Başarı Hikayeleri: Aradığınız İlhamı Bulacağınız 100’den Fazla Başarı Hikayesi

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

Başarı hikayeleri ilhamın ta kendisi! Çünkü bazen bir şeylerin değişmesi için ne kadar hazır hissetsek de ilk adımı atmak için bir kıvılcım arıyoruz. Gerçeği yansıtan başarı hikayeleri de hayatımızda harekete geçirici, olumlu etkiler yaratıyor. İnsanlar bir ya da birden çok başarı hikayesinden aldığı ilhamla kendi yolunu çiziyor. Rol model ediniyor ve bu şekilde motive oluyor. Kendi fırsatını yaratanlar, imkansızlıkların içinden sıyrılanlar, küllerinden yeniden doğanlar… Tüm bu başarı hikayeleri motivasyon ve ilham arayanlar için harika birer kaynak.
başarı hikayeleri
Farklı hayatlardan, farklı branşlardan, farklı başarılar elde etmiş birçok insanın hikayesini bu içerikte bir araya getirdik. 78. maddeden itibaren Türk başarı hikayelerine yer verdik. Belki siz de aradığınız ilhamı bu başarı hikayeleri sayesinde bulacaksınız.

İşte sizler için derlediğimiz o başarı hikayeleri!


başarı hikayeleri
E-ticaret devi Alibaba’yı kuran ve Çin’in en zengin insanı olan Jack Ma’nın bugünlere kolay gelmediği bir gerçek. Onun hikayesi belki de başarı hikayeleri arasında en ilham alınası…

başarı hikayeleri
Walt Disney; bu noktaya gelene kadar birçok başarılı insan gibi sayısız eleştiriye maruz kaldı. Öyle ki yaratıcılıktan yoksun olduğu söylenerek bir zamanlar çalıştığı gazeteden atıldı.




başarı hikayeleri
Tyrion Lannister; dizide dışlanmış bir çocukluk geçiren, buna rağmen çevresine kıyasla daha nazik ve duyarlı aynı zamanda tedbirli ve kurnaz olan çok yönlü karakterlerden bir tanesi. Bu karakter kadar ona hayat veren Peter Dinklage’in de bir o kadar ilgi çekici bir hikayesi var.

başarı hikayeleri
Moda dünyasına ilham veren, kendi doğrularından asla taviz vermeyen Fransız modacı, siyah mini elbiseler, inci kolyeler, pantolonlar ve ceketle kadınların sade bir şıklık içerisinde rahat etmelerini sağlamıştır.
Coco Chanel, bu yeni tarzı moda dünyasına nasıl kabul ettirmiş, ne tür zorluklarla karşılaşmış, Chanel markası nasıl doğmuş, yakından bakalım.


başarı hikayeleri
Evli ve iki çocuk babası olan Pichai çalışkanlığı ve yenilikçi fikirleriyle kendisine sıfırdan bir kariyer çizmiş.

Yeteneği ve kararlılığı sayesinde sıfırdan başlayarak zirveye yerleşen ünlü oyuncu, televizyoncu ve yazar Oprah Winfrey’e “yoksul kadınların umudu” deniyor. Başarı hikayeleri denildiğinde onun hikayesinden bahsetmemek olmaz. Elde ettiği başarılar için inatla ve büyük bir hırsla mücadele eden Winfrey’in hikayesine gelin birlikte göz atalım.




3 kız annesi, Afro-Amerikan ve matematikçi Katherine Johnson, 1918 yılında dünyaya geldi. Kendisini “sayılara hayran” olarak nitelendiren Johnson, NASA’nın Merkür ve Apollo 11 Projelerine çok büyük katkılarda bulundu. Ve kesinlikle başarılarla dolu bir hayatı vardı.

Sean Parker ABD’li başarılı bir girişimci olarak tanınıyor. Fakat bu ünü elde etmesi hiçte kolay olmadı. Hem zekasıyla birçok başarılı girişimde bulundu hem de olaylı hayatıyla başa çıkmaya çalıştı.

Phil Knight, bugün spor ayakkabı denilince ilk akla gelen markalardan birinin kurucusu. Nike’ı kurmak onun için hiç de kolay olmadı. Başlangıçta elinde sadece 50 doları ve hayalleri vardı.


10) Harry Potter’ın Yazarı J.K.Rowling’den İlham Verecek Bir Başarı Hikayesi

Bir kitap ki milyonları kendine bağımlı hale getirdi. Bu yetmedi üstüne üstelik tüm serisinin de bir filmi çekildi.
Bu kitabın adı ‘Harry Potter’! Bu başarılı seriye imzasını atan kişinin adı ise ‘J.K. Rowling’. Peki onu başarılı kılan hikayesi neydi?




2016’da attığı 22 golle takımının şampiyonluğu için çok büyük rol oynayan Vardy, şampiyonluk kazanan oyuncularda görmeye pek alışık olmadığımız bir hikayeye sahip.


Kara Goldin, suyun tadını sıkıcı ve düz buluyordu. Bu yüzden aşırı miktarda (günde 10-12 kutu) diyet kola tüketiyordu. Aynı zamanda fazlasıyla sağlıksız beslenen ve kilo alan Kara, bundan 12 yıl önce, ailesiyle birlikte sağlıklı beslenmeye karar verdi. Tabii ki bunun için diyet koladan da vazgeçmesi gerekiyordu.

23 yıllık hayatına baktığımız zaman oldukça başarılı bir akademik kariyerin yanında tüm odak noktasını yaptığı işe çevirmiş bir kadın fizikçi görüyoruz.

