Paradan Daha Çok Değer Vermemiz Gereken 5 Şey

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Yaşadığımız gelecek kaygısı ve ekonomik problemler nedeniyle para kazanmak birçoğumuz için tek amaç haline geldi. Paranın bir amaç değil araç olması gerektiğini bilmemize rağmen yarınımızı göremediğimiz şu günlerde ne yazık ki başka bir şey düşünemez olduk.
Ancak bazı şeyler paradan daha önemlidir ve onları göz ardı etmek paramızı daha değersiz hale getirecektir. Paradan daha çok değer vermemiz gereken 5 şey:
1) İnanç

Kendinize olan inancınız, hayalleriniz ve işiniz paranızdan daha kıymetlidir. Bu inanç olmadan, ürün veya hizmetinizin ne kadar iyi olduğu önemli değildir.
Kendinize inancınızı yitirdiğinizde yaşamak için bir amacınız kalmadığını göreceksiniz. İnanç, sizi ayakta tutar. Size ilerlemeniz için bir yol sunar. Ancak bu inanç kalmadığında para veya başka şeyler de önemini yitirir.
2) Sağlık

Eğer başarılı olmak istiyorsanız sahip olmanız gereken ilk şey zeka değil sağlığınızdır. Güçlü ve keskin bir zihin, güçlü ve keskin bir vücuda ihtiyaç duyar. Bu nedenle yediklerinize dikkat edin, zararlı alışkanlıklardan uzak durun. Spor yapın elinizden geldiğince.İşinizin size mümkün olan en iyi şekilde ihtiyacı vardır bu nedenle kendinize özen göstermeniz gerekir. Böylece net düşüncelere sahip olur ve ekibinizi, işinizi başarı dolu bir geleceğe götürebilirsiniz.


3) Aile

Gelecekteki ailemize daha iyi bir hayat vermek isteriz hepimiz. Çocuklarımız daha iyi şartlarda yetişsin, hatta bizim sahip olamadığımız her şeye sahip olabilsin diye uğraşırız.
Eğer bir aileye sahipseniz ve onlara iş nedeniyle yeterince zaman ayırmıyorsanız bu çok çalışkan olduğunuz anlamına gelmez. Bunun nedeni, zaman yönetimi yapamıyor oluşunuzdur. Alışkanlıklarınızı düzenleyip gerçekten yüksek bir performans gösterdiğiniz zaman daha fazla para kazanır ve aileniz için daha fazla zaman yaratmış olursunuz.
Aynı şekilde anne ve babamıza da yeterince zaman ayırmamız gerekir. Sevdiklerimizle zaman geçirmek kazanılan paradan çok daha önemlidir. Onlar bizim her zaman sonsuz destekçimiz ve ilham kaynağımızdır.


4) Deneyim

Sadece bir yaşam hakkımız var. Bütün gün masa başında oturmak bir anlam ifade etmez, hayatı dolu dolu yaşamamız gerekiyor.
Spontane olmaktan korkmayın. Seyahat fırsatlarını değerlendirin. Bazı insanları banka hesabınızla etkileyebilirsiniz ancak deneyimler ile ilgili hatıralar ve hikayeler hayatınızı zenginleştirir ve size paranın veremeyeceği tatmin hissini verir.
Ayrıca deneyimler size iyi hikayeler vermekten daha fazlasını yapar. Size iyi fikirler verirler. Dünyaya bakış açınızı değiştirir, sorunlara yaklaşımınızı iyileştirirler.


5) Miras

Öldükten sonra insanlara bırakabileceğiniz tek şey mirasınızdır. Sevdiklerinize yığınla para bırakabilirsiniz ama asıl mesele nasıl hatırlandığınızdır.
Mirasınıza işiniz kadar zaman ve enerji ayırın. Dünyaya değer ve neşe kattığınız için hatırlanmak istiyorsanız, banka hesabınıza bakmaktan daha fazlasını yapmanız gerekir.
İnsanları önceliğiniz yapın. Onlara nezaket ve şefkatle yaklaşın. Yardım kuruluşlarına cömertçe bağışlar yapın. Eğer birinin konuşmaya ihtiyacı varsa onu dinleyin.
Böylece öldüğünüzde insanların sizin hakkınızda ne konuştuğundan endişelenmeyeceksiniz. Hem günlük yaşamınızda hem profesyonel hayatınızda başkalarının sizin fikirlerinizi ilke edindiğini bilerek memnun olacaksınız. Bu, bence hayattan isteyebileceğimiz en güzel şey.


Para, sağlığınıza, mirasınıza ve ailenize özen göstermenizi kolaylaştırır. Tecrübe kapılarını açar ve inancınızı canlı tutmanıza yardımcı olur. Ancak hiçbirinin yerine geçemez. Bu nedenle memnuniyetinizi paraya bağlamayın. Muazzam miktarda para kazanmak için çok çalışın, sonra bu parayı harika bir hayat yaşamak için kullanın!

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/