Dünyanın En Ünlü Markalarından İlk Ürünler


Hepimiz bir yerden başlamalıyız! Günümüzün en ikonik ve en bilinen markalarından bazılarının zorlayıcı bir başlangıç yaptıklarını hayal etmek zor olabilir, ancak her şirketin kendine özgü bir başarı hikayesi vardır.

Dev markalar gün geçtikçe gelişen teknolojinin de beraberinde sadece kişisel ihtiyaçlar için değil kişilerin arzu ve isteklerine göre de ürünler üretmeye devam ediyorlar. İlk ürettikleri ürünlerle şimdilerde ürettikleri ürünler arasında ki farkı görünce şaşırmamak elde değil.


 ●Tiffany & Co.

Merkezi New York’ta bulunan lüks ve ünlü mücevher markası ilk kurulduğunda bir kırtasiye idi.

Hatta şirket bu geleneği sürdürerek hala kırtasiye malzemeleri satmaya devam ediyor.

●Apple

Ahşap kutusu ile bir masaüstü bilgisayar olarak tasarlanan ve el yapımı olan Apple’in ilk bilgisayarı California’da tasarlanmıştır. Bu bilgisayarın üretimi 1977 yılında Apple II’ nin gelişiyle sonlanmıştır.
İlk çıktığında klavye ve kasa müşteriler tarafından manuel olarak ekleniyordu.

●AVON

Kitap Satışından Parfüm Sektörüne. 
Kitap satarak iş hayatına giriş yapan Avon, kadın müşterilerini cezbetmek amacıyla kitap yanında parfüm hediye etmiş ve zamanla parfümleri kitaplardan daha fazla ilgi görünce rotasını parfüm alanına çevirmiştir. 
●Colgate

Colgate Colgate- Palmolive şirketine ait, dünyada en büyük diş macunu,ağız bakım suyu, diş ipi ve diş fırçası markalarından biridir.

Colgate, 1806’da sabun, nişasta ve mum üreten bir işletme olarak kurulmuştur. 1873 yılında ilk diş macununu kavanoz içinde satışa sunmuş. 


                                                      Colgate’in İlk Sabunu
                                                      Colgate’in İlk Kremi
●Lipton

Bakkal Zincirinden Çay Satışına

Lipton’un bakkal olduğu zamanlar… 

 ●Toyota

Aichi Kogyo Co. tarafından üretilen ve barış döneminde insanların kıyafetlere ihtiyacı olacağını düşünerek dikiş makinesi üretmeye karar veren Toyota’nın ilk ürünü bir dikiş makinesiydi.Gerçekten inanılır gibi değil. Dikiş makinesi üretimi ile başlayıp daha sonra araba üretimine geçmek büyük başarı.

●Coca Cola

Az çok hepimiz Coca- Cola’nın hikayesini biliriz. İlk zamanlarında yani 1186’larda eczacı olan John S. Pemberton tarafından şurup olarak geliştirilen Coca Cola, karbonatlı su ile karıştırılarak içiliyordu.

●Starbucks 

Starbucks’ı iki öğretmen ve bir yazar kurmuş, sonra hisselerini satarak şirketten ayrılmışlardır. İşte starbucks’un ilk dükkanı…
●LAMBORGHINI
Lamborghini hepinizin bildiği gibi İtalyan lüks spor araç markası. 1963 yılında kurulan şirket ilk yıllarında arazi aracı da üretmesine rağmen daha sonra sadece spor arabaya yönelmiş ve arazi aracı departmanını Audi’ye satmıştır. Yni Lamborghini, ilk kurulduğunda traktör ve havalandırma ile soğutma sistemleri üreticisiymiş.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/