Kasasız Alışveriş Mağazası: Amazon Go

 1995 yılında Amazon.com, ilk satışını Jeff Bezos’un Seattlle’daki garajından gönderilen kitap ile yapmıştı. Bugünlerde ise Amazon, Seattle’da açılan ilk kasiyersiz mağazası olan Amazon Go’ da müşterilerine kuyruk ve kasa işlemi olmaksızın, Just Walk Out teknolojisi ile benzersiz bir alışveriş tecrübesi sağlıyor. 

Amazon Go nedir?

Amazon Go, kasa işlemi gerektirmeyen bir mağaza türüdür. Dünyanın en gelişmiş alışveriş teknolojileri ile donatılmış olan bu mağazada asla sıra beklemek yok, kasa işlemi yok (cidden yok). 

Nasıl mı?

Amazon Go uygulamasına sahip olan müşteriler mağazaya girmek için telefonlarındaki barkodu okuturlar.Tıpkı diğer mağazalardaki gibi istedikleri ürünleri seçip aldıktan sonra müşteriler hiçbir sıra beklemeden ve kasa işlemi yapmadan sadece giderler. Müşteriler her ne aldılarsa otomatik olarak sanal kartlarına eklenir eğer ürünü değiştirir ya da bırakırsanız da bu işlem sanal kartınızda güncellenir. Mağazadan çıktıktan kısa bir süre sonra, aldıklarınız Amazon hesabınızda ücretlendirilir ve fatura doğrudan uygulamaya gönderilir.

Peki, tam olarak nasıl?

Just Walk Out teknolojisinde derin öğrenme algoritmaları, bilgisayarla görü ve otomatik arabalardakine benzeyen sensör füzyonu kullanılmış. Kamera ve hareket sensörlerinden oluşan mağazada müşteriler istedikleri ürünleri aldıktan sonra, çıkıp gidebiliyorlar. Bunun dışında telefonunuzu sadece mağazaya girerken kullanıyorsunuz.

Amazon Go’ dan neler satın alınabilir?

Özetle, hazır
kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri veya şefler, yerel mutfak ve fırınlardan
hazırlanmış atıştırmalık seçenekleri. Ayrıca süt ve ekmekten gibi temel ihtiyaçlardan,
özel peynirler, yerel çikolatalar ve içecekler de mevcut.

Çalışan var mı?

Evet, kasiyerler olmasa da şefler, alışveriş
asistanları ve genel çalışanlar mağazada 
görev alıyor.

Amazon müşterini memnuniyetini hep üst sırada tutuyor haliyle de müşteri tecrübesine odaklanıyor. İşte bu yüzden zaman zaman olan pos makinalarının arızalarından veya kasiyerlerin yaptığı hatalarla daha da uzayan kuyrukları elimine eden bu teknoloji bence müşterilerinin zaman kaybını büyük ölçüde önlemiş. Örneğin, sadece bir şeyi almayı mı unuttunuz bu çok sıkıcı bir durumdur çünkü aslında bunun yeni bir sıra ve fiş demek olduğunu bilirsiniz ama bu mağazada ne sıra var ne de kasa işlemi…

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/