Stephen Hawking başarı hikayeleri denildiğinde hayatının tamamı bir başarı hikayesi olan insanlardan. Fiziksel engellerine rağmen zihinsel dehasıyla büyük bir ilham kaynağı olan İngiliz bilim insanı Stephen Hawking’in 76 yıllık etkileyici yaşamı okunmaya değer…

Amerikan iş adamı, yatırımcı ve motivasyon konuşmacısı Chris Gardner hayatıyla, birçoğumuzun hayranlıkla ve ağlayarak izlediği bir filme konu oldu.




Elon Musk’ın arayıp İş Geliştirme Başkan Yardımcılığı görevi için çağırması üzerine, SpaceX macerası başlayan, aynı zamanda da iki çocuk annesi olan bu başarılı kadının hayatı nasıldı?

Einstein’dan bile daha yüksek IQ değerine sahip olan Bobby Fischer’ın üstün zekası, hassas duyuları ve esrarengiz yaşamı ile sırlarla dolu bir hayatı vardı.


Başarı hikayeleri denildiği anda onun hikayesi belki de en popüler olanlardan. Robert Downey Jr.’ın bu uğurda yürüdüğü yol oldukça engebeliymiş. Downey, bize çabalamadan hiçbir şeyi başaramayacağımızı hayatı ile gösteriyor.

Başarı hikayeleri her zaman mutlu sonla bitmeyebilir. Yaşamı boyunca aktivist, yazar, bilişimci ve siyasetçi olarak karşımıza çıkan genç dâhinin yürekleri burkan, intihar ile sonuçlanan ve ilham vermekten de geri kalmayan bir hayatı var.

Bakshi diğer çocuklardan biraz farklı çünkü o yaşıtları gibi bilgisayar oyunları oynamak yerine, IBM ile yapay zeka üzerinde çalışıyor ve dünyada çalışan en genç yazılım geliştiricilerinden biri.


5 yaşında bir genç kız. Çocukluğunu kişisel gelişimine adayan ailesi sayesinde başladığı spor dallarından kendini jimnastikte bulan Chelsea’nin başarılarıyla bezenmiş etkileyici bir hikayesi var.




ABD sokaklarında yaşama tutunmaya çalışan bir eroin bağımlısıyken 13 yıl sonra bugün milyoner bir iş adamı olan 46 yaşındaki Khalil Rafati’nin bu ilham verici bir hikayesine gelin birlikte bakalım!

Gerçek hayatın Tony Stark’ı olarak adından söz ettiren Elon Musk hakkında küçük bir araştırma yaptık ve sizin için derledik.

Metal Gear serisi dünya genelinde muazzam başarılar elde ederek video oyun sektörüne yön verdi. Bu başarının mimarı ise şüphesiz ki Hideo Kojima.


Dong, Vietnam’da yaşayan, hepimiz gibi evinde oturup televizyon seyreden, kalkıp okula giden, okulda öğretmenlerinden azar işittikten sonra stajyer olarak çalıştığı oyun geliştirme şirketine gidip Facebook’ta arkadaşlarının fotoğraflarını beğendikten sonra tekrar evine dönen ve televizyon seyretmeye devam eden herhangi bir gençti.

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un hayatı hiçbir şeyin kolay gerçekleşmeyeceğini, hayatta hedeflere ulaşmak için çok çalışmak ve risk almak gerektiğini anlatıyor. Başarı hikayeleri arasında özellikle girişimciler ve girişimci adayları için en değerli olanlardan biri.

Soichiro Honda; bugün yollarda gördüğümüz, reklamlarına aşina olduğumuz Japon markası Honda’nın kurucusu. Çoğumuzun daha çocukluktan başlayan hayalleri var ve onun da vardı. Peki Honda nasıl kuruldu? Gelin birlikte bakalım.


KFC’nin kurucusu olan bu keçi sakallı ve gözlüklü adam: Colonel Harland Sanders. Kendisi defalarca düşmesine rağmen kalkmayı başarmış ve hayallerine ulaşmış başarılı bir girişimci.




Evan Spiegel, birçoğumuzun severek kullandığı Snapchat uygulamasının CEO’su. Bu başarısı ile henüz 24 yaşındayken dünyadaki en zengin girişimcilerden biri haline geldi.

Larry Page, dünyanın en güçlü insanlarından biri. Peki bugünkü bulunduğu konuma nasıl geldi? İşte onun hikayesi.


31) İntihar Düşüncesinden Milyonerliğe Uzanan Bir Aydınlanma Hikayesi: Libby Crow

Libby, 2012 yılında bir sigorta şirketinden telefon aldı. Bir yabancıyla yapılan sıradan bir görüşmenin hayatını kurtaracağını hayal bile edemezdi. 25 yaşındaydı, erkek arkadaşından yeni ayrılmıştı, girişimci olma hayaliyle öğretmenliği bırakmış ve yeni bir başlangıç için Denver’a taşınmıştı. Hayat sigortası yaptırmak makul bir önlem gibi görünse de o kadar uzun süre yaşamayı düşünmüyordu.

32) Yüzlerce İnsanı İntiharın Köşesinden Döndüren Avustralyalı: Don Ritchie

Hayatını insanların yaşamlarını kurtarmaya adamış Don Ritchie, 1925 yılında Avustralya’da dünyaya geliyor. II.Dünya Savaşı’nın bitimine kadar Kraliyet Donanması’nda askerlik görevini sürdürüyor ve hayatın zorlu mücadelelerle dolu olduğunu anlamaya başlıyor.

