Mülakat ve İş Görüşmesinde Görünüşünüzde Dikkat Etmeniz Gereken 4 Nokta

Kendinizi etkili şekilde sunmak için başvurduğunuz pozisyonla ilgili eğitiminiz, birikimleriniz ve deneyimleriniz kendinize olan güveninizi arttıracaktır. Bunun dışında kişinin dış görünüşünü beğenmesi ve iyi hissetmesi davranışlarından tutumuna, çevresindekilerle iletişiminden, fiziksel enerjisine ve hatta yürüyüşüne kadar etkili olur. İlk iş görüşmesinde de verdiğiniz izlenim işe alınma şansınızı da büyük oranda etkileyecektir.

1) Renklerle verilen mesajları doğru kullanın.

Erkeklerde koyu gri veya lacivert, takım elbiseler için doğru seçim olabilir. Ancak düşünülenin aksine siyah renk her zaman tercih edilmemelidir, bu bazen görüşmenin havasına gereksiz bir resmiyet katar. Siyah giyerseniz, bu rengin yanında onu yumuşatan bir renk bulunmasına dikkat edin. Gri ya da mavinin çeşitli tonları bunun için idealdir. İş görüşmelerinde öncelikle güven veren haki, kümbeti, toprak tonlarını tercih edebilir. Siyah, lacivert takımlar içlerine beyaz gömlek ya da beyaz basic tişört kullanabilirsiniz. Beyaz renk, temizlik ve saflık çağrıştırdığından karşı tarafa güven olarak yansır, aydınlık olduğundan insanı genç gösterir. Siyah ise kişinin özgüvenini pekiştirir, karşı tarafa kendinden emin olduğunun sinyalini verir. Ciddi bir takımın içine de pembe rengin çok uçuk tonunun tercih edilmesiyle duruşunuzda bir özgüven yansır ve tarz sahibi olduğunuz ortaya çıkar.

2) Dikkat dağıtacak yanlış aksesuar seçimlerinden kaçının.

Kendinizi ifade ederken dikkati sizden başka yere kaydıracak kocaman saatlerden ve takılardan uzak durmak mantıklı olacaktır. İş görüşmelerinizde ağzınızdan çıkanlar kadar beden dilinizle karşı tarafa ilettikleriniz de hakkınızdaki düşünceler üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Büyük ve dikkat dağıtan aksesuarlar el kol hareketleriniz dozunda bile olsa bunu aşırıymış gibi gösterebilir. Bu da imajınızı gölgeleyebilir.

3) Kendinden emin adımlar için güçlü ayakkabı tercihleri yapın.

Ayakkabılarınızın kıyafetinizin geri kalanıyla eşleştiğinden emin olun. Profesyonel bir ortam için, tercihen siyah veya kahverengi olan düz bir renk olan ayakkabılar giyin. Deri iş ayakkabıları veya klasik mokasen en güvenli. Çoraplarınız düz ve tercihen koyu bir renkte olmalıdır. Oturduğunuzda, pantolon paçalarınızın yükseldiği noktayı örtecek kadar yüksek olmalıdır.

4) Sizi profesyonel gösterecek ve aynı zamanda içinde rahat hissedeceğiniz kıyafetler seçin.

İlk birkaç saniyede uyandırılan genel izlenimin en büyük kısmını oluşturuyor. Sonraki zaman diliminde bıraktığınız imaj, o ilk yargının üzerine inşa edilir. Kötü bir izlenimin üstesinden gelmek zor, bazen imkansız olabilir. Bu nedenle işinizi sağlama alın.
Temiz, ütülü, üzerinize güzelce oturan kıyafetler seçmek kadar kıyafeti özgüvenli bir şekilde taşımanız da önemlidir. Bu da kıyafetin içinde kendinizi rahat hissetmenizle orantılıdır, bir kıyafetin nasıl göründüğüyle beraber size nasıl hissettirdiği de çok önemlidir. Sizin için önem teşkil eden bir görüşmede klasik ve garantili görünümlere oynamak her zaman daha güvenli bir yoldur.

Beceri ve deneyimlerinizle birlikte sizi mükemmel bir görünüme ulaştıracak takım elbiseler için Altınyıldız’ın koleksiyonlarını mutlaka inceleyin.

Bir kıyafetin sağlayabileceği tüm avantajlardan nasıl yararlanacağınızı gösteren geniş ürün skalasıyla, size hem çok yakışacak hem de konforlu hissettirecek bir takım elbise bulabilmeniz mümkün. Şık bir takım elbisenin modası asla geçmez.
Kategoriler: İş, Kariyer

Yorumlar (0) Yorum Yap

/