Yetenekleriniz Doğrultusunda 4 Adımda Harika Bir Kariyer Planı Yapın

Başarıyı kaygısı taşıyan her üniversitelinin yapması gereken ilk şeylerden biri detaylı bir kariyer planı oluşturmaktır. Bu plan, ulaşmak istediğiniz hedefe daha sağlam adımlarla ilerlememizi sağlayan en önemli yol göstericimiz olmalıdır.
Bizi başarıya adım adım yaklaştıracak olan bu kariyer planını ise ilgi alanlarımız ve yeteneklerimiz odağında oluşturmalıyız. Peki bu nasıl yapacağız?

1) Hedeflerinizi belirleyin.

Kariyerinizden neler bekliyorsunuz? İyi bir kariyer hayal ettiğinizde aklınızda neler oluşuyor? Yeteneklerinizi de göz ardı etmeden bu sorulara cevaplar bulun ve bunların doğrultusunda hedeflerinizi belirleyin.
Sonrasında sizin için anlamlı olan bir süre içinde ulaşmak istediğiniz bireysel hedeflerinizle ilgili kararlarınızda netleşmeye başlayın. Çünkü kararlılık, plan yapma aşamalarında büyük önem arz eder, plana bağlılığınızı arttırır.

2) Artılarınızı ve eksilerinizi belirleyin.

Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyerek planınızı daha stratejik bir hale getirebilirsiniz. Güçlü yönlerinizi arttırın ve yeteneklerinizi geliştirin. Zayıf yönlerinizi ise törpülemeye bakın. Kendinizi iş dünyasında konumlandırabilmeniz açısından bu analiz çok önemli.

3) Seçimlere odaklanın.

Genelden özele bir yaklaşım sergileyerek sektörlerin, sektörlerdeki firmaların ve sektörlerdeki firmaların departmanlarını araştırın. Bu araştırmanın 2 gün gibi kısa bir sürede bitmesini beklemeyin. Bu dönem insanlardan deneyimlerini dinleyerek, onlarla bilgi aktarımında bulunarak ve sıkça okuyarak geçirilmesi gereken bir dönem. Bu dönemin sonunda yapacağınız seçimler kariyer planınızın iskeletini oluşturacaktır. Dolayısıyla bu sürecin fazlasıyla ciddiye alınması gerekiyor.

4) Hareket planı oluşturun.

Şimdi harekete geçme vakti! Kendinize bir yol haritası oluşturun. Bu aşamada edindiğiniz Network size çokça yardımcı olacaktır.
Ayrıca bu yol haritasını oluştururken, eğitim ve finans gibi alanlardaki bireysel planlarınızı da genel plana dahil edebilirsiniz.

Kariyer planın için Talent Camp iyi bir başlangıç noktası olabilir! ?

Talent Camp’e katıl, finale kalanlardan biri ol; Garanti’nin ana hissedarı olan BBVA’nın Madrid’teki genel müdürlüğünü ziyaret etme şansını kaçırma!

Başvuru formuna ve detayı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/