Kahvenin Sağlığa 19 Faydası

Kahve, zaman geçtikçe daha da popülerleşen ve insanların vazgeçilmezi olan bir içecek olmaya devam ediyor. Kahvenin gün geçtikçe artan popülaritesi beraberinde bazı tartışmaları da getirdi. Kahvenin sağlıklı mı yoksa sağlıksız mı olduğu tartışmaları devam ededursun, biz sağlık üzerindeki faydalarına mercek tutalım.

Daha çok kalori yakmanıza yardımcı olur.

İspanya’da yapılan bir çalışmada, spor yapmadan önce içilen kahvenin, %15 daha fazla kalori yaktığı tespit edilmiş. Günde bir ya da iki fincan kahve içmenizin, metabolizma hızınızın %10 ila %20 arasında artmasına yardımcı olacağı da çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Dolaşımınızı hızlandırır.

Japonya’da yapılan araştırmalara göre gün içerisinde tüketilen kahvenin, kılcal damardaki kan akış hızında %30’luk bir artışa yardım ettiği belirtilmiştir. Bu da fiziksel performanslarda iyileşmelere ve dokuların daha fazla oksijen almasını sağlamaktadır.

Vücut ağrılarını azaltıcı bir etkiye sahiptir.

Illinois Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda, egzersiz sonrasında tüketilen, iki ya da üç fincan kahvenin, algılanan ağrı düzeyini azaltabileceği belirlendi. Bu ağrıların kahve ile %48 oranında azaldığı, Georgia Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar ile teyit edildi.

Dayanıklılığı arttırmaktadır.

Kahve, egzersiz seviyesini daha az hissetmenize de yardımcı oluyor. Spordan önce içtiğiniz kahve, yaptığınız egzersiz seviyesini %5’ten fazla azaltırken, performans artışı da sağlamaktadır.

Kas dokunuzu korumaya yardımcı olur.

Kafein, beyninizi uyararak, yaşa bağlı güç kaybını önlemeye yardımcı olmakta ve yaralanma risklerini de azaltmaktadır.

Beyni iyileştirirken hafızanızın da güçlenmesini sağlar.

Kahvenin içeriğindeki besinler, beynin belirli bölgelerini etkileyerek iyileşmeler sağlar. Beynin işlevsel tepki süresi, ihtiyatlılık ve genel bilişsellik gibi alanlarda gelişmelere yardımcı olmaktadır. Gün içerisinde içilen bir fincan kahvenin hafızayı uzun süreli iyileştirdiği kanıtlanmıştır.

Depresyon oranını düşürmektedir.

İçerisinde bulunan serotonin ve dopamin gibi beyin kimyasallarının üretiminde etkili olan kahvenin, depresyon riskini %20 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir.

Bazı kanser türlerinin ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.

İçeriğindeki maddeler sayesinde, karaciğer kanserinin riskini %40 azalttığı söylenirken, günde 4-5 fincan kahve içen birinin kolorektal kanser olma riskini %15 azalttığı söylenmektedir.

Kalp hastalıklarına neden olmamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, kalp rahatsızlıkları riski taşımamakta ve bazı bireylerde, özellikle de kadınlarda kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Düzenli kahve tüketen bireylerin inme gibi rahatsızlıklar geçirme oranları %20 daha azdır.

Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

Kahvenin, hepatit, yağlı karaciğer rahatsızlıkları gibi bazı hastalıkların riskini azalttığı belirtilmiştir. Siroza karşı da her gün 4 ya da daha fazla fincan kahve tüketen bireylerin %80 daha az risk taşıdıkları belirtilmiştir.

Gut hastalığı riskini düşürmektedir.

Yapılan araştırmalar, altı fincan kahve içen erkeklerin gut hastalığına yakalanma oranlarının %59 daha az olduğunu belirtmektedir.

Tip 2 Diyabet riskini azaltmaktadır.

Kahve içmenin, dünyada oldukça sık rastlanan Tip 2 Diyabet hastalığına yakalanma riskini azalttığı, yapılan çalışmalar ile belirtilmiştir.

Daha az yorgun ve daha dayanıklı olmak için.

İçerdiği kafein sayesinde, daha az yorgun, daha dayanıklı ve odaklanmış hissetmeye yardımcı olmaktadır.

Özellikle ilerleyen yaşlarda oluşabilecek hastalıkların risklerini azaltmaktadır.

Miami Üniversitesi ve Güney Florida Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, kahvenin bunamaya bağlı hastalıkların gelişme olasılığını azalttığını belirtmişlerdir.

Ömrü uzatmaktadır.

Ulusal Kanser Enstitüsü’nün yaptığı araştırma sonuçları, her gün üç ya da daha fazla fincan kahve içenlerin ölüm riskinin %10 daha düşük olduğu yönündedir. Araştırma kahvenin sağlığı olumsuz yönde etkilemediğini belirtmektedir.

İçeriğinde çok sayıda besleyici ve antioksidan bulunmaktadır.

Kahve, oldukça iyi bir antioksidan deposudur. Aynı zamanda potasyum, magnezyum, niasin ve riboflavin gibi maddeler içermektedir.

Kahve içmek, sürdürülebilirliği teşvik etmektedir.

Dünya çapında hizmet veren örgütler, çiftçilerin haklarını iyileştirmek ve potansiyel kazanmaları için çalışmakta; sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği desteklemektedir.

Kokusunu içinize çekmeniz bile o kadar faydalı ki…

Seul Ulusal Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre kahve kokusu, uykusuz farelerin strese neden olan beyin proteinlerinde azalma olduğunu göstermektedir.

Daha mutlu olmanızı sağlıyor.

Kahve içmek mutluluk sebebidir ve mutluluk sağlıklıdır.

Şimdi, bu kadar kahveden bahsedilince canınız çekmiş olabilir. Fakat birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Tüm bu araştırmalar, kafeinli kahveler ile yapılmış. Yani kafeinsiz olandan aynı yararı beklememeniz gerekiyor. Yapay tatlandırıcılar ve kremaların kahvenin sağlıklı avantajlarını azaltacağını da göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca yorgunluğunuza iyi gelse de vücut direncinizi zorlayacak kadar kafein almanız adrenalin yorgunluğu yaşamanıza neden olabilir. İçtiğiniz kahve ne kadar organikse, hem sağlık yönünden hem de tat yönünden oldukça avantajlı olacaktır.

Daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz Blogager adlı blog sitemizi ziyaret etmenizi öneririz.
Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/