Belirsizliklerle Dolu Kariyer Yolunu Netleştirmek İsteyen Yeni Mezunlara ve Mezun Adaylarına 5 İpucu

Kariyer yolculuğuna dair aklında onlarca soru işareti bulunan yeni mezunlar ve mezun adayları için belirsizlikleri gidermek ve bu soru işaretlerine yanıtlar bulmak çok önemlidir. Çünkü kişi, böyle bir yolculukta olabildiğince kendinden emin adımlar atmak ister.
Tez, yüksek lisans, iş fırsatları derken durumlar bazen karmaşıklaşabiliyor. Fakat kariyer yolculuğunda emin adımlarla ilerlemek isteyen yeni mezunlar ve mezun adayları için bazı değerli ipuçları bulunuyor. Gelin birlikte göz atalım.

1) Mükemmeliyetçiliğin iyiliğin düşmanı olmasına izin vermeyin.

Bir iş için, elinden gelenin en iyisini yapmak ve gereğinden fazlasını yapmak arasında bir denge vardır. Bazen çalışmalarınız sonucunda elde ettiğiniz çıktılar mükemmel olmayabilir. Bazen iyi olan, yapmanız gerekeni yapmaktır, çünkü mükemmel sonucu elde etmek için yeterli zaman yoktur.
Bir projede takılıp kalmayın, ya da bir proje hakkında çok tutkulu davranmayın. Her zaman başka bir proje, başka bir müşteri, başka bir olay olacaktır. Siz sadece işinize bakın.

2) Değişen ortamların nasıl yönetileceğini öğren.

Değişim, sürekli karşı karşıya kalacağın bir süreçken değişime direnmek için savaşmamalısın. Aksine doğru değerlendirilirse her değişim kocaman bir fırsat. Daha iyi bir yaşam sürmek için; kendini, dışarıdaki insanlara karşı tutumunu, dünyaya bakış açını değiştirmeye ihtiyacın var. Bu süreci iyi yönetmeye başladığında; zihinsel, fiziksel ve duygusal olarak gelişmene yardımcı olduğunu görebileceksin.

3) Yetenekleriniz kişiliğinizden daha önemli değildir.

Birçoğumuz iş ya da staj ararken doğru niteliklere ve teknik becerilere sahip olmak konusunda çok dar bakabiliyoruz. Doğrudan oraya odaklanıyor ve kendimizi yetersiz hissedebiliyoruz. Evet doğru, yaptığınız işte iyi olmanız ve özlük bilgilerinizi işverene sergilemeniz gerekiyor fakat bundan daha fazlasına ihtiyacınız var. Gerçekten ilerlemek istiyorsanız iş tanımında ayrıntılı olanın ötesine geçerek kişiliğinizle değer katacağınızı bilmelisiniz.

4) Merak ve hayal gücü en iyi arkadaşınız olsun!

Merak, yeni bilgi edinmenin ve inovasyonun itici gücüdür. Bir çocuk gibi sürekli meraklı olmayı başarmak, yeni bilgiye sahip olmanın en keyifli ve verimli yoludur. Merak bilgiyi, bilgi ise öngörüleri tetikler. İşinizdeki atılımları öngörmek ve atılan adımlarla birlikte anlam kazanan süreçleri yürütmek de güçlü bir hayal gücü gerektirir. Albert Einstein’ın sözü burada akıllara geliyor: “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir”.

5) Nasıl başlarsa başlasın nasıl sürdürdüğünüz önemlidir.

Kariyer, uzun bir maratondur. Bu yolda önemli olan nasıl başladığınızdan çok nasıl devam ettiğinizdir. Geçmişte sizi umutsuzluğa düşürecek iş deneyimleri yaşamış olabilirsiniz fakat her başlangıç yeni insanları, yeni başarıları ve yeni fırsatları beraberinde getirir. Dolayısıyla taze başlangıçların gücüne inanın ve bu maratonda varmak istediğiniz noktaya ulaşmak için yol almaya devam edin.

Türkiye’nin iyileştiren gücü Abdi İbrahim, tüm bu belirsizlikleri arkasında bırakıp kariyerine sağlam bir başlangıç yapmak isteyen yeni mezunları ve mezun adaylarını Path for Marketing Talent⇗ programına davet ediyor!

Bu program ile ortak bir tutkuyla çalışan ve hayatları iyileştiren Abdi İbrahim ailesinin global pazarlama ekibine dahil olabilirsiniz.

Path for Marketing Talent programı hakkında detaylı bilgiye ve başvuru sayfasına buradan⇗ ulaşabilirsiniz.

Kategoriler: Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/