33) Hayatın Zorluklarıyla Mücadele Eden ve Eşinin Gölgesinde Kalan Bir Fizikçi: Mileva Einstein

Mileva Einstein Maric ve Albert Einstein çifti Zürih Politeknik Okulu’nda tanıştılar ve Patent bürosunda çalışırken evlendiler. Albert Einstein kuramlarını oluştururken ve dünya çapında tanınmaya başlarken eşi ona iki çocuk doğurdu. Mileva Einstein’in hikâyesi de aynı Albert Einstein’inki gibi başarılarla doluydu ancak maalesef zamanla eşinin gölgesinde kaldığı için çok fazla bilinirliğe sahip olamadı.


34) 20. Yüzyılda ABD’de Feminist Hareketin Öncülerinden: Demir Çeneli Melek Alice Paul

Erkek egemen toplumların temeli Tarım Devrimi’ne dayanır. Çocuk doğurup iş gücü sağlamak için kadınlar evlerde bırakılır ve erkekler sahaya gider. Sahada olmayanın söz hakkı yoktur düşüncesiyle yavaş yavaş kadınların yeri ev olarak sınırlandırılır. Tarih boyunca kadınlar hep geride bırakılmaya çalışılır. Ancak tarih bu kanıyı yıkan onlarca kadını da yazar. Bu kadınlardan birisi Alice Paul’dur.

35) İklim Krizi Mücadelesi ile Farkındalık Yaratan 16 Yaşındaki Nobel Adayı: Greta Thunberg

İklim değişikliği, hayatlarımızı doğrudan veya dolaylı olarak etkilemekte. Greta Thunberg ise yaptığı farkındalık çalışmaları ile düşüncelerimizi ve yaptıklarımızı sorgulama gereği yaratıyor.




36) Bir Pisuvarla Sanat Tarihini Değiştiren İsim: Marcel Duchamp

Fransız sanatçı Marcel Duchamp sanat tarihini değiştiren isimlerin başında geliyor. 1887-1968 yılları arasında yaşayan sanatçı, şüphesiz 20.yüzyılın en önemli sanatçıları arasında.

37) Hubble Uzay Teleskobu’nun Annesi: Nancy Grace Roman

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın ilk kadın yöneticisi Nancy Grace Roman, 93 yaşında hayatını kaybetti. Hubble Uzay Teleskobu’nun ardındaki ‘itici güç’ olan Roman, ‘Hubble Teleskobu’nun annesi’ olarak bilinen Roman, gökbilim alanında gençlere ve kadınlara öncü olan bir isimdir.

38) Mario’nun Yaratıcısı ve Nintendo’nun Kurtarıcısı: Shigeru Miyamoto

Oynadığımız nice efsane oyuna katkısı olan Shigeru Miyamoto’nun çocukluğunda kurduğu hayaller ve kurgular bugün oynadığımız oyunların temellerini inşa etti. Oyun tasarımı denilince akla gelen ilk isimlerden bir tanesi ve hayatından alınması gereken dersler var.


39) 1 Sene Ömür Biçildi, Ölümsüz Oldu: 40 Yaşından Sonra 6 Roman Yazan Anthony Burgess’in Başarı Hikayesi

Anthony Burgess İngiliz yazar, şair ve besteci. Biz onu ‘Otomatik Portakal’ romanıyla tanırız. Kırk yaşına kadar bir İngiliz nasıl yaşayabilirse öyle yaşamış, hayallerinin farkında olsa dahi bazılarını arka planda tutmuştu. Bunlardan biri ise; roman yazmaktı.

40) Kendi Şirketinden Kovulan ve Bundan Ders Çıkaran İnsan: Steve Jobs

başarı hikayeleri - steve jobs
1976’da Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulduğunda, belki de dünyanın ilk trilyon dolarlık şirketi olacağından habersizlerdi. Ancak bizim bildiğimiz bugünkü haline gelene kadar şirkette birçok istifa, işten çıkarmalar ve başarısızlıklar oldu. Özellikle de Jobs’un kovulduğu 1985-1996 yılları arasında.

41) İki Kardeşin Anlaşmazlığından Doğan İki Markanın Hikayesi: Adidas ve Puma

Dünyadaki tüm kardeşler kavga edip küsebilirler fakat hiçbiri “Adi ve Rudi Dassler” kardeşlerinki kadar dünyayı değiştirmemiştir.


42) 720 Bin Deneme ve 6 Yıl Süreyle McFayden’ın Çektiği Büyüleyici Fotoğraf

Hedeflere ulaşmak fedakarlık ister. Mucitlerin başarana kadar vazgeçmediklerini, girişimcilerin gecelerini ve gündüzlerini feda ettiğini gördük. Fakat bu sefer bir fotoğrafçı, mükemmel bir fotoğraf için 720 bin fotoğraf denemesi ve 6 yılını feda etmiş.

43) Yaptığı İnanılmaz Gerçekçi Resimlerle Tanınan 11 Yaşındaki Ressam: Kareem Waris

Resim yapabilmek kimilerine göre doğuştan gelen bir yetenek, kimilerine göre de sonradan kazanılabilen bir yetenek. Fakat 11 yaşındaki Kareem Waris’i görünce doğuştan yeteneğin gerçek olduğuna inanacaksınız.




