Öğrenince Hayatınızı Olumlu Yönde Değiştirecek 12 Karma Yasası

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Karma çoğu kişi tarafından cezalandırma olarak bilinir. Sanılanın aksine, hareket anlamına gelen bu kavram pozitif düşünceyi destekleyen bir yaşam tarzıdır. Newton’ın Etki-Tepki prensibini düşünün. “Eğer bir cisme herhangi bir büyüklükte bir kuvvet etkirse, cisim de bu kuvvete eşit fakat zıt yönde bir tepki gösterir.” Tıpkı karma gibi…
Hayatınızda istediğiniz değişimleri elde etmenizi kolaylaştıracak bu 12 karma yasasına bir göz atmalısınız.

1) Büyük Karma Yasası

Evrene yolladığımız enerjinin bize geri döneceğini söylüyor bu yasa. Mutlu, huzurlu olmak, iyi arkadaşlar edinmek istiyorsanız önce doğru bir arkadaş, mutlu ve huzurlu bir birey olmalısınız. Seçimlerinizi yaptıktan sonra 21 gün boyunca seçimlerinizin arkasında durun hayatınızdaki olumlu değişimi gözlerinizle göreceksiniz.

“Ne ekersen onu biçersin.”


2) Tevazu Yasası

Bir şeyi değiştirmek için öncelikle onu kabullenmelisiniz. Eğer birisinin karşısındaki kişide tek gördüğü düşmanlık ya da negatif bir karakterse o zaman varoluşunun daha yüksek bir seviyesine odaklanamaz. Bu durumda alçakgönüllü davranmalıyız. Başkalarına karşı tevazu ile yaklaşmak insanlar ile ilişkilerinizi daha sağlıklı tutacaktır.  Bir şeyi değiştirmek için öncelikle onu kabullenmelisiniz. Eğer birisinin karşısındaki kişide tek gördüğü düşmanlık ya da negatif bir karakterse o zaman varoluşunun daha yüksek bir seviyesine odaklanamaz. Bu durumda alçakgönüllü davranmalıyız. Başkalarına karşı tevazu ile yaklaşmak insanlar ile ilişkilerinizi daha sağlıklı tutacaktır.

3) Yaratılış Yasası

Bir şey sadece istemekle gerçekleşmez, harekete geçmelisiniz. Bu noktada bilmeniz gereken aslında hepimizin evrenle bir bütün olduğudur. Etrafımızdakiler bize iç dünyamız hakkında ipuçları veriyor. Öyleyse hayatınızı olmasını istediği şekilde şekillendirmek de sizin elinizde. Etrafınızı hayatınızda olmasını istediğiniz şeylerle sarın.

4) Büyüme Yasası

Eğer ruhsal olarak gelişmek istiyorsak değişmesi gereken biziz, etrafımızdakiler değil. Bize verilen ve üzerinde kontrolümüzün olduğu tek şey yine biziz. Biz istediğimiz yönde değiştikçe etrafımızdakiler de bizimle uyumlu bir şekilde değişecektir. Mutsuz olduğunuz şeylerin üstüne gidin. Küçük değişimler ile büyüyecek ve belki de dünyayı değiştireceksiniz.

“Nereye gidersen oradasındır.”


5) Sorumluluk Yasası

Hayatınızda yolunda gitmeyen bir şey varsa sizde ne yolunda gitmiyor ona bakmalısınız. Şimdi evrensel bir yasaya bakalım: Dünyayı aynalarla donatılmış bir oda olarak düşünün, etrafınızdakiler sizin bir yansımanız, siz de etrafınızdakilere benziyorsunuz. Dolayısıyla hayatınızda gerçekleşen her şey sizin sorumluluğunuzda.

6) Odak Yasası

 Beynimiz iki farklı şeye aynı anda odaklanamaz. Bu yüzden odaklarımız hayatımızın şekillenmesinde çok önemlidir. Ruhani değerlere odaklandığımız takdirde daha düşük seviyedeki açgözlülük, öfke, kıskançlık gibi düşüncelere sahip olmamız mümkün değildir.

7) Bağlantı Yasası

Daha önce de söylediğim gibi evren bir bütün. Geçmiş, şimdi ve gelecek her zaman birbirine bağlantılıdır. Attığınız her adım bir sonraki adıma yol açıyor ve bu böyle sürüp gidiyor. Hiçbir adım diğerinden daha az ya da daha çok önemli değil. Bir görevin tamamlanması için tüm adımların doğru bir şekilde yapılması gerekir. Ayrıca, bir işi bitirebilmek için öncelikle ilk adımı atmalısınız.

“Başlamak bitirmenin yarısıdır.”


8) Verme ve Misafirperverlik Yasası

Eğer bir şeyin doğruluğuna inanıyorsak, hayatımızın bazı noktalarında bu “doğru”yu göstermek için çeşitli fedakarlıklar yapmamızı gerektiren anlar olacaktır. Bu anlar iddia ettiğimiz şeyleri pratiğe dökmemiz gereken anlardır.

9) Şimdi ve Burada Yasası

Eğer geçmişe takılıp kalırsanız şuanı yakalayamazsınız. Aynı şekilde sürekli gelecek endişesi içinde olmak da anı yakalamanızı engelleyecektir. Eski düşünceler, davranışlar ve hayaller yenilerini elde etmeyi engeller. Şimdi ve burada olmanın gücünü keşfedin ve hayatı yakalayın.

10) Değişim Yasası

Biz dersler çıkarıp gidiş yolumuzda gerekli değişimleri yapana kadar tarih kendisini tekrar eder. Unutmayın, değişim sizden başlar, siz kendinizi değiştirmeden etrafınızdaki olaylar birbirini tekrar edecektir.

“Tarih tekerrürden ibarettir.”


11)  Sabır ve Ödül Yasası

Aldığımız tüm ödüller başlangıçta biraz zahmete girmenin sonucudur. Kalıcı başarılar, sabırlı ve ısrarlı uğraşların sonucudur. Gerçek mutluluğu, yapmamız gerekenleri yapıp ödülün zamanında geleceğine inandığımızda yaşayacağız, kestirmelerden uzak durun.

12) Önem ve İlham Yasası

Bir şeyin değeri onu elde etmek için verilen emeğin ve enerjinin toplamıyla ölçülür. Yani bir şeyi elde etmek için verdiğimiz emekler sonrasında katlanarak bize dönecektir. Ancak, unutmayın; bu katkıları istek ve ilhamdan yoksun bir şekilde yapmak kimseye fayda sağlamaz

Kategoriler: Strateji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/