Çılgın Patron Rıchard Branson: Çalışanlarınızı Özgür Bırakın

O bir seri girişimci, girmediği sektör el atmadığı iş kalmamış. En son kendi uzay şirketini kurdu. Aynı zamanda kendini sosyal sorumluluk işlerine adıyor hatta bunun için bir şirket dahi kurdu. O kimsenin göremediği fırsatları görüyor , risk almaktan korkmuyor. Aynı zamanda o bir disleksik okulda zor zamanlar yaşadığından liseyi bırakıyor, üniversiteye gitmiyor ama bugün sayılı milyarderler arasında. Kimsenin “bunu yapamazsın, başarısız olacaksın” demesine aldırış etmiyor batmıyor mu elbette birkaç işi batırmışlığı var. Yoksa nasıl iyi bir girişimci olunur ki ?

İşte ben bu şahane adamı Paris HR Tech konferansında kanlı canlı dinleme şansı buldum. Hayranlıkla takip ettiğim yaptığı çılgın hareketler ile patronlar dünyasında kendini farklı bir yere koyduran Virgin Grup CEO’su Richard Branson’ı yani.

Branson’un mottosu “Unleash Your People” yani “Çalışanlarınızı Özgür Bırakın” yaptığı her uygulama bu mottoya dayanıyor. Şirketlerinde yaratıcılık olmaza olmazı. Kendi aktardığına göre şirketlerinde bir gün kurumsal gün yapmışlar ve herkes işe takım elbiseli gelmiş, tüm günü sosyal medya ve telefonlarını kullanmadan geçirmişler. “Gerçekten çok sıkıcıydı” diyor ve de ekliyor “iyi ki her gün böyle çalışmak zorunda değiliz.” İyi bir lider olmanın temelinin iyi bir dinleyici olmaktan geçtiğini söylüyor. Çalışanları ,müşterileri sürekli dinliyor ve her şeyi yazıyor geribildirimden alınacak çok şey olduğunu da ekliyor. İK nın oldukça önemli bir fonksiyon olduğunun altını çizen Branson Virgin şirketlerinde farkı yaratanların insanlar olduğunu ; doğru insanı seçmenin öneminden bahsediyor. Virgin markasının ancak çalışanları kadar değerli olacağını belirtiyor.

“Çalışanlarının mutluluğunu sağlayamayan bir işin başarılı olması mümkün değildir. Ekibinizi övün, çok fazla eleştirmeyin. Her sabah tutkuyla işe gelmelerini sağlayın” diyen Branson yönetici işe alırken CV’den çok, çalışanlarını ne kadar motive edebileceğine öncelik veriyormuş. Çalışanların işyerlerini kendi şirketi gibi görmelerini sağlamak için yeni bir işe imza atarken oluşturduğu ekibe hisse payı veren Branson böylece onların sadece onun şirketini değil, aynı zamanda ‘kendi şirketlerini’ ayakta tutmalarını sağlıyor. “İnsanlara hürriyet tanıyın ki rahat çalışsınlar” diyor. Başarısızlığının nedenini lider kendisinde aramalı, liderler başarılıysa herkes başarılı olacaktır diyecek kadar da kendinden emin. Müşteri mutluluğunun çalışan mutluluğundan geçtiğini düşünen Branson şirketlerinin hepsini bu felsefe ile yönetiyor. Kariyeri boyunca daima deneyime, niteliğe dayalı eşsiz bir karaktere ve enerjik bir kişiliğe değer verdiğini aktaran Branson bu süreçte neşeli ve kendini ifade etmeye hevesli çalışanların akıllarına yeni fikirler geldiğinde ve yeni perspektifler sunacaklarında hiç utanmadan ortaya çıkıp onları söyleyebilme ihtimallerinin çok yüksek olduğunu keşfetmiş.

Gelelim Branson’ı çılgın patron kategorisine sokan eylemlerine :

  • Virgin’in web sitesindeki blog köşesinde bir yazısını yayınlayan büyük patron, ana ofisindeki çalışanlarının istedikleri zaman istedikleri kadar izin alabileceklerini söyledi. Bu durumun çalışanlarına duyduğu güvenin bir göstergesi olduğunu belirten Branson; “Böyle bir uygulamadan faydalanmak istediklerinde ellerindeki işin ve ekiplerinin herhangi bir aksaklık yaşamayacağından yüzde yüz emin olacaklarına inanıyorum. ” dedi.Firmanın Londra, New York ve Sydney’deki ofislerinde geçerli bu esnek kuralı koyarken (daha doğrusu kuralları yıkarken) şunu da not düşmeyi ihmal etmiyor Branson; “Çalışanlara insan gibi davranın. Onlara esneklik verdiğinizde bunu kötüye kullanmayacaklardır ve işlerini hakkıyla tamamlayacaklardır.”

  • Günün birinde bir ses değiştirme cihazı satın alıp müşteri hizmetlerini arıyor. Kendini alelade bir müşteri gibi tanıtan Branson, müşteri hizmetlerine Richard Branson ile görüşmek istediğini söylüyor. Bir çok telefon aktarmadan sonra ofisteki kendi özel sekreterine kadar ulaşmayı başarıyor. Sekreteri “Kusura bakmayın Bay Branson, ofisinizde görümüyorsunuz, başka nasıl yardımcı olabilirim?” dediğinde, foyasının ortaya çıktığını anlıyor. Yıllardır kendisi ile çalışmış sekreterini atlatmak çok zor.
  • Virgin Media’daki çalışan kadınlara 1 yıl ücretli doğum izni verme kararı aldı. Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise Richard Brandson’un şirketi Virgin Media’da 14 bin personel bulunuyor.Virgin Media’dan konuyla ilgili olarak açıklama yapıldı. Açıklamada, “Eğer siz çalışanlarınızı önemserseniz onlar da sizi önemser” denildi.4 yıldan az çalışanlar için durum pek de güzel sayılmayabilir. 4 yıldan az çalışanlar doğum iznine çıktıkları zaman yıllık ücretlerinden daha az bir ücret alarak izine ayrılabilecekler. İki yıldan az çalışanlar ise doğum iznine ayrılmaları halinde ise yıllık ücretlerinin sadece %20’lük kısmını alabilecekler.Ücretli izinle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Britanyalı ünlü iş adamı Richard Branson, “Bir baba ve büyükbaba olarak çocuk doğduğundan sonraki ilk bir yılın ne kadar önemli olduğunu biliyorum” diyerek eleştirilere rağmen verdiği kararın doğru olduğunun arkasında durdu.

Ne dersiniz? Branson hayalimizdeki patron olabilir mi?

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

[divider]Konuk Yazar[/divider]

Ezgi Feda

Kaynak.

Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/