44) Gizemiyle Sarsan ve Öldükten Sonra Keşfedilen Başarılı Fotoğrafçı: Vivian Maier

Çektiğimiz fotoğraflar aslında kendimizin birer yansıması olmakla birlikte, aynı zamanda hayatımızın birer fragmanıdır. Vivian Maier da hayatını çektiği fotoğraflar ile yansıtmayı tercih etmiş, bu fotoğrafları yaşadığı müddetçe bir sır gibi saklamış ve öldükten sonra keşfedilmiş başarılı bir fotoğrafçı. Fakat hayat hikayesi bu kadar kısa anlatılmaya değer değil. Öyleyse Vivian’ın gizem dolu hayatını daha yakından tanıyalım.

45) Büyük Destanın Başarı Öyküsü: 18 Maddede Çanakkale Zaferi

Başarı hikayeleri her zaman bir bireyin hayatını anlatmayabilir. Bir ülkenin özgürlüğü uğruna verdiği mücadele de bir başarı hikayesidir. Biz de Çanakkale Zaferi’ni bilinmesi gereken kişi ve olaylardan oluşan 18 maddede özetledik. İşte Başkumandan Vekili Harbiye Nazırı Enver Paşa’dan Anafartalar Kahramanı Atatürk’e Çanakkale Zaferi…

46) Eğitim İçin Hayatı Pahasına Savaşan Kadın: Malala Yousafzai

12 Temmuz 1997’de Pakistan’da doğdu Malala Yousafzai. Malala adını o tarihte eğitimci babası Pashtun kahramanı olan Malalai isminden esinlenerek koydu. O günden sonra da Dünya ve Pakistan için Malala, bir umut ışığı ve güç kaynağı oldu…

47) Zara, Bershka Gibi Markalara Sahip Tekstil Devi Inditex’i Zirveye Taşıyan Adam: Pablo Isla

başarı hikayeleri - pablo isla
Dünyanın en zengin dört insanından birisi olan Amancio Ortega’yı birçoğumuz tanıyor. Bu kadar zengin olmasına rağmen hala eski apartman evinde kalıp ortalama bir değerdeki arabasını kullanan, mütevazi hayatından kopmayan bu isim dünyanın en büyük tekstil holdingi Inditex Group’un sahibi. Ancak bu yazıda ondan bahsetmeyeceğim. Bu yazıda şirketin başarısının ardındaki gözlerden uzak diğer bir isimden; Inditex’ in gizli kahramanından bahsedeceğim: Pablo Isla.

48) Küreseli Hisseden Şirket: Lenovo Nasıl Başardı?

2008 yılında global PC pazarında beşinci-altıncı sırada olan Lenovo, tam yedi yıl sonra 2015′ te küresel PC pazarında lider konuma erişti. Rekabetin en yoğun olduğu sektörlerden birinde bir marka yedi yılda ne yaptı da rakiplerini alt edip PC tahtına oturdu?


49) Vogue’un Yayın Yönetmeni ve Moda Yayıncılığının Kraliçesi Anna Wintour Hakkında 9 Gerçek

3 Kasım 1949 İngiltere doğumlu Vogue’un genel yayın yönetmeni Anna Wintour, 21. Yüzyılın en etkili isimlerinden biri. İnişli çıkışlı kariyeri, oldukça farklı zevkleri ve keskin kurallarıyla bugün kendi ismi ile bir çok değeri temsil ediyor. Pek tabii buralara gelmesi hiç kolay olmadı. İngiliz kimliği ile geldiği Amerika’da bir çok başarısızlık hikayesine sahip.

50) Dahi Doğulmaz, Dahi Olunur Sözünün Yaşayan Kanıtı: Polgar Kardeşler

Onlar satranç dünyasının dahi kraliçeleri. Hayatları boyunca satranç alanında başarıdan başarıya koşmuş ilham veren üç kız kardeşler. Babaları psikolog Laszlo Polgar’ın yaşayan deneyleri onlar aynı zamanda. Çünkü Laszlo Polgar, daha doğmamış çocukları üzerinde bir teori geliştirmişti. Bunun için evlendi ve ilk kız çocuğu Suzan 1969 yılında doğduğunda bu teorisini onun üzerinde denemeye başladı.




51) 100$ Borç Alarak Global Bir Şirket Kurmak: UPS

Evet, yanlış duymadınız, sadece 100 $ alarak dünyaca ünlü bir şirketi kuran James E. Casey, yeterince istediğinizde ve gerçekten sıkı çalıştığınızda neler yapabileceğinizin bir örneği. Bahsettiğim şirket bugün hepimizin bildiği UPS.

52) Kaykay Dükkanından Moda’nın Süper Gücü Haline Gelmek: 7 Maddede SUPREME

Şirketlerin başarı hikayeleri de kendi yolumuzda bize önemli katkılarda bulunuabilir. Nike, Levi’s, Louis Vuitton ve Playboy gibi markalarla yaptığı iş birlikleri ile global çapta bilinirlik kazanan New York – Manhattan kökenli bu markanın logosunu dünyanın her yerinde görmemiz mümkün. Yaptığı her olay ile sansasyon yaratan pop kültürünün en güçlü askeri, modanın yeni büyüklerinden Supreme’in hikayesi!

53) Dünyanın İlk Otizmli Basketbolcusu

Anthony Ianni, basketbola olan tutkusunun otizmle yaşamayı öğrenmesini kolaylaştırdığından bahsediyor!


