İstemek Yetmez Harekete Geç

Bir çoğumuzun ortak problemi: herhangi bir şeye hevesle başlamak ve çok kısa bir süre sonra hevesimizi kaybetmek, başladığımız bir kitabı, fitness planımızı, diyetimizi yarıda bırakmak. Yeterince istememize rağmen isteklerimizi alışkanlıklara dönüştürmemize en büyük engel motivasyon eksikliğimiz.

Motivasyon günümüzün sık kullanılan kavramlarından biri. Öyle ki motive etmeyi kariyeri olarak seçen ve bundan para kazanan birçok insan var. Fakat inanıyorum ki motive olmak her şeyden önce içinizde, kendinizde başlayan bir süreç.Motivasyonunuzu yüksek tutmak, hedeflerinize ilerlerken yarı yolda kalmamak için neler yapmak lazım? Pek çok koç, pek çok kitap farklı şeyler söylese de okuduklarımdan ve yaşadıklarımdan uygulayabildiklerim şu şekilde:

  • Küçük hedefler koy. Büyük hedefler büyük planlama ve güçlü psikoloji ister. Günde 2 litre su içmek de bir hedeftir, beş yıl içinde terfi etmek de… Yapabildiğini görmek için, kondüsyon yakalamak için küçük hedeflerle başla. Yapabildiğini gördükçe kendine olan inancın artacak.
  • Kendini ödüllendir. Hedeflerinin sonuna yapmayı sevdiğin aktiviteleri ya da almayı düşündüğün eşyaları ödül olarak koy. 1 saat ara vermeden çalışırsan ödülün en sevdiğin kupanda kahve molası olsun. O haftaki işlerini bitirmenin, toplantılarını tamamlamanın ödülü sevdiğin biriyle güzel bir film izlemek olsun. Matematikten yüksek bir not almayı hedefle ve sınav sonucundan sonra hedefine ulaştıysan beğendiğin o parfümü tereddüt etmeden al. Bunu hak ettin!

  • Okumak her zaman yol gösterir. Yeni bir habitat edinmeye çalışıyorsan o konu hakkında yazılan yerli ve yabancı kaynaklara göz at. Mutlaka sana uygun bir tane bulacaksın. Mutlaka içinden uygulayabildiklerini seçeceksin. Yardım almaktan korkma. Bu konuda yazılmış binlerce yazı olduğuna ve şu an onlardan birini okuduğuna emin olabilirsin. 🙂
  • Renkli, küçük post-it’lerin olsun. Dilediğin gibi kendi motivasyon motto’larını yaz. Her gün görebileceğin bir yere as. Kendine verdiğin sözleri sürekli hatırlamana yardımcı olacak.

  • Mutlaka bir ajandan olsun. Hedeflerini kafanda yaratman ve yolunu soyut olarak çizmen yetmez. Yazılı olarak gör. Başardıkça yanına check et. Ajandanın olması arzularını daha somut görmene yardımcı olacak. Hemen git ve çantanda taşımaktan zevk alacağın orta boy bir ajanda al.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

[divider]Konuk Yazar[/divider]

Özge Tuncer

Siz de konuk yazar olarak CEOtudent’ta içerik üretebilirsiniz. Detaylı bilgi burada.

Kategoriler: Motivasyon, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/