Türk Sanayisinin 15 Yıl Süren Başarısı: Yerli Askeri Arazi Araçları

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

1930’lu yıllardan beri sanayinin millileşmesi ihtiyacı konuşuluyor. Peki, 1988 yılında, Yıldız Teknik Üniversitesi ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin ortak bir proje ile askeri cipler üretmeye başladığını biliyor muydunuz? Kurulduktan 12 yıl kadar sonra seri üretime geçen ve binlerce cip üreten bu Tuzla Jeep Fabrikası’nın üretimi 2006’da durduruldu. Her ne kadar üretim sonlandırılmış olsa da aslında Türkiye sanayisinin büyük bir başarısı olan fabrikada olaylar nasıl gelişmiş, gelin birlikte bakalım.
Fabrika aslında 1954 yılında “Türk Willys Overland” adı ile kuruldu. O zamanlarda ABD’den parça getirtilerek sivil/askeri cipler üretiliyordu. Sonradan TSK’ya devredilen fabrikada 1986 yılında “T-Model” isimli proje ile yerli üretim cipler üzerinde çalışılmaya başlandı.
4 yıl sonra ise yüzde yüz yerli askeri cipler üretilebiliyordu. 1995 yılında “Tuzla 1013” ismi ve “T” logosuyla Türk Patent Enstitüsü’nden marka tescilleri alındı. 1990’dan 2006 yılına kadar her türlü ihtiyaca yönelik binlerce cip üretildi.
Türkiye’nin ilk otomotiv fabrikası olarak anılan bu yerde 15 farklı model arazi aracı tamamen yerli şekilde üretiliyordu. Türkiye sanayisi için büyük bir gelişmeydi. Ancak “Ordunun konsept değişikliği yaparak üretim sektöründen uzaklaşacağı” söylentileri doğru çıktı ve 2006 yılında “İhtiyaç yok.” denilerek fabrika üretimi durduruldu.
Üretimin neden durdurulduğu tam olarak açıklanmıyor, konu ile ilgili konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rahmi Güçlü şöyle diyor:

“İmalat kolay iş değil. Yatırım, risk gerektirir. Herkes bunu göze alamıyor. Çoğu sanayici bundan kaçınıyor, ithalat kolaya geliyor. TSK da bugün ithal ediyor.”

Rahmi Güçlü’nün sözlerini göz önüne aldığımızda başarılı olmak için risk almanın gerekliliğini fark ediyoruz. Fabrika kapatılmasaydı şu an tüm dünyaya arazi aracı satıyor bile olabilirdik, kim bilir?
Kategoriler: Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/