54) Henüz 11 yaşında Milyoner Olan Limonata Üreticisi: Mikaila Ulmer

Mikaila Ulmer sadece 11 yaşında fakat şimdiden arılar ile ilgili çoğu yerde görev alıyor ve milyon dolar değerindeki bir şirketin kurucusu: Me & The Bees Lemonade.

55) Down Sendromlu Moda Tasarımcısının Azim Dolu Başarı Öyküsü

Guatemalalı moda tasarımcısı Isabella Springmuhl, hayalini gerçekleştirmeden önce birtakım engellerle karşılaştı. Ancak hayalinden hiçbir zaman vazgeçmedi. Şimdi ise 20 yaşında olan Down sendromlu tasarımcı azmi ve kararlılığıyla moda dünyasındaki birtakım kalıpları yıkıyor.

56) İşçi Bir Ailenin Çocuğundan Ülkesinin En Zengin Adamına: Robin Li

Robin Li (Li Yanhong), 17 Kasım 1968 doğumlu Çinli internet girişimcisi ve Çin’in en popüler arama motoru “Baidu”‘nun kurucularından. Ayrıca da dudak uçuklatan servetiyle Çin’in en zengin adamı. Peki kısa zamanda edinilmiş bu başarının altında nasıl bir hayat hikayesi yatıyor? Gelin hep beraber bu başarılı adamın bizlere ilham veren yaşamına ve karşılaştığı zorluklara bir göz atalım.


57) 7 Maddede Trump’ın Seçim Başarısı

Sevenin de sevmeyeninin de merak ettiği ve başarısının sırrını öğrenmek istediği kişi Donald Trump hakkında onu Amerika Başkanlığı’na götüren etkenleri sizin için sıraladık.




58) Garsonluktan CEO’luğa Terfi Etmiş Kat Cole’un Hikayesi ve Tavsiyeleri

18 yaşındayken Kuzey Florida Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi alan Kat Cole, okul ihtiyaçlarını ailesine yük olmadan karşılayabilmek için Hooters’ta garsonluk yapmaya başladı. Ve sonra hızla yükselmeye başladı…

59) Comic Sans Fontunun Ortaya Çıkış Öyküsü

Ortaokul ve lise dönemlerimizde yaptığımız ödevlerden, Msn kullanımından Comic Sans yazı fontuna epey aşinayız aslında. Biz büyüdükçe Comic Sans kullanma oranımız azaldı hatta bir kısmımız nefret bile eder hale gelmiş olabilir. Bu durum aslında dünya genelinde de böyle. Gelin, Comic Sans’in ortaya çıkış öyküsünü tasarımcısından dinleyelim.

60) Başarıya Harcanan 20 Yıl: Pokemon Go

Pokemon Go, yayınlandığı 6 Temmuz tarihinden bu yana Tinder ve Twitter gibi uygulamalardan daha hızlı büyüme kat etti. Oyunun mimarı, 49 yaşındaki John Hanke elde ettiği bu başarısı için 20 sene çalıştığını söylemişti. Gelin bizler de birlikte bu 20 seneye ışık tutalım.

61) Uber Nasıl Ortaya Çıktı? Uber’in Başarı Hikayesi

Bugünün taşıma devlerinden Uber nasıl kuruldu? Nasıl ortaya çıktı? Kimler kurdu?


62) 9GAG Nasıl Ortaya Çıktı? 9GAG’in Başarı Hikayesi

Hemen hemen hepimizin evde işte okulda boş zamanını eğlenerek geçirmek için ziyaret ettiği 9GAG’in nasıl dünya çapında büyük bir eğlence sitesine dönüştüğünü araştırdık ve sizin için kısaca derledik.

63) Ebay Nasıl Ortaya Çıktı? Ebay’in Başarı Hikayesi

Bozuk bir lazer satışı ile başlayan ve şu an dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden biri olan eBay, nasıl ortaya çıktı?




64) YouTube Nasıl Ortaya Çıktı? YouTube’un Başarı Hikayesi

Broadcast Yourself sloganıyla hayatımıza giren Steve, Chad ve Jawed’in girişimiyle kurulan en büyük video paylaşım sitesi YouTube, nasıl ortaya çıktı?

65) WhatsApp Nasıl Ortaya Çıktı? WhatsApp’ın Başarı Hikayesi

Nasıl kuruldu? Hangi girişimciler tarafından kuruldu? Hikayesi nedir? WhatsApp Inc hakkında küçük bir araştırma yaptık ve sizin için derledik.

66) Annesinin Kanser Olmasından Kombucha Krallığına: GT Dave İmparatorluğunu Nasıl İnşa Etti?

GT’s Living Foods’un kurucusu ve CEO’su olan GT Dave, “Kombucha Kralı” olarak biliniyor olabilir ve 900 milyon doların üzerinde bir servete sahip, ancak girişimine başladığında yalnızca 15 yaşındaydı ve ailesinin mutfağında çalışıyordu. Bakalım herhangi bir iş planı olmayan Dave bu küçük mutfaktan nasıl dev bir şirket kurmayu başarmış?

67) Su Şişelerinden Milyon Dolarlık Şirkete Uzanan Başarılı Yolculuk: Sarah Kauss

Sarah Kauss, Harvard Business School’dan mezun olduktan sonra birkaç firmada çalıştı. Fakat çalışma hayatının içindeyken aklına gelen bir fikirle milyon dolarlık bir şirketin başına geçmiş oldu. Gelin, bu hikayeye biraz daha yakından bakalım.

