Bütün Hafta Enerjinizi Düşüren İş Stresini Azaltmanın 5 Yolu

Tüm mental yorgunluklarımızı attığımız ve kendimize vakit ayırdığımız tatil bitti ve “Artık iş zamanı!” dedik. Yoğun bir çalışma temposuna ve koşturmacaya atıldık. Haliyle bu tempo stresi de beraberinde getirdi.
Araştırmalar gösteriyor ki; stres, iş hayatımızı ve başarılarımızı etkileyen en temel faktör. Tükenme hissine yol açabildiği gibi doğru kontrol edilebilir ise başarılarımız için itici bir güç olarak da etki edebilmekte.

Peki bu stresle nasıl mücadele edebiliriz?

Gün içerisinde mutlaka 20-30 dakika yürüyün.

Alışkanlıklarınızı kırmanın ve monoton hayatınızda farklılık sağlamanın en iyi yolu gün içerisinde farklı güzergahları kullanarak yürümektir. İş için odaklandığınız noktalar bir zaman sonra sizi içine hapsedebilir. Dışarıda hayatın devam ettiğini görmeniz ve ofis dışına çıkarak 20-30 dakikalık yürüyüşler yapmanız üzerinizde hissettiğiniz baskıyı azaltacak ve gün içerisinde stresin birikmesini önleyecektir.

Gün başlamadan kendinize vakit ayırın.

Güne bir hedef ile başlayın. Kendiniz için ve o gün neden uyandığınızı düşünmek için kendinize her sabah 10 ila 15 dakikalık bir zaman ayırın. Birçok araştırma ayırılan bu zamanın günün stresini azalttığı ve insanların stresle daha iyi mücadele etmesine olanak sağladığını gösteriyor. Bu süre zarfında günün küçük bir planını yapabilir veya kendinizi o gün için önemli bir detaya odaklayabilirsiniz.

Bir süreliğine cihazlarla olan bağlantınızı kesin.

Çalışmanıza odaklanmak veya devam eden bir şey hakkında endişelenmek için çalışma saatleri içerisinde kendinize bir süre ayırın. Bunu yaparken dışarıyla bağlantınızı sağlayan cihazdan uzak durun. Stres yaratan ve üretkenliğimizin düşmesine sebep olan şey, cihazlarımıza sürekli bağlanmış durumda olmamız. Ekranları bir süre kendimizden uzak tutmak ve aklımızın yalnızca yaşadığımız fiziksel dünyaya odaklanmasını sağlamak stresinizi azaltabilir.

İş arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi geliştirin.

Günlük iş hayatınızdaki stresin en büyük kaynağı genellikle bir iş arkadaşınız veya yöneticinizdir. Üzerinizde hissettiğiniz stresi azaltmak için bu insanlarla yapıcı ve aktif görüşmeler yaparak sürekli diyalog halinde olmak gerekir. Bu kişilerle, işlerin nasıl daha iyi hale gelebileceği konusunda etkileşimde bulunmayı sürekli hale getirebilirsek, stresin hafiflemesini sağlayabiliriz.

İş yerinizde mutlaka bir dostunuz olsun.

İş hayatı, inişli-çıkışlı ve içinde zorluklar barındıran bir mücadeledir. İş yerinizden ayrıldıktan sonra, sizi iş arkadaşlarınızdan daha iyi anlayabilecek hiç kimseyle karşılaşamazsınız. Bu yüzden gerektiğinde sıkıntılarınızı paylaşmak ve çözümler bulmak için ilişkilerinizin çok iyi olduğu bir dost edinin.
Kategoriler: İş, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/