Üretken Bir Gün İçin 10 Tüyo

Batıhan Dizdaroğlu

Batıhan Dizdaroğlu

batihandizdaroglu.com

 

Üretkenlik konusunda yazılar kaleme almaya devam ediyoruz. Zamanımız bol gibi gözükse de aslında çok kısıtlı ve yapmak istediğimiz, yerine getirmemiz gereken görevler, sorumluluklar; hayaller, planlar ve projeler oldukça fazla. Bu yüzden zamanımızı efektif ve verimli kullanmamız şart. Üretken bir yaşam için zamanımızı; zamanın belki de değerlendirmesi en kolay ölçüsü olan bir günümüzü nasıl geçirdiğimizi bilmemiz, nasıl geçirebileceğimizi belirlememiz gerekli. Bu sebeple her sabah uyandığımızda hedefimiz: “Üretken Bir Gün” olmalı.

Peki nasıl “Üretken Bir Gün” geçirebiliriz. İşte karşınızda üretken bir gün için 10 Tüyo!

 

1-)Yapılacaklar Listesi Oluşturun.

Yapılacaklar listesi; ya da todolist- checklist üretken bir gün için kilit role sahiptir. Güne başlarken önünüzde bulunan bir yapılacak listesi ve yerine getirilen her görevden sonra o görevin üstünü çizmek sizi oldukça motive edecektir. Uyanınca belirlediğiniz hedefler gün içinde unutulur ve unutulan hedefler yatmadan önce akla gelirse bu üretken bir gün geçirmediğiniz anlamına gelir.

 

2-)Kendinize ve kişisel gelişiminize zaman ayırın.

Üretkenlik yalnızca görevlerinizin ve işlerinizin hepsini yerine getirmekten ibaret değildir. Üretken bir gün aynı zamanda kendinize, fiziksel ve mental gelişiminize ne kadar zaman ayırdığınızla da doğrudan ilgilidir. Sadece görevleri yerine getirmek robotların işidir.

 

3-)Girişken ve Enerjik Olun.

Güne başladığınız andan itibaren yüksek bir enerjiyle işlerinize ve çevrenize odaklanmalısınız. Ofansif bir biçimde gibi hareket edip, normal bir performansın ötesine geçin. Sınırları aşanlar ve fazlasını ortaya koyanlar en üretken ve başarılı insanlardır.

 

4-)Tüm gününüzü kaplayacak etkinliklere katılımda kendinize sınır koyun!

İlginizi çeken, gelişiminize katkıda bulunacak birçok etkinlik icra ediliyor olabilir. Bunlara katılım şüphesiz çok önemlidir. Ancak sürekli etkinlikten etkinliğe koşmak, özellikle tüm gün süren etkinliklere gereğinden fazla katılım göstermek tüm zamanınızı harcamanıza sebep olabilir. Bunun sonucunda kabarık bir yapılacaklar listesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu konuda akılcı, faydayı gözeten ve verimlilik öncelikli bir bakış açısı benimseyin.

 

5-)Zamanınızı eğlenceli geçirin.

Üretken bir günün çok iş yapmak olduğu yanılgısına düşebilirsiniz. Ancak zamanını eğlenerek geçirmek başarılı bir yaşam demek olduğu kadar üretken bir yaşam demektir. Sorumluluklarınızın olduğunu inkar etmemekle, her şeyi yapmanın daha eğlenceli bir yolu olduğu düşüncesindeyim.

 

6-)Zamanınızı kaliteli geçirin.

Kaliteli zaman geçirmek, üretkenliğin olmazsa olmaz bir kuralı. Zamanın kalitesi, aldığınız keyif kadar ne kadar verimli geçirdiğinizle de alakalı. Bu sebeple zamanınızı sizin için ya da işiniz için önemli insanlara ayırmaya önem gösterin. Aileniz, arkadaşlarınız, fikirlerini önemsediğiniz, zengin bakış açılarına sahip; özellikle sizden farklı düşünen insanlarla geçireceğiniz vakit sizin için en kaliteli, keyifli ve verimli vakit olacaktır.

 

7-)Düşünme ve Beyin Fırtınası Araları Verin.

Gün içerisinde yoğun bir şekilde çalışırken birkaç ara vermekte fayda var. Verilen bu aralarda işinizle, hayatınızla ve projeleriniz ile ilgili düşünüşler ve beyin fırtınaları gerçekleştirirseniz zihninizin çok boyutlu ve geniş çalışmasını sağladığınız gibi yeni fikirler, stratejiler, bakış açıları ve çözümler geliştirebilirsiniz.

 

8-)Bol Su İçin.

Bol su içmek, daha verimli çalışan bir beyin demektir. Zihninizi yoğun bir şekilde kullandığınız bir günde bol su içmek yenilenmeyi ve verimliliği sağlayacaktır. Onlarca defa okuduğunuz su içmenin faydaları yazılarını hatırlayın. ?

 

 

9-)Yapılacakları Önceliklendirin.

Yapılacaklar listesinin oluşturulması kadar yapılacakları önceliklendirmek de üretkenlik için çok önemlidir. Bir araştırma, insanın daha iyi hissetmek adına en kolay görevleri yapmaya yöneldiğini ifade ediyor. En önemli iş ve görevleri önceliklendirmelisiniz.

 

 

10-)Kısa Günün Değerlendirmesi

Gün içinde yukarıdaki tüm tüyoları uyguladıktan sonra günün değerlendirmesini yapmak çok önemlidir. Yatmadan önce bugün neleri tamamladığınızı, neler yaptığınızı incelemek ve geçen bir gün hakkında değerlendirme yapmak, bir sonraki gün için yararlı bir feedback olacaktır.

 

Kategoriler: Başarı, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/