Özgüveninizi Arttırmanın 8 Yolu

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Başarılı insanlar özgüvenleriyle bilinirler. Yaptıkları işe ve kendilerine olan inançlarını bariz bir şekilde fark edebilirsiniz. Fakat onları özgüvenli yapan şey başarıları değildir, aksine özgüvenleri onların başarılı olmalarını sağlamıştır. Biz de özgüven arttırmanın bazı ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

1) Kendinize karşı dürüst olun.

John Unitas der ki: “Kibirli olmak ile özgüvenli olmak aynı şey değildir. Kibirli olmak kendini öne atmak anlamına gelirken özgüvenli olmak yaptığın işe inanmak anlamına gelir.” Başka bir deyişle özgüven, uzun vadeli sıkı bir çalıştırma gerektirir ve özgüvenli insanlar da kendilerinin farkında olan insanlardır. Özgüveniniz yeteneklerinizin dışına çıkarsa eğer bu sefer kibre doğru bir yola çıkmış olursunuz. Aradaki farkı da iyi ayarlayabiliyor olmanız gerekir.

Özgüveninizi geliştirmek için kendinize dürüst olmanız çok önemlidir. Eğer güçsüz olduğunuzu düşündüğünüz yönleriniz varsa öncelikle onları güçlendirmek için çalışmaya başlamalısınız. Eksik yönlerinizi görmezden gelmeye çalışmak onların ortadan kaybolmasını sağlamayacaktır.


2) Hayır demesini bilin.

Özgüvenli insanlar hayır diyebilmenin sağlıklı olduğunu ve kararlarında prensipli davranmalarını sağladığını söylerler. Hayır demeleri gereken zamanda özgüven sahibi insanlar “bilmiyorum,emin değilim” gibi şeyler söylemek yerine kesin olarak hayır cevabını vererek kendi saygınlıklarını koruduklarını düşünürler.


3) Patronunuzla ilişkilerinizi olumlu tutun.

Patronuyla olan kötü bir ilişki en yetenekli insanın bile performansını olumsuz yönde etkileyebilir. Sizi sürekli kısıtlayan ve eleştiren bir patronla beraber çalışmak oldukça zordur. Eğer aranızda olumsuz bir ilişki varsa ilişkinin nerede bozulduğunu bulmaya çalışarak tekrardan olumlu yöne çevirmeye çalışabilirsiniz. Eğer hala bir şeyler düzelmiyorsa belki de başka bir şeyler denemenin vakti gelmiştir.


4) Küçük zaferlerin peşinde koşun.

Özgüvenli insanlar kendisini zor sokmayı ve yarışmayı severler. Bu küçük zaferler peşinde koşmak da sayılabilir aslında. Kazanılan bu küçük zaferler beyinde yeni androjen reseptörlerin oluşmasına neden olur ve motivasyonu da arttırır.


5) Bir mentor bulun.

Yetenekli ve deneyim sahibi bir insanın size doğru yolu gösterip başarıya gittiğiniz yolda sizi desteklemesi kadar özgüveni arttıran bir şey yoktur. İyi bir mentor size bir ayna gibi olabilir ve kendinize inanmanız için ihtiyacınız olan perspektifi gösterebilir.

net3


6) Spor yapın.

Doğu Ontario Araştırma Enstitüsü’ nde yapılan bir araştırmaya göre haftada 2 kez olmak üzere 10 hafta boyunca aralıksız egzersiz yapan bir insan hem sosyal hem akademik hem de atletik alanda daha özgüvenli bir duruş sergiliyorlar.


7) Başarı için giyinin.

Sevin ya da sevmeyin ama giyinme tarzınız insanların sizi dışarıdan nasıl gördüğünü etkiler. Giydiğimiz kıyafetlerin kesimi, rengi, tarzı, hatta aksesuarlarımız bile toplumda yankı uyandırır. Nasıl giyindiğimiz aynı zamanda bizim kendimizi nasıl gördüğümüzü de etkiler. Daha özenli giyindiğiniz zamanki konuşma tarzınız günlük giyindiğiniz zamanki konuşma tarzınızdan daha farklıdır.


8) İddiali olun, agresif değil.

Agresif olmak özgüvenli olmak anlamına gelmez aksine itici ve kaba biri gibi görünebilirsiniz. Kendinize olan özgüveniniz az olduğunda savunma olarak agresifliğe başvurabilirsiniz. Agresif olmadan da iddialı olmanın yollarını bulmalısınız.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/