68) 17 Yaşında Deneyimsiz Bir Genci Milyarder Yapan Girişim: Subway

Subway, dünya çapında en çok bilinen restoran zincirlerinden biri. 70.000’den fazla bayiliğiyle dünyanın en büyük fast-food zinciri olan Subway 17 yaşındaki bir genç tarafından üniversite masraflarını ödeyebilmek için kurulmuştu.


69) Jobs’ın Tasarım Konusunda Yanıldığını Düşünüp Kendi Şirketini Kuran Suhail Doshi

Bir zamanlar, Suhail Doshi’nin hayali, Intel’de mühendis olarak 90.000 dolar kazanmaktı. Arizona’da büyüyen Doshi’nin en büyük hayali buydu. Daha fazlası değil.




70) Amerika’nın En Başarılı Girişimcilerinden Gary Vaynerchuk ile Tanışın

Gary Vaynerchuk: girişimcilik ve başarı hikayeleri denildiğinde son 10 yılda ABD’nin en çok konuşulan hikayelerden birinin kahramanı. Girişimci, yatırımcı ,konuşmacı, hikaye anlatıcısı, yazar ve daha birçok unvan.

71) Şişme Yatak Kiralamaktan 31 Milyar Dolarlık Şirkete: Airbnb Nasıl Kuruldu?

başarı hikayeleri - airbnb
Bugün özellikle yurt dışı gezilerinde kalacak yer aradığımız ilk dijital platform haline gelen Airbnb, kuruluşu ile 21. yüzyılın en ilham verici başarı hikayelerinden birini oluşturuyor. Bu kadar büyük bir şirket olmadan önce ise üç arkadaşın sadece kiralarını ödeyebilmek için biraz para kazanmaya çalıştıkları bir fikirdi.

72) Annesinden İlham Alarak Meme Kanseri İçin Erken Teşhis Sütyeni Tasarlayan Genç


Julian Rios Cantu Meksika’da yaşayan bir lise öğrencisi. Annesine ilk meme kanseri teşhisi konulduğunda o henüz 13 yaşındaydı. Doktoru tümörün zararsız olduğunu söylediğinde tehlikenin geçtiğini düşündüler. Ne yazık ki 6 ay önce konulan teşhis yanlıştı. Ve bu yanlış teşhis annesinin iki memesini kaybetmesine neden oldu. Eğer biraz daha geç kalınsaydı annesi neredeyse hayatını kaybedecekti. Julian Rios Cantu harekete geçti!


73) Evcil Hayvan Diye Kaya Satarak Milyoner Olan Adam

Gary Ross Dahl reklam yazarlığı yaparak geçiniyordu. Sonrasında hayatını değiştiren o mükemmel evcil hayvanı icat etti. Bir kaya. Kir yok, alerji yok, çaba yok, basit.

74) Bitcoin’le Zengin Olan 18 Yaşındaki Milyoner Erik Finman’ın Hikayesi

12 yaşındayken öğretmenlerinden, okuldan nefret eden ve milyoner olduğu takdirde okulu bırakmak üzere ailesiyle bir anlaşma yapan Erik Finman’ın akıllara durgunluk veren bir hikayesi var.


75) 19 Yaşına Kadar 130 Ülkede 14 Milyar Ağaç Dikilmesini Sağlayan Genç

Felix Finkbeiner, bundan 10 yıl önce yalnızca 9 yaşındayken iklim değişikliğine karşı 1 milyon ağaç dikmeyi hedefledi. Ve bu hedefi doğrultusunda Plant for the Planet (Gezegen İçin Dik) adlı bir girişim kurdu.

76) Çok Basit Bir İnternet Sitesi Fikriyle Milyoner Olan Üniversiteli Alex Tew

Bir öğrencinin yaşadığı zorluklarla yaratıcılık sınırları aynı paraleldedir. Eğer bu tezde hemfikirsek bunu Alex Tew’in 2005 yılında öğrenciliği döneminde nasıl internet tarihine geçtiğini inceleyerek destekleyelim.




77) Spotify Nasıl Ortaya Çıktı? Spotify’ın Başarı Hikayesi

Günlük hayatta hemen hemen herkesin kullandığı ve bizi şarkı indir, çalma listesi oluştur, güncel tut derdinden kurtaran Spotify nasıl ortaya çıktı ?

Türk Başarı Hikayeleri

Ülkemizden de başarı hikayeleri örnekleri görmek mevcut. Mardin’in Midyat ilçesinde doğan İbrahim Baylan, İsveç’te Enerji Bakanı olmasının ardından hikayesini anlatıyor.

Başarı hikayeleri arasından “Bu kadarı da gerçek olamaz!” diye düşündürten, filmlere konu olabilecek bir hikayesi var Hüseyin Özer’in.

başarı hikayeleri
Matematikle tanıştığı ilk günden hayata gözlerini yumduğu son güne dek bilimine tutkuyla bağlı yaşayan Cahit Arf;
“Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır.” diyerek matematiğin sanatsal yönünü vurgulamıştır. Öyle ki bu tutku, onun Matematik Bilimine iz bırakmasını sağladı. Bu değerli bilim insanını gelin daha yakından tanıyalım.


başarı hikayeleri
Birçok otoritenin imkansız olarak nitelediği ölçümü gerçekleştirdi ve büyük bir başarıya imza atarak bizi gururlandırdı. Mete Atatüre’nin hikayesine biraz daha yakından bakalım ve onu tanımaya çalışalım.

