Stajınızı Profesyonel Bir İş Fırsatına Çevirebilmek İçin 5 Taktik

Çalışmaya başlamadan önce gerçekçi bir simülasyonla iş hayatını deneyimleyebildiğiniz stajlar, kariyer planınız için oldukça büyük öneme sahiptir. Çalışmak istediğiniz alanı tattığınız bu süreçte, çok değerli deneyimler ve bilgiler edineceksiniz. Kariyerinize yön verecek bir tecrübe olan stajınız, her şey yolunda giderse işinize dönüşebilir. Birlikte çalıştığınız insanlarla, şirketle olan ilişkilerinize ve kendinizi gösterebilme yeteneğinize bağlı olarak stajınızı profesyonel bir iş fırsatına çevirmek için ihtiyaç duyacağınız 5 taktik ise burada! ?

1) Günlerinizi en verimli şekilde değerlendirmek için çaba sarf edin.

Çalışın derken, gerçekten çalışmanız gerektiğinden bahsediyoruz. Projelerde yer alın, toplantılara katılın, fikirlerinizi belirtin ve inisiyatif alarak aslında bir çalışanın yaptığı şeyleri yapın. Stajınızı, zaman geçirmek için değil; bir şeyler üretmek için değerlendirin. Her stajın bir fırsat olduğunu unutmayın. Bu fırsatı değerlendirmek için de öncelikle işin nasıl yapıldığı, nedeni, kimlerle çalışılması gerektiği gibi işleyişin temelini oluşturan elementlere hakim olmak gerekiyor.

2) Sık sık iş arkadaşlarınızdan tavsiyeler alın ve uygulayın.

Stajınız boyunca onlarca insanla tanışacaksınız. Birlikte çalıştığınız kişilerden belki işinizle, belki yaşamla ilgili film, kitap, müzik, belgesel, dizi, dergi, blog gibi tavsiyeler isteyin. Bunlar üzerine sohbet edin, fikir alışverişinde bulunun. Onların tavsiyelerini dikkate aldığınızı gösterin. Unutmayın, dizi, film ve kitap tavsiyeleri üzerine yapılan sohbetler iyi ilişkiler geliştirmek için harika fırsatlardır.

3) Öğle yemeklerinde ve etkinliklerde iş arkadaşlarınızla bir arada olun.

Bugünün başarılı liderleri yalnız başınıza öğle yemeği yemenin kariyerinizle ilgili kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri olduğu söylüyor. Bunun yanı sıra ofis içinde veya dışında düzenlenen kaynaşma etkinliklerine katılmayı da ihmal etmeyin. Ayrıca bu tür sosyal becerilere sahip olmak da günümüz iş dünyasında aranan bir özellik.

4) Şirket kurallarına uyun, bir çalışan gibi hareket edin.

Stajyerler de şirketin bir parçasıdır. Staja kabul edildiğiniz andan itibaren şirketin bir üyesi olduğunuzun farkında olarak hareket etmeniz gerekir. Şirketin temel kurallarına uymanız, sizin o şirket için uygun bir çalışan olduğunuz inancını güçlendirir. Fazla mesaiye kalma konularında da esnek olun. Böyle durumlara şöyle bakın; birlikte çalıştığınız kişiler sizi de ekibin bir üyesi olarak görüp fikirlerinizi duymak istiyor. Bu sizin için artı bir puandır. Demek ki emekleriniz fark ediliyor ve takdir ediliyor. Aynen böyle devam!

5) Staj süresince kendinizi tanımaya ve tanıtmaya çalışın.

Stajınız, kariyer yolculuğunuzun ilk basamağıdır. Bu süreçte kendinizi ve hayalini kurduğunuz planları değerlendirin. Verilen görevleri yerine getirirken kendinizi ve limitlerinizi tanıyın. Güçlü ve eksik yönlerinizi öğrenin. Kendinizi doğru tanıdıkça iş arkadaşlarınıza da daha doğru bir şekilde kendinizi tanıtmaya başladığınızı fark edeceksiniz. Onların gözleri önünde bir gelişim yaşayacaksınız ve böylelikle gelişime açık olduğunuzu da göstereceksiniz. Kendinizi olabildiğince çok kişiye tanıtmaya çalışın. İş hayatınızın ilk iş bağlantılarına stajınız sürecinde sahip olacaksınız. Bunu iyi değerlendirin, belki de kısa süre sonra orada çalışan birisi olarak tanıtacaksınız kendinizi.

Uluslararası projelerde eşsiz deneyimler kazanmak, yeni fikirlerini hayata geçirmek ve potansiyelini zirveye taşıyabileceğin departmanda staj imkanı kazanmak için Philip Morris/Sabancı⇗ seni bekliyor.

Philip Morris/Sabancı’nın kariyer fırsatlarına buradan⇗ göz atabilirsin.

Henüz mezun olmadan iş hayatına güçlü bir adım atmanı sağlayacak INKOMPASS staj programının başvuruları ise Ocak ayında açılıyor!

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/