5 Başarılı İsimden Genç İnsanlara Sıra Dışı 5 Kariyer Tavsiyesi

toptalent.co

toptalent.co

En İyi Yeteneklerin Kariyer Platformu

“Tutkunuzu takip edin”, “% 110’unuzu verin” ve “kendinize güvenin” gibi klişeler sizi kesmiyorsa, kariyerinize nasıl başlayacağınız konusunda biraz zaman ayırın ve dünyanın en başarılı isimlerinin kariyer tavsiyelerine kulak verin. Nasıl başarılı olacağınızı bilmenin en iyi yolu başarılı insanların tavsiyelerine odaklanmaktır. İşte dünyanın en başarılı isimlerinden alışılmadık kariyer tavsiyeleri!

1) Sheryl Sandberg – Doğru yol diye bir şey yoktur, nereye gideceğinize siz karar verin.

Facebook COO’su Sheryl Sandberg, gençlere somut bir 18 aylık planın yerine, uzun vadeli ve soyut bir hayal kurmalarını öneriyor. “Uzun vadeli planlar büyük hayaller kurmanızı sağlarken, kısa vadeli planlar size kendinizi zorlamaya ve önünüzdeki bir buçuk yıl içinde nasıl daha iyi olmasını istediğinizi düşünmeye zorlar.” diyerek de bu tavsiyesini destekliyor.

“Kendinize ne yapmaktan korktuğunuzu sorun ve bunu nasıl yapacağınızı düşünün. Muhtemelen yapmanız gereken şey tam da budur.”

2) Warren Buffett – Tevazuyu ve kendinizi kontrol etmeyi elden bırakmayın.

Dünyaca ünlü yatırımcı ve iş adamı Warren Buffett insanlara tevazuyu ve kendilerini kontrol etmeyi elden bırakmamalarını tavsiye ediyor. Berkshire Hathaway başkanı ve CEO’su Warren Buffett, Yahoo ile 2010 yılında yaptığı bir röportajında, şimdiye kadar aldığı en iyi tavsiyenin Berkshire Hathaway yönetim kurulu üyesi Thomas Murphy’den geldiğini söyledi. Murphy kendisine şöyle söylemişti:

“Unutma Warren, bir adamı bugün kovarsan ve kaybedersen – yarın vazgeçemezsin, bu yüzden bugün çenemizi kapalı tutmayı öğrenmeli ve yarın da aynı şekilde hissedecek miyiz bakmalıyız.”

3) Bill Gates – Sadeliğe önem verin.

CNBC’nin 2009’da yaptığı bir röportajda, Microsoft kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Bill Gates, Warren Buffett’in işleri basit tutma yeteneğine hayran kaldı ve şöyle dedi:

“Buffet’ın takvimine bakarsanız oldukça basit olduğunu göreceksiniz. Bir işin cazip olduğunu düşündüğünde onun hakkında konuşur, birkaç temel sayı ve gerçekler hakkında bilgi sahibi olur ve [eğer] çok karmaşık gelmezse o zaman yatırım yapmayı seçebilir. Bir modeli olan, gerçekten tahmine dayanan ve uzun süre boyunca çalışmaya devam edecek bir işi seçer. Böylece önemli şeyleri kaçırma ihtimali azalır. Sadece temel yetenekler ile düşünmek ve gerçekten önemli olan şeyler üzerinde çalışmak – bunu yapabilmesi o kadar şaşırtıcı ki, özel bir dahilik şekli.”

4) Eric Schmidt – Daha fazla şey için evet deyin.

Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt’in “Aldığım En İyi Tavsiye” adlı kitapta şu tavsiyeyi verdiğini görüyoruz:

“Daha fazla şeye evet demek için bir yol bulun: Yeni bir ülkeye davetiye için evet, yeni arkadaşlarla tanışmak için evet, yeni şeyler öğrenmek için evet mesela. Evet, ilk işinizi, bir sonraki işinizi ve eşinizi nasıl elde ettiğinizi düşünün ve hatta çocuklarınızı… Her şeyin yolu daha fazla evetten geçiyor.”

5) Brian Chesky – Ailenizi dinlemeyin.

Airbnb’nin Kurucu Ortağı Brian Chesky, New York Times’tan Adam Bryant’la yaptığı röportajda, gençlere ebeveynlerin hayatlarını yaşamaması gerektiğini söyledi.
Bryant şunları söyledi:

“Onlar hayatınızdaki en önemli kişilerdir ancak ailenizin kariyer tavsiyelerini asla ciddiye almamalısınız. Dünyadaki baskılar için anne babayı vekil olarak kullanmamalısınız. Bunun büyük bir başarısızlık olacağını varsayıyorum. Ailenize önem verin fakat kendi hayatınız ve hayalleriniz olduğunu bilin.”

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/