Kariyerine Temiz ve Sağlam Bir Başlangıç Yapmak İsteyenlere 5 İpucu

Arçelik

Arçelik

GO Beyond Yourself

Geleceğini planlayan her genç gibi, iyi bir kariyere sahip olmak ve başarılarla dolu bir hayatın kapılarını aralamak hepimizin hayali. Hayalini kurduğumuz bu hayatın temelinde ise iyi başlangıçlar yatıyor. Kariyerinize temiz ve sağlam bir başlangıç yapmak içinse bilmeniz gereken birkaç ipucu var.

1) Bir kariyer planı yapın!

İyi bir kariyer yolculuğunu hedefleyen herkesin yapması gereken ilk şeylerden biri detaylı bir kariyer planı oluşturmaktır. Kişisel olarak kendinizi analiz edin. Çalışmaktan keyif alacağınızı düşündüğünüz sektörleri ve departmanları belirleyin. Nereye, ne zaman ulaşmak istediğiniz konusunda bir zaman akışı planlayın, buna paralel olarak bir finansal plan yapın. Kariyer planı, ulaşmak istediğiniz hedefe daha sağlam adımlarla ilerlemenizi sağlayan en önemli yol göstericiniz olacaktır.

2) Dürüst olun.

Gerek CV’nizde, gerek ön yazınızda, gerekse bulunduğunuz söylemlerde doğru bilgilere yer verin. Kariyeri boyunca sayısız CV’ye göz gezdirmiş, sayısız mülakata katılmış bir işe alım uzmanı doğru olmayan bu abartılı bilgilere ve söylemlere karşı oldukça hassas bir yaklaşım sergileyecektir. Yalnızca işe alım sürecinde değil, aktif iş hayatındaki dürüstlüğünüz de uzun vadede size her zaman kazanç sağlayacaktır.

3) Yetenekleriniz kişiliğinizden daha önemli değildir.

Birçoğumuz iş ya da staj ararken doğru niteliklere ve teknik becerilere sahip olmak konusunda çok dar bakabiliyoruz. Doğrudan oraya odaklanıyor ve kendimizi yetersiz hissedebiliyoruz. Evet doğru, yaptığınız işte iyi olmanız ve özlük bilgilerinizi işverene sergilemeniz gerekiyor fakat bundan daha fazlasına ihtiyacınız var. Gerçekten ilerlemek istiyorsanız iş tanımında ayrıntılı olanın ötesine geçerek kişiliğinizle değer katacağınızı bilmelisiniz.

4) Bu süreci ciddiye alın.

Kariyer ciddi bir iştir. Deneyim edinmeden geçirdiğiniz her saniyenin aleyhinize işlediğini ve iş hayatına olan hevesinizi kaybedebileceğinizi unutmayın. Zaman, hepimiz için çok değerli. Motivasyonunuzu kaybetmeden bu süreci en iyi şekilde yönetmeye çalışın ve bir an önce yeni kazanımlar elde etmeyi amaçlayarak harekete geçin.

5) Sizi önemseyen bir şirkette başlayın!

Çalışacağınız şirketin sizi, başarı planlarınızı ve geleceğinizi ne kadar önemsediğini iyi ölçümleyin. İş hayatınıza hayallerinize ortak olabilen, sizi önemseyen ve kendinizi aşabileceğiniz bir iş ortamı yaratabilen bir şirketin kanatları altında başlamak başarı basamaklarını hızla tırmanmanızı sağlayacaktır.

Türkiye’nin lider markası Arçelik’in Fresh Start Staj Programı kariyerine temiz ve sağlam bir başlangıç yapman için muhteşem bir fırsat!

Ayrıntılı bilgiye ve başvuruya buradan ulaşabilirsin.
Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/