Çevrenizin Size Saygı Duymasını Sağlayacak 6 Öneri

Karşılıklı iletişimi sağlıklı tutmak için en gerekli kriter “saygı” olacaktır. Karşınızdaki size ve siz ona saygı duyduğunuz sürece ortak noktada buluşmak çok daha keyifli ve kolay bir süreçle gerçekleşir.

Gerek arkadaş gerekse iş çevrenizde ilişkilerinizi belirli prensipler çevresinde yürüttüğünüz takdirde, beklediğiniz saygınlığı çok daha kolay kazanabilirsiniz. Bu saygınlık size beraberinde güvenilir ve sağlam ilişkileri getirdiği gibi pozitif temeller de katacaktır.

Kişilerin size saygı duymasını sağlayacak basit ama olmazsa olmaz 6 öneriyi sizler için listeledik.


1) Dürüst olun.

Ne yazık ki dolandırıcılık ve skandallarla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Araştırmalara göre insanların çevrelerinden en büyük beklentisinin yalansız bir iletişim olduğunu görüyoruz. Tereddüt ettirmeden inandırmak için en gerekli kriterse saygınlık. İtibarınızı ve değerinizi korumak için anı kurtarmak adına küçük kaçamaklardan uzak durun, dürüstlüğe yaklaşın.


2) Sözlerinizi tutun.

İletişiminiz verdiğiniz sözler çerçevesinde şekillenir. Sizi yeni tanımaya başlamış biri için en değerli özelliğiniz verdiğiniz sözlerin arkasında durmanız olacaktır. Saygı kazanmak için karşınızdakilere hoş olmayan sürprizler yapmaktan uzak durmalısınız. Eğer söylediğiniz saatte bulunmanız gereken yerde olamayacaksanız bunu erkenden haber vermeniz size değer katacaktır. İnsanların çoğu önceden yapılan uyarılar dahilinde çok daha bağışlayıcı ve anlayışlı olacaklardır.


3) Hatalarınızı itiraf edin.

Başarısızlık hayatın kaçınılmaz bir yönüdür. Hatalar meydana gelmesine rağmen başarıya ulaşmış kimselerin hatalara takıntılı olmak yerine çözümlere odaklandıkları görülmüştür. Size duyulan saygıyı ayakta tutabilmek için yaşadığınız başarısızlıkları örtbas etmekten uzak durmanız ve her zaman çözüm odaklı çalışan, hatalarından ders alıp yola devam edebilen kişiliğinizi sergilemeniz gerekmektedir.


4) Dakik olun.

Buluşmalara birkaç dakika erken gitmek, trafiği göz önünde bulundurarak evden erken çıkmaya özen göstermek karşınızdakine verdiğiniz değeri gösterecektir. Bu da çevrenizdekilerin size saygı duymasını sağlamak için en önemli yoldur. Kaçınılmaz bir durumda geç kaldığınız takdirde bahaneler üretmek yerine sadece özür dilemeniz daha etkili bir iletişim kurmanızı sağlar.


5) Üslubunuza önem verin.

Kelimeleri dikkatli seçmek sahip olduğunuz saygınlığı aynı seviyede koruyabilmek için çok önemlidir. Kalabalıkta küfür ya da argo kullanmak, olgunlaşmamış ve sabırsız olduğunuzu gösteren cümleler kurmak değerinizi yarıya indirecektir. Kontrol eksikliği hissettiğiniz anda doğruca uzaklaşmak öfkenizi olmadık yerde dışarı vurmanızdan çok daha faydalı olacaktır.


6) Köprüleri yıkmayın.

Bugünkü düşmanınızın bir sonraki gün dostunuz olabileceği, çalkantılı bir hayatta yaşıyoruz. İnsanların durumunu ve ilişkilerin gidişatını içinde bulunduğunuz ana göre değerlendirmek ve sonlandırmak ilerleyen süreçte faydadan çok zararla karşılaşmanıza sebep olabilir. İnsanlara verdiğiniz değerden çabuk vazgeçmemeniz yıllar içinde size gerçek sevgi ve saygı olarak geri dönecektir.

Facebook'ta Paylaş new-twitter-paylas

Kategoriler: İletişim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/