başarı hikayeleri
90 yaşında hayata gözlerini yuman Ara Güler, arkasında hepimizi etkileyecek bir hikaye bıraktı.


başarı hikayeleri
Kars’ın Boğatepe Köyü’nde yaşayan ve kadının toplumda daha fazla yer alması, kendi ayakları üzerinde durması için çalışmalarda bulunan Zümran Ömür herkese örnek olması gereken güçlü kadınlarımızdan biri.

başarı hikayeleri
Business Week tarafından “ABD’nin en parlak 25 şirketinden birini kurdu” diye bahsedilen 28 yaşındaki başarılı girişimci Eren Bali’nin ilham dolu başarı hikayesini sizler için kaleme aldık.




başarı hikayeleri
Hepimizin tanıdığı Yeşilçam’ın usta oyuncularından, unutulmaz karakterlere hayat veren, Mahmut Hoca ve Yaşar Usta ile gönüllerimizi fetheden Münir Özkul’un hayatını gelin daha yakından inceleyelim.

Hayatı belgesellere konu olan, bilim insanları tarafından beyni incelenen bu adam, adı neredeyse tüm dünya tarafından bilinen bir Türk ressam.

Sadece bizim topraklarımızda değil, bugün dünyanın birçok yerinden kazandığı hayranları ile çalışmalarının karşılığını alıyor. İşte Selda Bağcan’ın hayatından ders alınması gereken bilgiler:

Dünyanın en büyük liglerinden biri olan Serie A’nın en büyük takımlarından biri olan Roma’da forma giyen milli futbolcumuz Cengiz Ünder performansıyla sporseverleri mest etmeye devam ediyor. Peki Cengiz Ünder kimdir? Cengiz’ın başarı hikayesine küçük bir ışık tutalım.

Galatasaray formasıyla çıktığı yarım sezonda futbolseverlerin beğenisini topladı ve taraftarın sevgilisi oldu. Alman ekibi Stuttgart’ın en pahalı transferi olarak tarihe geçen “Galatasaray’ın çocuğu” genç Ozan’ın başarı yolculuğuna birlikte bakalım.

90) Türkiye’de ve Uluslararası Alanda Halkla İlişkilerin Annesi: Betûl Mardin

başarı hikayeleri
Türkiye’de 1960’ların sonlarına kadar belki de kimse halkla ilişkiler diye bir mesleğin varlığından haberdar değildi. Peki, bu meslek kimin sayesinde ülkemize geldi? Kim öncülük etti? Girişimci ruhlu, çalışmaktan asla vazgeçmeyen güçlü bir kadın sayesinde oldu hepsi. O güçlü kadının, Betûl Mardin’in hikayesine birlikte bakalım.

91) 6 Yaşında Hobi Olarak Başlayıp NBA’e Taşınan Başarı Hikayesi: Milli Gururumuz Cedi Osman

başarı hikayeleri - cedi osman
Basketbol, ülkemizde yıllar içinde yükselen bir trend. Uluslararası arenada üst üste kazanılan başarılar sayesinde milli maçlar ve kulüp maçlarında artık salonlar honca hınç doluyor. Salonlarda birbirinden önemli yıldızları izleme fırsatı bulan seyircilerin son dönemlerdeki en önemli şansı ise Cedi Osman! Hobi olarak başladığı yolculuğa, dünyanın en prestijli ligi olan NBA’de devam eden Cedi Osman’ın hikayesi sizinle!




92) Unutulmaması Gereken Bir Eğitim Devrimcisi: İsmail Hakkı Tonguç

Köy Enstitülerinin kurulup geliştirilmesinde rol oynayan bir eğitimbilimci, Türk eğitim dünyasına adını “Tonguç Baba” olarak yazdıran idealist bir öğretmen İsmail Hakkı Tonguç. 8 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak 1893 yılında Bulgaristan’da dünyaya geldi. İlkokul eğitimini kendi köyünde, rüştiye eğitimini ise Silistre’de tamamladı. Silistre’deki eğitiminin ardından babasının karşı çıkmasına aldırmayarak eğitimine İstanbul’da devam etmek istedi.

93) Müziğin Gücüne İnanan ve “Susamam” Şarkısıyla Ses Getiren Bir Müzisyen: Şanışer

başarı hikayeleri - şanışer
Yaklaşık 15 dakikalık 17 rapçinin seslendirdiği “Susamam” şarkısına öncülük eden Şanışer, müzikle bir şeyleri değiştirmeyi hedefleyen bir müzisyen. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran, bu kadar çok dinlenen ve ilgi gören bir şarkının başarısı elbette bir gecede kazanılmadı. Bu başarının arkasında nasıl bir hikaye var? Şanışer kim? Kısaca kendisini tanıyalım.

94) Bilim ve Sanatta Türkiye’nin Da Vinci’si Kabul Edilen Heykeltıraşımız İlhan Koman’ın Hikayesi

Bilim ve sanatı mükemmel bir ahenkle kullanan ve bu sebeple de Türkiye’nin Da Vinci’si olarak kabul edilen İlhan Koman, Google’ın bile Doodle’ını yaptığı nadir sanatçılarımızdan biri.

95) Bütün Engellere Rağmen Dünyayı Gezip Kendini Kitaplara Veren Afife Teyze’nin Öyküsü

Pozitif olmak, hedef koymak, asla vazgeçmemek.. Sürekli duyduğumuz ve çoğu zaman bir kulağımızdan girip öbüründen çıkan bu kelimelerin gücünü anlatacağım birazdan sizlere. Hayatının her dakikasında tırnaklarıyla kazıyan ve imkânsızlığın bir bahane olmaması gerektiğini gösteren 63 yaşındaki Afife Teyze’nin hikâyesini.

