Yemeğe Yılda Yalnızca 10 TL Harcayarak Kral Gibi Yaşayan Adam: William Reid

Cyaffel Gusto

Cyaffel Gusto

Üretemediğim her günü yaşanmamış sayarım.

Amerika’nın en iyi üniversitelerinden birinin sinema-televizyon bölümünden mezun olan genç yönetmen William Reid, iyi bir işi ve maaşı olmasına rağmen yemeğe neredeyse hiç para harcamıyor.
William yılda toplam 10 TL gibi küçük bir parayla yemek ihtiyacını karşılayabiliyor. Peki nasıl?

William, marketlerde satılmayan, restoranlarda yenmeyen ve çöpe atılan yiyeceklerle besleniyor.

2014 Ağustos’undan bu yana marketten yiyecek alışverişi yapmayan William Reid, dışarıda yemeğe de para harcamıyor. Tüketim çılgınlığına ve ürün israfına karşı çıkan William, çöpe atılan yiyecekleri toplayarak onları nefis yemeklere dönüştürüyor. Böylelikle ihtiyacı olanlara bu besinleri ulaştıran global bir sosyal sorumluluk projesi olan ve ülkemizde de faaliyet gösteren ‘Food Not Bombs’ yani Bombalara Karşı Sofralar oluşumunda gönüllü olarak çalışıyor. Bu sırada ne kadar fazla yiyilebilir durumda olan gıdanın çöpe atıldığını görüyor ve bedavaya karın doyurmanın da gayet mümkün olduğunu fark ediyor.
William o günden bu zamana kadar çöplere atılan yiyecekleri ayıklayarak, marketlerde ve pazarlarda satılmamış, çöpe atılmış olan yeşillikleri, meyveleri, süt ürünlerini kısacası ne bulursa yiyor. Kendisi konuyla ilgili şöyle diyor:

“Hayatım diğer insanlardan öyle aman aman çok da farklı değil. Diğer insanlar yiyecek için alışverişe çıkarken ben sokaklara inip nelerin yenilebilir durumda olduğunu araştırıyorum. Diğer insanlar ne yiyeceğine karar verirken ne yapıyorsa ben de aynısını yapıyorum. Çöpe atılan yemeklerin kalitesini ve miktarını bir bilseniz… Mahallemde kısa bir yürüyüşe çıkıyorum ve 15 dakika içinde ne yiyeceğimi çoktan bulmuş oluyorum.”

William Reid, çöpten beslenmeye başladığından bu yana hiç hasta olmadığına da vurgu yapıyor.

William, çok kaliteli şeyler yediğinin ve sağlıklı beslendiğinin altını çiziyor. Yaklaşık 3 senedir çöplerden besleniyor olmasına rağmen kendisi bu süre içinde bir kere bile hasta olmamış ya da zehirlenmemiş.
Yakın zamanda vegan olmaya da karar veren William çöpleri karıştırırken biraz daha fazla zaman kaybettiğini ama buna değdiğini söylüyor.”Bedava yemek bulmak çok kolaydı, yeni bir meydan okumaya ihtiyacım vardı” diyor kendisi.

Peki yıllık harcanan o 10 TL nerede?

Günlerden bir gün William ve arkadaşları Avusturalya’da bir ada olan Deal Island’da film çekimi yaparken geceyi orada geçirmek zorunda kalmışlar ve William etrafta hiç çöp bulamamış. Karnı çok acıktığından toplam 2,75 dolara kraker ve protein bar satın almış. Fakat çöpten yediklerinden sonra bu ürünlerin çok yavan geldiğini söylüyor William.
Ayrıca William’ın amacı insanları asla çöplerden beslenmeye teşvik etmek değil. Bunları anlatarak aslında ne kadar fazla yiyecek israfı yapıldığına dikkat çekmeyi amaçlıyor.
William’ın dikkat çekmek istediği gerçeklerin ülkemizdeki durumuna bakalım. Türkiye’de 1 yılda 1.8 milyar adet ekmek ve 1.3 milyar ton gıda maddesi çöpe atılıyor. Bu durumda William çok da haksız değil sanki?
Kategoriler: Ekonomi, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/