Bill Gates Hakkında Muhtemelen İlk Kez Duyacağınız 23 Garip Bilgi

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Bill Gates, 91.5 milyar dolarlık net serveti ile dünyanın en zengin isimlerinden biri. Ancak bu onun tek ünvanı değil, örneğin, kendisi aynı zamanda bir şövalye. Microsoft’un kurucu ortağı Gates hakkında daha bilmediğiniz bir çok şey var.

1) Gates, ilk bilgisayar yazılım programını 13 yaşında geliştirdi.

Devlet okulundaki birkaç yılından sonra Gates, Seattle’da özel bir hazırlık okulu olan Lakeside’a başladı. Burası, Bill Gates’in programlamaya olan tutkusunu keşfettiği, Microsoft kurucu ortağı ve en yakın arkadaşı olacak olan Paul Allen ile tanıştığı yerdi. İlk bilgisayar yazılım programını 13 yaşında oluşturdu. Bu, kişilerin bilgisayara karşı oynadığı Üç Taş oyunuydu.

2) Lisesindeki ders programı çizelgelerini oluşturan yazılımı düzelterek sadece kızların olduğu sınıflara katıldı.

Lakeside Okulu, Gates’den sınıf çizelgeleri sistemindeki kodlar için yardım istedi. Bill Gates ise bu görevi ve kodlama becerilerini kendi yararına kullanarak sadece kızların olduğu sınıflara katıldı. Bill Gates BBC ile yaptığı bir röportajda şöyle diyor;

“Paul da bu işte benimle birlikteydi. Ancak ne yazık ki, o, benim iki sene önümdeydi ve üniversiteye gitmişti. Böylece ben de güzel kızların en azından yanımda oturmasını sağlamış oldum.”

3) Bill Gates ve Paul Allen, Microsoft’tan önce de iş ortağıydılar.

Paul ve Bill, ortaokulda tanıştıkları an arkadaş olmuşlardı. Bunun başlıca sebebini ikisinin de bilgisayarlara olan tutkusu olarak gösterebiliriz. Okul sırasında, Traf-O-Data isimli bir şirket kurdular. Washington Devlet Otoyol Departmanı için trafik verilerini ölçen ve analiz eden Intel 8008 tabanlı küçük bir bilgisayar yaptılar. Bu girişimleri onlara yaklaşık 20.000 dolar kazandırdı.

4) SAT sınavından mükemmele yakın bir sonuç aldı.

SAT, ABD’de üniversite okumak isteyenlerin girmesi gereken bir sınav. Bir dahinin yüksek bir sonuç olması çok şaşırtmayacaktır ancak puanı 1600 üzerinden 1590’dı.

5) Üniversitede aslında hukuk okuyordu.

1973 yılında, Gates, avukat olan babasının izinden giderek Harvard Üniversitesi’nde hukuk okumaya başlamıştı. Ancak ikinci yılına geldiğinde Gates’in planları değişti ve okulun en zorlu matematik ve bilim derslerini almaya başladı. İki yıl sonunda ise Microsoft hayalinin peşinden gitmek üzere Harvard’ı bıraktı.

6) Giriş/Çıkışlarını kontrol edebilmek için çalışanlarının plaka numaralarını ezberlerdi.

İş takibinde basit bir check-in sisteminin yeterli olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Bill Gates böyle düşünmüyordu. Tüm çalışanlarının plakalarını ezberleyerek işe geliş ve çıkış saatlerini takip ediyordu.

“Herkesin plakasını biliyordum, böylece park alanına bakıp kimin gelip gelmediğini anlayabilirdim. Şirket belirli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra bırakmam gerekti.”

7) Araba sürüşünden dolayı iki kez tutuklandı.

1975 yılında, 19 yaşındayken, ehliyetsiz sürüş ve aşırı hızdan dolayı tutuklandı. Bu olaydan ders almamış olacak ki, 2 yıl sonra, ehliyetsiz sürüş ve kural ihlali sebebiyle tekrar tutuklandı.

8) Yapılacaklar listesinin bir numarasında “Ölmemek” var.

2013 yılında Reddit üzerinden “Bana Bir Şey Sorun” dedi. Oturum boyunca gelen sorulardan biri ‘Yapılacaklar listende yapmadığın bir şey kaldı mı?’ idi. Gates’in cevabı ise manidar: “Ölmemek”

9) Eşi Melinda eski çalışanlarından biri.

1986 yılında Duke Üniversitesi’nden mezun olan Melinda, bir girişim ile çalışmaya başlamıştı: Microsoft. Microsoft’un dünyayı değiştirdiğini, orada mutlaka çalışması gerektiğini düşünen Melinda, işi aldıktan sonra kısa süre içinde patronlarının gözüne girmeyi başardı. New York satış toplantısında tanıştıklarını söyleyen Bill Gates, sadece bir hafta sonrasında park alanında yanına gitmiş ve dışarı çıkmak isteyip istemediğini sormuş.

10) En genç milyarder ünvanını almıştı.

Bill Gates ilk milyarını 1987 yılında, 31 yaşındayken, kazandı. Bu da onu, tüm zamanların en genç milyarderi yaptı.

11) Düğün günü oteldeki tüm odaları kiraladı.

Mahremiyete önem veren Gates, düğün partisinin yapıldığı Hawaii Manele Bay Otel’deki 250 odanın tümünü kiraladı. O yıl, 1994, Gates, ABD’deki en zengin ikinci kişiydi. Ayrıca, paparazileri düğününden uzak tutmak için önlem olarak tüm helikopterleri Hawaii’nin bir adası olan Maui’de tuttu.

