Yetenek Gerektirmeyen 10 Liderlik Becerisi

Ben crossfit yapıyorum, oldukça hırslıyım ve aynı zamanda da bir liderlik koçuyum. İki hafta önceye kadar bunlar benim kişiliğimin iki ayrı ve bağdaşmayan yönleriydi. Ta ki bir sabah yetenek gerektirmeyen 10 kişisel özelliği gösteren “Hedefler ve Kazançlar” tabloma bakmak için spor salonuna gelene kadar.Yeni veya eski liderlerin kendilerinden şüphe duyması ve sosyal veya mesleki karşılaştırmalara girmesi oldukça yaygın bir durumdur. Bizler dahilerin çok olduğu bir zamanda yaşıyoruz ama başarının zekayla değil, azimle geldiğini kendimize hatırlatmalıyız. Aslında bu daha çok tutarlılık ve takip ile ilgili. Deha da zaten bunun altında yatıyor.

Başarıya giden yetenekler tanrı vergisi değildir; IQ’ya veya koşullara da dayanmazlar. O yetenekler aslında herkesin pratikle elde edebilecekleri şeylerdir. Eğer sen de Elon Musk veya Mark Zuckerberg olmak istiyorsan o zaman onların profesyonel başarılarını araştırmalı ve gerekirse onlardan gördüklerini kendi hayatında da uygulamalısın.

İlham verici liderler ve girişimciler büyük kitleleri kolayca etkileyebilir; yeni liderlik biçimleri geliştirmek ve başarılı olmak için özendirebilir.


1) Zamanında Olmak:

Zamanında gelmek konusunda en az Richard Branson kadar iyi olabilirsin. Bu başarması oldukça kolay ve herkes tarafından saygı duyulacak bir karakter özelliğidir. Kronik geç kalma ise tam tersi etki yaratır.


2) İş Etiği:

Marc Cuban ile aynı iş etiğine sahip olabilirsin. Aslında birçok iş ikonu kendi iş disiplinleri hakkında kitaplar yazdılar. Bunlardan birini seç ve onun rutinini araştır. Çok çalışmanın erdemine inan.  Vakitsiz elde ettiğin başarı, iş etiğini oluşturmazsan kalıcı olmayacaktır.


3) Efor:

En az Bill Gates kadar çaba gösterebilirsin. Burada anahtarın hevesli olmak ve zamanı boşa harcamamak adına doğru eforu sarf etmek olmalıdır. Efor, en başarılı liderleri diğerlerinden ayırır. Onlar durmazlar ve hedefleri için 1000 tane Rumpelstilskin onları yenmek istiyormuşcasına çalışırlar.


4) Beden Dili:

Sheryl Sandberg’inki gibi bir vücut dili taşıyabilirsin. Büyük insanların sözsüz nasıl iletişim yaptıklarını incele ve eğer beden dilin üzerinde çalışman gerektiğini düşünüyorsan bir koçtan iletişim konusunda yardım alabilirsin. Sözsüz ipuçları seni yukarı taşıyacak sır olmayabilir ama kesinlikle seni orada tutacaktır. Ayrıca bazı gelenekler de beden dilini çok ciddiye alır.


5) Enerji:

Oprah kadar enerjik olabilirsin. Bazılarımız doğal bir enerji ile doğmuş olabiliriz ama bu zaten kolayca ulaşılabilir bir durumdur. Sadece doğru ilaca ihtiyacın var; uyku, düzenli beslenme, meditasyon, egzersiz ve biraz eğlence. Bu sağlıklı yaşamın doğal bir sonucu, o kadar da karmaşık değil.


6) Davranış:

Franklin Roosevelt ile aynı davranışlara sahip olabilirsin. Başta bunun için liderlik tutumu gerekebilir ama eğer istersen bu tutumu elde edebilirsin. Bir akıl hocasından öğrenebilir veya büyük liderlerden veya girişimcilerden örnek alabilirsin. Örnek aldığın davranışları kendine katarak bir parçan olmasını sağlayabilirsin.


7) Tutku:

Arianna Huffington kadar tutkulu olabilirsin. Eğer sevdiğin şeyi yapıyorsan ve hedeflerine tutkuyla bağlıysan istediğin işe sahip olabilirsin. İstediğin şeyi arzulamazsan tutku senin içinde uyuyacaktır. Bir kere başladığında ve devam ettiğinde tutkun da büyüyecektir.


8) Hazırlıklı Olmak:

Roger Federer kadar hazırlıklı olabilirsin. Tenisçiler hazırlıklı olmak konusunda çok iyi birer örnekler. Hayatlarının çoğunu atış yaparak geçirirler ve böylece bir maç sırasında kas hafızalarıyla nasıl atış yapmaları gerektiğini bilirler. Onlar atışı gerçekleştirebilecek becerileri olup olmadığını düşünmeden topun neresine vurmak istediklerine konstantre olurlar. Benzer şekilde, sen de fikirlerini gerçekleştirmek için gereken beceriye sahipsin ve bunun için hazırlıklı olmalısın.


9) Ekstralar Yapmak:

Sen de bir adım daha fazla giderek Barbara Corcoran gibi Corcoran Reality’yi bir imparatorluk haline çevirebilirsin. Bu sadece bir şeyi yapmak ve durmamak ile ilgili. Her zaman yapmak veya yapmamak gibi bir seçeneğin var. Her zaman yapmayı seç ve eğer biraz daha yaparsan emeklerinin karşılığını alabilirsin. Çok yorulmuş ve yılmış olsan bile, eğer istekliysen yine de en az %20’ini verebilirsin.


10) Yol Gösterebilmek:

İşte bu hedeflerini gerçekleştirebildiğin veya pes ettiğin aşama. Hiç bir liderin bir şeyleri tek başına başarmadığını unutma. Çoğu liderin hayatında öğrendiklerini borçlu olduğu bir mentoru, koçu veya rol modeli vardır. Yol gösterebilmek, bir şeyi değiştirmeden merakı geliştirebilmek ve tarafsız olabilmek ile alakalıdır. Oku, öğren, büyü, geliş, açık bir fikirli ol ve her zaman zorlukları birer fırsat olarak gör.

Caz müzisyenleri, zanaatlarını öğrenirken ilk öğrendikleri şey idollerinin sololarıdır. Ancak onların sololarını öğrendikleri zaman kendi özgün stillerini ortaya çıkarabilirler. Büyük isimlerin sololarını öğrenmeden kendi özgün stillerini ortaya çıkarmazlar. Aynı şekilde ilham verici liderler ve girişimciler kolaylıkla ilham alınabilecek kişilerdir. Bir liderlik tarzı geliştirmek için ilham verici isimlerin tarzlarını kendi tarzına katabilirsin.

“Eğer daha ileriyi gördüysem, devlerin omuzlarında durduğum için olmuştur.”

– Isaac Newton

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/