Siz Hâlâ Siz Misiniz?

Öncelikle saygıdeğer beynimiz nasıllar?

 Beyin hakkında ne düşünüyorsunuz? sorusu ile karşılaştığımızda genel bi’ cevap olarak şunları duyarız: Gördüğümüz, duyduğumuz, hissettiğimiz her olayı hop belleğe atıp biricik hatırlatma ana merkezidir.  Vazgeçmek beyni besler filan, sıkça duyduklarımız arasında yer almaktadır. 

Hocam, dolduralım!

Bizi biz yapan şey, kimliğimizi oluşturan nöronlarımızdır

Beyin denilince akla gelenler arasında şüphesiz, David Eagleman’in kaleme aldığı büyük ilgi gören o meşhur: “Beyin Senin Hikâyen” adlı kitabı gelir. Gelmektedir. Peki David Bey, beyin hakkında ne söylemiş bakalım:

  

“İnsanlarla yaptığınız günlük sohbetlerimizden, kültür birikimine kadar, yaşamınız boyunca kazandığınız bütün deneyimler, beynimizdeki mikroskobik ayrıntıları biçimlendirir. Nöral açıdan bakıldığında kim olduğunuz, nerede bulunmuş ve neler yapmış olduğunuza bağlıdır”

Karşıya Yükleme: Zihin Transferine Hoş Geldiniz

 Teorilere göre; 2045 yılında zihin transferi gerçekleştirileceği, insan beynindeki bilgilerin insansı robotlara yüklenmesiyle sonsuza kadar yaşanabileceği,

 fütüristik çağa adım adım yaklaştığımız söylenmektedir.  Tabi bu dizeleri okuyunca zihinlerde hemen Westworld dizisi canlanmıştır. Neyse konumuz dağılmasın. Yukarıda da bahsettiğim David Eagleman “Beyin Senin Hikâyen” adlı kitabında, beyin kopyalanması ile ilgili şunları kaydetti:
  

“Eğer sizi siz yapan şey fiziksel madde değil de biyolojik algoritmalar ise, günün birinde beyninizi kopyalayıp karşıya yükleyerek silika içinde sonsuz bir yaşama kavuşmanız da mümkün olabilir.

  Ancak bu noktada önemli bir soru çıkar karşımıza: Ortaya çıkan şey “siz” mi olursunuz gerçekten? Tam olarak değil. 
 Yüklenen bu kopya bütün anılarınızı içermekte ve bilgisayarın hemen yanı başında, vücudunun içinde duran kişinin siz olduğunu düşünmektedir. 

  Ama asıl tuhafı şu: Ölmeniz durumunda simülasyonu bir saniye sonra başlatırsak artık söz konusu olan, bir transfer işlemidir ve bunun da Uzay Yolu‘ndaki ışınlanma sürecinden farkı yoktur. 

  Yükleme uygulaması, aslına bakılırsa her gece uykuya daldığınızda başınıza gelenlerden çok da farklı bir şey olmayabilir. Bu süreçte deneyimlediğiniz şey, bir anlamda bilincinizin kısa süreli ölümüdür; ertesi sabah yatağınızda uyanan kişi ise, gerçekte bütün anılarınızı miras almış, kendisinin de siz olduğunu zanneden bir insandır.”

Umarım sonumuz, başlangıcı hak edecek şekilde olur.
Kategoriler: Bilim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/