Enerjinin Bedenimizde Dolaşımını Sağlayan Sistem: Çakralar 

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Bedenimizde meydana gelen her değişiklik enerjimizi de etkiler. Bedenimiz içerisinde çakralar olarak bilinen yedi temel enerji merkezi vardır. Çakralar, sağlığımızı da kapsayan-çeşitli fonksiyonlarını kontrol eden hormonal sistemdeki bir salgı bezi ile bağlantılıdır. Bu bezlerin durumuna göre, mutlu, huzurlu, sinirli, ya da keyifsiz hissederiz.
Çakraları harekete geçirmek, enerji akışını arttırmak ve sağlıklı bir yolda ilerlemek demektir. Hindu geleneğine göre çakralar odaklanarak fiziksel ve duygusal sağlımızı iyileştirebiliriz.

Bilim enerji döngüleri hakkında ne diyor?

Bilimin yaklaşımını anlayabilmek için temelden girmemiz gerekir. Bilim her şeyin bir enerji olduğunu kabul eder. Etrafımızda olan her şeyin atomlardan oluştuğunu ve katı bir gerçeklik taşımadıklarını düşünür. Atomun enerjisini sağlayan ve etrafında dolanan elektronlar bulunur ve çok hızlı hareket ederler.
Vücudumuz sürekli hareket eden ve değişen bir enerji kütlesidir. Etrafımızda ki her şey de sürekli değişen bir enerji alanıdır.

Ana Merkez: Sinir Sistemimiz

Sinir sistemimiz istemli ve istemsiz hareketlerimizin kontrolünü sağlayan, vücudun ve beynin farklı bölgelerine sinyaller ileten kısmıdır. Kolumuzu kaldırmak istemli bir hareketimizdir ancak yediğimiz besinlerin sindirimi istemsiz olarak gerçekleşir.
Vücudumuz stres altında kaldığı zaman enerji sistemimiz normal akşına oranla yavaşlamaya başlıyor. Bu yavaşlama sinir sistemimizin kontrol mekanizmasını da doğrudan etkiliyor. Vagus sinirimiz bu durumda anahtar yapıdadır. Bu sinir boyun, kalp, akciğer ve karnımızı beynimize bağlar.
Bizi etkileyen fiziksel ve duygusal durumlar, sinir sistemimizle bağlantılıdır. Sinir sistemimizi aktive olarak kullanabilmemiz ise çakraların açılması yoluyla gerçekleşir

Çakraları nasıl tanımlayabiliriz?

Çakralar, vücudun en aktif bölgelerinde bulunurlar. Büyük çakraların konumu büyük sinir demetlerine karşılık gelmektedir. Vagus siniri ise Hinduların “kundalini” adını verdikleri bir çeşit enerji bileşimidir. Hindular kundalini; alt omurgadan yukarı doğru üç kez duraklama noktası bulunan başın tepesine kadar uzanan yılan olarak tanımlarlar. Bu yılanı uyarmanın bir çok yolu vardır; nefes alma, meditasyon ve yoga bunun en yaygın yollarındandır.
Çakralar inanç sisteminde olan bir gösteriş ya da efsane değil, bilimsel açıklamalarla da desteklenen bir çeşit enerji sistemini yenileme biçimdir. Çeşitli yollarla sağlanan ve koordine edilen bu sistem vücudumuzun bir kez daha karmaşık ancak bir o kadar da ilginç olduğunu bize göstermektedir.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/