Mutlaka İzlemeniz Gereken Bilim ve Teknoloji Konulu 5 Netflix Belgeseli

Yusuf Yücel

Yusuf Yücel

Blockchain ve Kripto Para - Bitcoin - Teknolojisi Boğaziçi Üniversitesi

Netflix’te mutlaka izlemeniz gereken bilim ve teknoloji konulu 5 belgesel ile karşınızdayım.

1) Banking on Bitcoin (2016)

IMDb Puanı: 6.6
2016 yapımlı Christopher Cannucciari imzalı yapımda Bitcoin denilince akla gelen hemen hemen tüm isimler kamera karşısına geçiyor. Başrolde ise Charlie Shrem ve Erik Voorhees var. IMBb’de 6.6 puan almış olması sizi yanıltmasın, alanındaki en başarılı çalışma olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Banking on Bitcoin ile Bitcoin’in fikir olarak ortaya çıktığı dönemden FBI baskısına ve son olarak dünya çapında bir fenomen haline gelmesine tanıklık edebilirsiniz.

2) Çağdaş Yaşamın Gizli Kuralları: Algoritmalar (2015)

IMDb Puanı: 7.5
Matematik profesörü Marcus Du Sautoy ile evrenin merkezindeki matematiği daha iyi kavramak için bir yolculuğa çıkıyoruz. Ünlü profesör algoritmaların gizli dünyasını herkesin anlayabileceği bir şekilde gözler önüne seriyor.

3) Mars (2016)

IMDb Puanı: 7.5
Mars, Elon Musk ve National Geographic üçlüsü bir araya geliyor! 2033’te – tam da Elon Musk’ın Mars’ı fethetme hayali taşıdığı yılda – kızıl gezegeni kolonileştirme çabaları hız kazanıyor. National Geographic yapımı bu belgesel dramada gerçekler kurguyla bir arada verilirken olaylar eş zamanlı olarak günümüzde ve 2033’te geçiyor.

4) Silikon Kovboylar (2016)

IMDb Puanı: 6.8
2016 yapımı bu kısa belgeselde Compaq Bilgisayar ve onun üç kurucusunun hikayesine tanıklık ediyoruz. Bu kısa ama bir o kadar etkileyici hikayenin benim Netflix’teki favorim olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 1982’de sektörün zirvesindeki IBM ve onun asla yerinden edilemez olduğu algısına karşı Compaq Bilgisayar’ın üç kurucusunun tutkuları…

5) Steve Jobs: Kayıp Röportaj (1995)

IMDb: 8.1
1995’te gelecek nasıl görünüyordu? Bu sorunun cevabını Steve Jobs’tan dinliyoruz. Jobs ile Apple’dan ayrılıp NeXT isimli şirketi yönettiği dönemde – 1995’te – uzun soluklu bir söyleşi gerçekleştirilir. Ancak orijinal kayıtları kaybolan bu röportaj ancak 2010 senesinde tam haliyle izleyicilere sunulur. Steve Jobs’un Apple’a dönmeden 6 ay önce çekilmiş bu röportajı, ileri görüşlülüğünü de çok iyi gösteriyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Bilim, İletişim, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/