Su Hakkında Her Şey: Ne Kadar ve Nasıl İçilmeli, Nelere Dikkat Edilmeli?

En küçük canlı organizmadan en büyük canlıya kadar, tüm biyolojik yaşamı ve tüm insan faaliyetlerini ayakta tutan su, dünyamızın %70′ini ve bedenimizin de büyük bir kısmını oluşturmaktadır.
Peki bizler istisnasız doğadaki her canlı için bir vazgeçilmez olan suyun tüketimi hakkında ne kadar bilinçliyiz? Daha iyi sağlıklı, daha iyi bir su tüketicisi olmak için bilmemiz gereken bazı detaylar var.

1) Günlük ne kadar su içilmeli? ?

Bu soruya net bir yanıt vermek çok zordur. Çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı kişinin fiziksel durumuna, aktivite seviyesine, sağlık durumuna, çevresel faktörlere ve daha birçok etkene göre farklılıklar gösterir. 
Amerikan Sağlık Enstitüsü’nün tespitine göre yetişkin bir erkek günde 3 litre (~13 bardak), yetişkin bir kadın ise 2,2 litre (~9 bardak) suya ihtiyaç duymaktadır. Tıp dünyasında ise bu ölçüler yeterli ve sağlıklı görülmektedir.
Yüksek miktarda kahve, çay, meşrubat tüketenlerin su ihtiyacını karşıladığını düşünmeleri ise büyük bir yanılgıdır. Gün içinde su dışında tükettiğimiz tüm yiyecekler ve içecekler vücudumuzun su ihtiyacının sadece %20’sini karşılamaktadır. 
İkinci bir yanlış ise sadece susadığımızda su içmektir. Susamak vücudumuzun susuz kaldığına dair bir sinyaldir. Dolayısıyla su içmek için de susamayı beklemek yanlıştır.

2) Hangi zamanlarda içilmeli? ⏰

3) Neden içilmeli? ?

4) Nasıl içilmeli? ?

Suyun tüketim miktarı kadar nasıl tüketildiği de önemlidir.
Öncelikle suyu en az üç yudumda tüketmeliyiz. Bu durum midemizin korunmasına yardımcı oluyor. Şişkinliğe sebep olmuyor. Ayrıca mümkünse tek seferde aşırı miktarda da tüketmeyin. Belirli aralıklarla küçük miktarlarda tüketmeniz daha faydalı olacaktır.
Soğuk su yerine ılık ya da sıcak suyu tercih edebiliriz. Hatta mümkünse hiçbir koşulda soğuk su içmeyin, çünkü soğuk su sindirim için gerekli olan doğal ısıyı değiştirerek sindirim sistemini etkileyebiliyor.
Suyu aynı zamanda pet şişelerden de tüketmeyin. Pet şişede bekleyen suyun üretimden sonraki 2 hafta içinde tüketilmesi gerekiyor. Dolayısıyla su içerken cam ürünleri tercih edin. 

LAV Türkiye de sudan alınan verimin yüksek ve su içerken geçirilen zamanın kaliteli olması gerektiğine inanıyor.

Su Bardağı kategorisinde 40 adet LAV ürünü bulunuyor.
LAV dünyasının heyecanına buradan devam edebilirsiniz.
Kategoriler: Sağlık, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/