12) Yatmadan önceki rutininde kitap okumak dışında bulaşıkları yıkamak da var.

Dünyanın en zengin insanları bile ev işleri ile uğraşmak zorunda. 2014 yılında “Bana Bir Şey Sorun” oturumunda Gates, her gece evin bulaşıklarını yıkadığını söyledi. Gates, bu görevi keyifli bulduğunu dile getirdi.

“Diğerleri de yapmaya gönüllü ancak ben yapma şeklimi seviyorum.”

Bulaşık yıkamanın dışında Bill Gates, yatmadan önce her gece 1 saat kitap okuyor ve bu, ona göre uykuya dalmanın bir parçası.

13) Leonardo Da Vinci’nin günlüklerinden biri olan Codex Leicester’ı 30.8 milyon dolara satın aldı.

Özel uçağının yanında Gates’in başka büyük harcaması da 16. yüzyıldan kalma Da Vinci günlüğü idi. Gates, günlüğü, 30.8 milyon dolara satın alarak ona, ‘dünyanın en pahalı kitabı’ ünvanını kazandırmış oldu.

14) 1995 yılında dünyanın en zengin insanı oldu.

Temmuz 1995’te, Gates 39 yaşındayken, 12.9 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin insanı oldu. O zamandan beri bu ünvanı birkaç kez kaybetse de Forbes’in 2017 yılında yaptığı sıralamada tekrar kazandı.

15) Brüksel’e yaptığı bir gezi sırasında suratına pasta atıldı.

1998 yılında, Brüksel’e bir gezi düzenleyen Gates, 400’den fazla Belçikalı eğitimci, lider ve devlet görevlisi ile buluşacaktı. Binaya girdiği anda suratına bir pasta atıldı. Olaydan sonra, Belçikalı, eşek şakaları ile ünlü Noel Godin sorumluluğu üstlendi. Ancak Gates bu olaydan şikayetçi olmadı.

16) Eğer bir süper gücü olsaydı bu, daha fazla enerji olurdu.

2016 yılında Bill ve Melinda Gates çiftine sahip olmadıkları süper güçler soruldu. Normalde aklımıza ilk olarak X-Ray görüşü, görünmezlik, zamanda yolculuk yapabilmek gibi şeyler gelir. Ancak ikili daha fazla zaman ve enerji istiyorlardı.

“Enerjiye erişimimiz olmasa; karanlıkta sıkışmış, gücün getirdiği fayda ve fırsatları kullanamayan zavallılar olurduk.”

17) Eşiyle birlikte dünyanın en büyük vakfını işletiyorlar.

Bill ve Melinda Gates Vakfı 2000 yılında açıldı. Warren Buffett, Hillary Clinton, Big Sean gibi isimlerin de bağışta bulundukları vakıf, dünyanın en büyük özel vakfı haline geldi. 2015 yılında, 39.6 milyar dolarlık mal varlığı açıkladı.

18) Bill ve Melinda Gates çocukları için 10’ar milyon dolar bırakacaklar.

91.6 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin ikinci kişisi Bill Gates. Böyle olunca çocuklarına miras olarak sadece 10’ar milyon dolar bırakacak olması biraz şaşırtıcı. Tam bir hayırsever olan Gates, servetinin büyük çoğunluğunu hayır işlerine paylaştırıyor.

19) Kraliçe Elizabeth tarafından şövalye ilan edildi.

2005 yılında, İngiltere Kraliçesi Elizabeth yaptığı hayır işleri ve teknoloji alanındaki başarıları nedeniyle Bill Gates’e şeref şövalyesi ünvanı verdi. Buckingham Sarayı’ndaki törende Bill Gates ve eşi Edinburgh Dükü ve Kraliçe ile tanıştı.

20) Bill ve Melinda Gates’in favori sayıları 122 milyon.

2017 yılında vakıflarının bağışçısı olan Warren Buffett’a yazdıkları bir mektupta, Bill ve Melinda Gates 122 milyonun favori sayıları olduğunu yazdı. Bu, 1990’dan beri, ölüm oranı düştükçe kurtardıkları çocukların sayısı…

21) Bill Gates, kendisini gizlemek için şapka takıyor.

Fazla ilgiden kaçınmak için eski bir okul taktiği olan şapka giymeyi tercih ediyor Gates. Şapka taktığında daha az insanın onu tanıdığını ya da insanların tanınmak istemediğini fark ettiklerini söylüyor.

22) Pazar alışverişini kendisi yapmıyor.

Ellen Show’a katıldığında Ellen DeGeneres, bir milyarderin pazarda satılan ürünlerin fiyatlarını tahmin edebileceğini savunmuş ve küçük bir oyun oynamışlar. Testi seyircinin yardımı ile zor bela geçen Gates, pazar alışverişine çok uzun zaman önce çıktığını itiraf etmiş.

23) Genellikle çok büyük harcamalar yapmıyor, ancak bir istisnası var.

Yine Ellen DeGeneres ile yaptığı bir röportajda, fazla para harcamaktan sürekli kaçtığını dile getiriyor Gates. “Bankada her zaman yeterince param olur. Böylece müşterilerimiz bize bir yıl boyunca ödeme yapmasa da biz ödemelerimizi yapabiliriz.” diyor. Ancak tabi bazı ölçüsüz zevkleri de yok değil. Kendisi Porsche marka arabalara tutkun, Gates Vakfı için yaptığı seyahatler için de bir uçak almış. Bir de evlerinde çok yüksek tavanlı bir trambolin odası var.
Kategoriler: Başarı, İş

Yorumlar (0) Yorum Yap

/