Engellere Rağmen Başarısı Ülke Sınırlarını Aşan Selda Bağcan Hakkında 17 Bilgi

Selda Bağcan, müzik yaşamına 1971’de Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Mühendisliği öğrencisiyken başladı. 46 yıllık müzik yaşamı boyunca zorluklara, engellere ve hatta hapse mahkum edilmesine rağmen sürekli olarak kendini geliştirmeye odaklandı. Bunun sonucunda ise sadece bizim topraklarımızda değil, bugün dünyanın birçok yerinden kazandığı hayranları ile çalışmalarının karşılığını alıyor. İşte Selda Bağcan’ın hayatından ders alınması gereken bilgiler:

Müziğe başladığı ilk dönemlerde çıkardığı iki 45’lik plağın çok sevilmesi ve yaklaşık bir milyon satışa erişmesi ile okulu bırakarak kariyer hedefine müziği yerleştirmeye karar verdi.

Sadece Türkiye’de değil, başta Almanya olmak üzere bir çok ülkede konserler vermeye ve takip edilmeye başladı.

Yeşilçam zamanlarında, dönemin bir çok sanatçısı gibi filmlerde rol aldı.

Selda Bağcan’ın yeşilçam geçmişi çok fazla bilinmese de, 1971 yılında Adaletin Bu Mu Dünya ve 1972 yılında Afacan Harika Çocuk filmlerinde oynadı.

1980 İhtilali’nin engeline takılan sanatçının, siyasi düşünceleri nedeniyle darbe döneminde müzik üretimine müdahale edildi. 24 Haziran 1984’te hapse mahkum edildi.

Selda Bağcan hayatı boyunca çeşitli iddialardan 4 kere hapis cezasına çarptırıldı. Bunlardan onu en çok üzenin ise yaptığı bir şarkı nedeniyle suçlanması olduğunu açıkladı.

Hapishaneden çıktı ama mahkumiyeti devam etti.

1987 yılına kadar pasaportuna el konulduğu için bir süre yurt dışı konserlerine ara vermek zorunda kaldı. Yurt dışına çıkamamasına rağmen vazgeçmedi. 1986 yılında ünlü müzik adamı Peter Gabriel tarafından desteklenen Womad Vakfı’nca düzenlenen Dünya Dans ve Müzik Festivali’nin yayınlanan plağında bir şarkısıyla yer aldı.

1987’de pasaportuna kavuşan Selda Bağcan yurt dışı konserlerine hız kesmeden kaldığı yerden devam etti.

13 Haziran 1987’de Rotterdam Sanat Festivali, 19 Haziran 1987 Womad ve Glastonbury Festivali, 20 Haziran 1987’de Jubilee Gardens Festivali (Londra), 25 Haziran 1987’de Earls Court Festivali (Londra) ve 26 Haziran 1987 Capital Radio Festivali’ne katılarak bir dizi konser verdi.

1987 ve 1988 yıllarında Avrupa konserlerine yoğunlaşan Bağcan, 1989 ve 1990 yıllarında Türkiye’deki ücretsiz halk konserlerinde sevenleri ile buluştu.

1990 tarihinde Hollanda’dan, Rasa Organization (Interkultureel Centrum) firmasının daveti üzerine Avrupa’da birçok şehirde konserler verdi.

Utrecht, Nijmegen, Tilburg kentlerinde ve Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nde Prizren ve Priştine şehirlerinde yeni seyirci kitlesiyle karşı karşıya geldi.

Ünü Orta Doğu’da da artan başarılı sanatçı aynı yıl İsrail’de de konserler verdi.

Aynı yıl İsrail’de Acco Festivali’nde Khanel Umdan adlı Osmanlı kalesinde ve Ehal Hatarbut konser salonlarında yeni konserlere imza atarken, buradaki televizyon programlarında canlı yayın konuğu olarak performanslar da gerçekleştirdi.

1990 yılı Selda Bağcan’ın kariyeri açısından yoğun ve başarılı bir yıl oldu.

Danimarka’da bir festivalde sahne alması da yine bu yıl gerçekleşti.

Sözleri Aysel Gürel’e ait, albüme de ismini veren 1992 tarihli “Ziller ve İpler” şarkısı Selda Bağcan’a büyük başarılar kazandırmaya devam etti.

1992 yılında başrollerini Halil Ergün ve Aytaç Arman’ın paylaştığı “Kurşun Adres Sormaz” filminin müzikleri de Selda Bağcan’ın elinden geçti.

1976 yılında piyasaya çıkardığı Türküola albümünde yer alan Aşık Mahsuni Şerif’e ait “İnce İnce Bir Kar Yağar” türküsü dünyaca ünlü oyun şirketi Electronic Arts’ın “Skate 2″ oyununda Mos Def uyarlamasıyla yer aldı.

Asıl adı Dante Terrell Smith-Bey olan Amerikalı aktör ve müzisyen Mos Def’in albümünde bu türküyü kullanması, uzun yıllar sonra yeniden albüm kritiklerinde Bağcan’dan bahsedilmesine, birçok müzik dergisinde Selda Bağcan adının geçmesine yol açtı. Brooklyn’li hip-hop yıldızı, bu albümüyle 2010 yılında Grammy Ödülleri’nde en iyi rap albümü ve en iyi performans kategorilerinde aday gösterildi.

Selda Bağcan, sonradan yaptığı açıklamada şarkısının kendisinden izinsiz kullanıldığını, ama Grammy adayı olduğu ve şarkıya Martin Luther King’in sözleri ile başlandığı için mutlu olduğunu belirtti.

Mos Def’in kullandığı İnce İnce Bir Kar Yağar, bu kez Amerikalı efsane rap prodüktörü Dr. Dre’nin dikkatini çekti. 7 Ağustos 2015’te yayınlanan albüm Compton, henüz ilk haftasında 25 milyon defa online dinlendi, yarım milyondan fazla defa satın alındı. Albümün en iyi şarkılarından Issues’da yine Selda Bağcan’ın sesi vardı.

Ünü ve başarısı bu kadarla da sınırlı kalmayan ünlü sanatçı dünyanın en büyük medya otoritelerinden Times dergisi tarafından “Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane ve Tarihi Kadın Şarkıcılar” listesinde yer aldı.

 “Türk vokalisti Selda, doğu kültüründen çıkmış sayılı efsanevi kadın seslerden biridir. O büyük çöllerin ortasında az bulunur vahalar gibidir. Bir insan nasıl bu kadar çevik, bu kadar derin, bu kadar yaratıcı ve bu kadar hissederek şarkı söyleyebilir.”

– İspanyol müzik araştırmacısı Vicente Fabuel

Yüzüklerin Efendisi filminde Frodo karakterine hayat veren ünlü aktör Eliah Wood’ın da bir Selda Bağcan hayranı olması gözlerimizde bir ışıltı oldu.

Kaynak 1 , 2
Kategoriler: Başarı, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/