96) Bilim Tarihine ‘Güneşi Zapteden Kadın’ Olarak Geçen Türk Bilim İnsanı: Dilhan Eryurt

Astrofiziği Türkiye’ye taşıyan ve Güneş ile ilgili çalışmaları sayesinde Apollo Başarı Ödülü’nü almaya layık görülen Prof. Dr. Dilhan Eryurt, yıllarca NASA’da çalışmış. Türkiye’ye döndüğünde ise çalışmalarını ODTÜ’de sürdürmüş.

97) Avrupa’nın Yapay Kalp Nakli Yapan İlk Kadın Cerrahı: Dilek Gürsoy

İlham verici bilim kadınlarından Dilek Gürsoy, Avrupa’da yaptığı yapay kalp nakli ile bir kez daha göğsümüzü kabarttı. Cerrah Dilek Gürsoy’un Almanya’da başlayan hikayesine yakından bakalım.

98) İlk Kara Delik Fotoğrafının Çekilmesinde Önemli Rol Oynayan Türk Astrofizikçi: Prof.Dr. Feryal Özel

başarı hikayeleri - feryal özel
Evrene dair çözülen bir sır daha bilim tarihine geçti. ABD Ulusal Bilim Vakfı’na bağlı astrofizikçiler kara delik görüntüsünü dünya kamuoyuyla paylaştı. 40 milyar km çapıyla Dünya’dan üç milyon kat daha büyük olan dev kara deliği bilim insanları ‘canavar’ olarak tanımladı. Bu önemli gelişmenin arkasındaki mimarlar arasında bir de Türk vardı: Astrofizikçi Prof.Dr. Feryal Özel. Hepimizi gururlandıran bu değerli insanı gelin daha yakından tanıyalım.




99) Hayatının 35 Yılını Çocukları Ücretsiz Tedavi Etmeye Adayan Bir Kahraman: Ertuğrul Sabah

İyi dileklerimiz, bir mucizenin olması ile değil belki de mucizenin ayağımıza gelmesi ile gerçekleşir. Ertuğrul Sabah her yeni günde seyyar çantasını yanına alarak, gerçekleşmesi beklenen mucizelerin peşinden gidiyor.

100) “Kadından Sanatçı Olmaz” Sözünün Egemen Olduğu Yıllarda Kadın Sanatçı Olmak: Sabiha Bengütaş

En gelişmiş toplumlar bile hala kadının yerini tartışıyorken günümüzde bu zorluklar içerisinde savaşırken kadının en yetenekli olanlarından, neler yapabileceğinin en iyi örneklerinden biri olan sihirli parmakların sahibi Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşı Sabiha Bengütaş.

101) Dünyanın En İyi Buluş Yapan 10 İnsanı Arasına Giren Doçent Doktor Hande Özdinler

Tıp, birçok hastalığa çare bulmasına rağmen, tedavisi hala bulunmamış hastalıkları araştırmaya devam ediyor.
ALS gibi hastalıkların tedavisinin bulunmamasının en büyük sebebi ise hastalığa neyin yol açtığının tam olarak bilinmemesi. Bu tip hastalıkların tedavisi için moleküler biyoloji, genetik bilimi ve nöroloji en önemli alanları oluşturuyor. Doç.Dr. Hande Özdinler bu konuda bir umut ışığı oldu. ALS hastalığı ile ilgili yürüttüğü çalışmalar ve tıp dünyasına kazandırdığı buluşuyla dünyada adından söz ettiriyor.

102) Uzay Şirketi ile Elon Musk’ın Önemli Rakiplerinden Biri Olan Türk Çift: Eren ve Fatih Özmen 

Kendilerinden çok şirketlerinden söz ettiren bir Türk çifti tanıyacağız bugün; Eren Özmen ve Fatih Özmen.
Özmen çiftinin Sierra Nevada Corporation (SNC) adında bir uzay şirketi var. Bu şirket NASA ve Avrupa Uzay Ajansı ile birlikte çalışıyor. Bunun dışında dünyanın en yenilikçi 10 şirketi arasındaki yerini de almış durumda.

103) İlber Ortaylı’nın ‘Bu Kadarı Bir Hayata Nasıl Sığar?’ Diye Düşündüren Özgeçmişi

başarı hikayeleri - ilber ortaylı
Başarılı tarihçimiz İlber Ortaylı 1947 yılında Bregenz, Avusturya’da bir göçmen kampında Kırım Tatarı bir ailenin çoçuğu olarak dünyaya gelmiş. İlk ve orta öğrenimini İstanbul ve Ankara’da tamamlayan İlber Ortaylı’nın ‘Bu kadarı bir hayata nasıl sığar?” şeklinde düşündürerek devam eden bir başarı yolculuğu var.


104) Kahve Bardaklarına Çizimler Yapıp Satarak Dünyayı Gezen Berk’in Hikayesi

Söz konusu hayallerimizi gerçekleştirmek olunca her birimiz son derece yaratıcı kişiliklere bürünebiliyoruz. 23 yaşındaki Berk Armağan da her genç gibi hayalleri olan, yaratıcı fikri ve becerileriyle de bunu gerçekleştiren ilham almamız gereken biri.

Başarı hikayeleri içeriğini sürekli olarak güncellemeye devam edeceğiz.
Son Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/