Yapay Zeka İstihdamı Tehlikeye Atarken Yaratıcı Becerilere Olan Talebi Artıracak

Yapay zekanın insanlığın sonu olacağını ve istihdam sağlarken insan gücüne olan ihtiyacı bitireceği yönününde teoriler üretildi. Yapay zekanın her alanda işlev görmesi ve yaygınlaşması ile beraber bir açık daha ortaya çıktı; yaratıcılık.
Yapay zeka, yaratıcı becerilere sahip insanlara olan ihtiyacı ortaya çıkardı. MIT-IBM Watson Yapay Zeka Laboratuvarı tarafından bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırmanın konusu; “Çalışma Hayatının Geleceği: Yeni Teknolojiler İşleri Nasıl Değiştiriyor?”  Yapılan bu araştırmada yapay zekanın ve otomasyonun insan gücünün katili olacağı iddia edilirken ayrıca ortaya çıkan teknolojinin yeni işlerin de yaratıcısı olacağı ortaya koyuldu. Bu konu ile alakalı olarak IBM’in başkan yardımcısı ve ekonomist Martin Fleming şu açıklamaları yapıyor:

 “Yeni teknolojiler işletmeler içinde ve endüstriler arasında ölçeklenmeye devam ettikçe, yalnızca iş süreci sonuçlarını değil aynı zamanda toplumsal etkiyi de anlamak bizim sorumluluğumuz. Bu amaçla, MIT-IBM Watson AI Lab’in bu deneysel araştırması, AI ve yeni teknolojilerin bir sonucu olarak insanların ve makineler arasındaki görevlerin ortak düzenine dair yeni bir ışık tutuyor.”

IBM-MIT çalışması, 2010-2017 yılları arasında ABD’deki 170 milyon iş ilanını analiz etmek için makine öğrenimi teknolojisini (Machine Learning) kullandılar. 18.500 iş tanımının yedi yılda önemli oranda düştüğünü gördüler.
Yapay zeka veya makine öğrenimi sistemleri tarafından üstlenilen görevler sık olarak; otomatik sistemlere devredilen görevler, zamanlama ve kimlik bilgilerini doğrulama gibi sıradan rutin işleri içeriyor.
Raporda kesinlik içeren bir ifadeye göre ise; entelektüel beceriler ve analiz gerektiren işler olan “soft skills”e olan ihtiyaç artacak. Hatta bazı durumlarda fiziksel esneklik, sağduyu, dil becerisi gerektiren işler daha değerli ve daha yüksek bir ücrete tabi tutulacak.
Kategoriler: Kariyer, Kültür

Yorumlar (0) Yorum Yap

/