REICHSBURG KALESİ GÖLGESİNDE BİR ŞEHİR: ALMANYA COCHEM

Bumerangla

Bumerangla

Paylaşım Platformu Bumerangla.com' da her şey senin için paylaşılıyor. Artık herşeyin var!

Reichsburg Kalesi ile konuya girmemin sebebi Orta Çağ’ı yoğun bir şekilde hissedebileceğiniz bu şehirde kalenin gösterişli bir şekilde en yüksek noktadan size kendini göstermesi. ’Nerede bu Cochem? Nasıl gidilir?’’ gibi sorular aklınıza takılabilir. 
Adını gitmeden önce duymadığım bu şehre, Avrupa’da sayısı oldukça fazla olan nehir gemileri ile gidebilme fırsatım oldu. ‘’Romantik Ren Nehri ve Mosel Turu” adı altında gerçekleşen turun bir durağı da bu şirin şehirdi.

Farklı bir ulaşım yolu olarak treni de tercih edebilirsiniz. Bunun için İstanbul – Frankfurt uçuşunu gerçekleştirdikten sonra, Frankfurt Cochem şehrine olan trenler, günlük olarak istasyonlardan Frankfurt Hbf kalkış – Cochem (Mosel) varış olarak hareket ediyor. Ortalama tren bilet fiyatları 30-150 ₺. Yolculuk süresi 2 buçuk saat civarı sürüyor. Berlin, Münih, Hamburg gibi farklı noktalardan da bu şehre gelmeniz mümkün fakat fiyat / zaman olarak değerlendirirsek en uygun nokta Frankfurt oluyor 🙂

Merkeze doğru yürürken gördüğüm ilk dikkat çekici şey köprü ayağındaki seramik duvar oldu. Burada farklı zamanlarda bu şehrin başına gelen olayların anlatıldığını öğrenince devamında neler gelecek diye meraklanmaya başladım.
Reichsburg Kalesi’nin orjinal son hali 12.yy’ da tamamlanmış. Daha sonra 1869 ve 1877 yılları arasında Berlin mülki meclisi üyesi Louis Ravene, 1576 yılındaki eski planlara göre kaleyi yeniden inşa ettirmiş.

Şehirden oldukça yukarıda bulunan Reichsburg Kalesi’ne ulaşım servislerle sağlanıyor. 8-10 Euro civarı bir giriş ücreti ödedikten sonra rehberle birlikte kaleyi gezme fırsatınız oluyor. Mimarinin muazzam örneklerinden biri olan kale eğer Orta Çağ Mimarisi’nden ve gotik esintilerden hoşlanıyorsanız oldukça ilginizi çekebilir. Farklı dönemlerde el değiştiren kale için artık eski havasını kaybetti gibi yorumlar ortalıkta gezinse de bu haliyle de görülmeye değer olduğunu düşünüyorum. Özellikle terastan görülen manzara buraya gelmeye değer dedirtiyor.                   

Acıklı bir aşk hikayesini barındıran bu kalenin hikayesi ise kısaca şu şekilde; Yaşlı bir adam olan ev sahibi kendinden yaşça küçük eşi için bu kaleyi yaptırıyor, hem de en ufak detayına kadar. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen objeler ile ev bir güzel hazırlanıyor ( kutup ayısı postu dahil). Fakat küçük eşi gönlünü başkasına kaptırıyor ve kaçıyor. Kalbi kırık ev sahibinin vefatından sonra ise kale birkaç kez el değiştiriyor.

Kalede muhteşem Mosel nehri manzaralı bir teras, avcı odası, herşeyin el boyaması olduğu bir yemek odası ve gizli geçitlerle ulaşılan odalar gibi farklı bölümler mevcut.  

Şehir merkezinden bahsedecek olursak, genel olarak çoğu Alman kasabasında bulunan ana meydan, etrafında şirin kafeler, oldukça fazla hediyelik eşya vb. şeylerin satıldığı dükkan ve şehrin etrafını saran üzüm bağlarının hakkını veren kendilerine özel şarapları mevcut. Yerliler pek tercih etmese de biz turistlerin kesinlikle şarap ve likörleri denemesi gerekli. Özellikle Moselle Riesling şarabını tatmadan dönmeyin! 🙂
Sene içinde birkaç kez gerçekleşen şarap festivallerinde merkezdeki çeşmelerden şarap akıyormuş. Denk gelemememe rağmen hoş bir ortam olduğunu tahmin edebiliyorum 🙂

Cochem’de ne yapılır derseniz, özetle;
✔ Gitmek için şarap festivali olan zamanlar tercih edilebilir, bu dönemlerde farklı eğlenceler oluyormuş 🙂 En yakın şarap festivali 24-28 Ağustos tarihleri arasında.
Linki şuraya bırakalım : https://www.ricksteves.com/europe/germany/festivals
✔ Üşenmeden Reichsburg Kalesine çıkmak gerekli, ”Ay kalenin içine girmeyeyim” diyenlerin, içlerindeki bu sese kesinlikle kulak vermemesi lazım!

✔ Belediye binasının bulunduğu küçük meydanda oturup kahvenizi yudumlarken şehrin havasını doyasıya çıkarmak da lazım!

✔Hediyelik olarak şaraplık üzüm fidesinden farklı likör ve şaraplara kadar uzanan alışveriş maratonu sırasında şarap tadımlarına katılmanızı öneririm

                                                           Engin Deniz GÜRLER

                                                                 edenizgurler
                                                            bumerangla.com
                                                           #artıkherşeyinvar
Kategoriler: Motivasyon, Seyahat, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/