Teknoloji vs. Uyku: Mavi Işığın Laneti

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Bilgisayarlarımız, akıllı telefonlarımız , tabletlerimiz, daha iyi bir görüntü sağlayabilmek için “mavi ışık” denilen bir teknik kullanmakta. Mavi ışık sayesinde güneşli havalarda da net bir görüntü elde edebiliyoruz. Geceleri ise verdiği güçlü ışıkla, ekranı görmemizi sağlıyor. Fakat mavi ışık aslında çok da masum bir ışık değil.

Vücudumuzun sabahları uyanık olma ve geceleri uykuda olma gibi basit bir döngüsü bulunuyor. Fakat geceleri, gözlerimizi mavi ışığa maruz bıraktığımız zaman, beynimizin düzeni biraz bozuluyor. Mavi ışık, gün ışığıyla aynı etkiyi yaratıyor. Bunun sonunca beyinde melatonin salgılanması duruyor. Melatonin, vücuda “Uyku zamanı geldi” diyen, vücudun biyolojik saatini ayarlayan bir hormon. Akıllı telefonların ışıklarıyla melatonin salgı düzenini etkileyerek kendi kendimize yapay bir jet lag yaratıyoruz. Bu sayede uyku düzenimizi bozuyor ve sağlığımızı etkiliyoruz.

Uykuya dalmadan önce sosyal medyada son bir tur yapmak alışkanlığınız haline gelmiş olabilir ama önce sözlerimize kulak verin ve kendinize neler yaptığınızı görün.mavi-isik

Mavi ışığa karşı ne yapabiliriz?

Bu sorunla mücadele etmenin bazı yolları bulunuyor. Örneğin iPhone’da bulunan Night Shift, mavi ışığı ve renkleri dengeleyerek etkiyi azaltıyor. Bilgisayarınıza indirebileceğiniz f.lux ile de bilgisayarınızın mavi ışığını kontrol altına alabilirsiniz. İlk başlarda renklere alışmak zaman alsa da bir anda mavi ışığa geri döndüğünüzde gözlerinizin ağrıdığını hissedebilirsiniz.

Kötü haberlerimiz henüz bitmedi maalesef. Eğer tam uykuya hazırlanırken gelen maile, mesaja, bildirime “Şöyle bir bakayım, sonra hemen yatarım” diyorsanız, mavi ışıktan etkilenme olasılığınız yüksek. Mavi ışığa çok az maruz kalınsa da uyku düzeninizi alt üst edebilirsiniz. En iyisi gece yatmadan önce telefon ekranınızdan olabildiğince uzak kalmak.

Kaynak.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

teknoyalan-ara

 

 

Kategoriler: Sağlık, Teknoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/