Yaş 23 Yolun Başı: Kritik Kararların, Koca Koca Belirsizliklerin ve Zor Zamanların Yılı

Genç, yaşlı herkesin 23 yaşın hayatlarının en kritik yılı olduğu konusunda hemfikir olmasının nedeni nedir? 23 yaş, her yönüyle oldukça zorlu bir yaş. Kendimiz, çevremiz ve geleceğimiz için yaşanacak olan değişikliklerin kıyısında olduğumuz, aynı zamanda da bu kıyıdan kendimizi binlerce kilometre uzakta hissettiğimiz bir yaş 23 yaş.
Çeyrek yaşımıza doğru tüm hızımızla yaklaşırken bir yandan hala çocuk gibi hissettiğimiz, bir yandan da artık bir yetişkin olmanın tüm sorumluluklarını alma vaktimizin geldiğinin farkında olduğumuz 23 yaş, birçoğumuz için telaşlı ancak bir o kadar da aydınlatıcı ve fırsatlarla dolu bir yıl olabilir.
23. yaşın temelini oluşturan birtakım ortak duygular ve durumlar var. Bunları herkes yaşadı ve sonraki nesiller de yaşamaya devam edecek. 23. yaşın önemini en güzel şekilde vurgulayan o ortak hislere ve durumlara birlikte bakalım.

1) Yetişkin olmaya çalışan bir çocuk, çocuk kalmaya çalışan bir yetişkin.

23 yaşınıza geldiğinizde artık çocukluk döneminizi geride bıraktığınızı düşünmeniz istenebilir. Oysa içinizde hala bir çocuğun isteklerini ve hayallerini barındırıyor olabilirsiniz. Her şey 10 yıl önceki haline dönsün diye dilekler dilemiş olabilirsiniz. Kayıtsız kalmak, eğlenmek, bir şey yapmak zorunda olmamayı istemiş olabilirsiniz. Çocuk tarafınız yetişkin tarafınızı bastırmak, yetişkin tarafınız çocuk tarafınızı bastırmak için zorlu bir mücadele içerisine girmiş olabilir. Bunu İki farklı dönemin bir araya geldiği bir fırsat yaşı olarak düşünebilirsiniz. Yetişkin hayatınızın getirdiği ayrıcalıklardan faydalanırken çocuk tarafınızı yaşamanızda hiçbir sakınca yok.

2) İlkokul birinci sınıfa yeniden, hem de dönem ortasında başlamış gibisiniz.

Üniversitedeki son yılınızı hatırlayın. Tüm gücün sizde olduğunu hissetmemiş miydiniz? Kampüs sizden sorulurdu, birinci sınıfların gıptayla baktığı siz olurdunuz. Üniversitenin son yılıydı, kimse sizi yıkamazdı! Sonra mezun oldunuz. İlk işinize başladınız. Bir anda yeni bir okula en baştan başlamış gibi hissetmeniz çok normal. Artık kampüsün en eskilerinden değilsiniz, artık sizden çok daha kıdemlilerle birliktesiniz. Bu süreç beraberinde eşsiz deneyimler getirecek. Genç, dinamik ve öğrenmeye çok açık olduğunuz bu yaşta bu deneyimleri yaşamak size harika fırsatlar sunacak.

3) Her gün sosyal medyada yaşıtınız birinin dünyayı değiştirdiğini görüyorsunuz.

“23 yaşında milyoner! 23 yaşında dengeleri değiştirdi! 23 yaşında dünyanın en başarılı girişimcisi oldu!” Kendinizi sorgulamanıza yol açabilecek her şey daha da sinir bozucu hale gelebilir. Bütün bu haberleri okuyup LinkedIn’deki pozisyonunuzda hala Stajyer yazıyor olması sizi üzebilir. Ama unutmayın, herkesin hayat saati farklı işler. 23 yaşında dünyayı değiştirmemiş olabilirsiniz ancak bundan 10 yıl sonra hayatınızın nasıl olacağını nereden bilebilirsiniz? Belki de dünyanın en şanslı, en mutlu insanı olduğunuzu düşüneceksiniz. Önemli olan, bu kritik dönemde kendinizi başkalarıyla karşılaştırma hatasına kapılmadan gelişmeye devam etmek!

4) Kim olduğunuzu, neden burada olduğunuzu bulmaya kafanızı takmış olabilirsiniz.

“Hayat amacı” konseptine kendinizi fazla kaptırarak her hamlenizin sizi olmanız gereken kişiye yaklaştırıp yaklaştırmayacağı konusunda endişelenmekten kendinizi alamıyor olabilirsiniz. Kendini anlamaya çalışmak elbette çok değerli fakat kendinizi tanımanıza, kendinizi anlamanıza yardımcı olacak en değerli şey deneyimlerdir. Deneyimlerle dolduracağınız 23. yaşınız size hayatta ne olmak istediğinize, nerede olmak istediğinize dair kişisel keşifler sunacak.

5) Beyniniz gelişimini neredeyse tamamladı.

Duygusal kontrol ve üst düzey bilişsel işlevlerle ilgili bölgeler olan prefrontal korteksiniz ve serebellumunuz tamamen olgunlaşırken, beyninizdeki diğer bölgeler de zihinsel zirveye artık neredeyse ulaşmış durumda. 23 yaşınızı, bir daha asla şimdi hissettiğiniz gibi hissetmemek ve şimdi düşündüğünüz gibi düşünmemek üzere terk edeceksiniz.

6) Sonsuz olasılıklar sizi bekliyor.

Hayatınız, düşünceleriniz ve hisleriniz genel olarak 30’larınıza doğru yaklaşırken daha anlamlı ve daha oturaklı hale gelmeye başlıyor. 23 yaşınızın ardından kutlayacağınız çeyrek asrınız ve ardından gelecek olan yıllar önünüze daha önce hiç açılmamış kapıları açmak, ayağınıza daha önce hayalini bile kurmadığınız fırsatları getirmek için sabırla bekliyor.
İşte onlardan biri!

Gerçek Tecrübe Odaklı Liderlik Serüveni 23, fark yaratan liderlerin 20’li yaşlarındaki ilham verici hikayeleriyle 23 Eylül’de başlıyor.

 

Zirve, akademi, kamp ve saha projeleriyle 1 yıl sürecek programın bir parçası olmak istersen, detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan ulaşabilirsin.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/