Bir Girişimcinin Sevgilisi Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 15 Şey

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Bir girişimci ile birlikte olmak istiyorsanız ve siz kendiniz bir girişimci değilseniz sevgilinizin tuhaf alışkanlık ve sözleri karşısında hazırlıksız yakalanabilirsiniz. Endişelenmeyin. Bir girişimciyle birlikte olmak harika bir deneyim ama bilmeniz gereken birkaç şey var.


1) İş ve kişisel gelişim konularında çok okurlar.

Girişimciler kişisel ve  profesyonel süreçte kendilerini çok nadiren tamam hissederler. Bunun sonucunda, kitaplıkları önemli isimlerin hayatları ve kişisel gelişim makaleleri ile doludur.


2) Her an işleri olabilir.

Eğer kendi işinizin sahibiyseniz çalışma saati diye bir şey yoktur. Onun yerine sürekli yapılmayı bekleyen işler vardır ve boş zamanları yapılacaklar listesindeki işlerle doldurmak hiç zor değildir. Ayrıca iş hayatında satış elemanlığı, liderlik, piyasa araştırmacı gibi bir çok rol üstlenirler. Geç saatlere kadar işleriyle uğraşabilir bazen de akşamları verimli geçirmek için gün ortasında mola verebilirler. Bir girişimcinin boş zamanını rahatlamaya harcamasına ikna etmek için biraz kurnazlık yapmalısınız.


3) Harcadıkları zamana değer mi diye her şeyi analiz ederler.

Yapılacaklar listesi her zaman dolu olduğu için, bir girişimcinin en son yapacağı şey zamanını boşa harcamaktır. Ajandalarındaki her madde, harcadıkları zamana değeceğinden emin olunduktan sonra yazılmıştır. Yani eğer zamanlarını sizinle geçiriyorlarsa sizi kesinlikle sevdiklerinden ve bundan keyif aldıklarından emin olabilirsiniz.


4) Çok fazla soru sorarlar.

Girişimciler öğrenmekten asla vazgeçmezler. İşleriyle alakalı olmayan konularda bile doğaları gereği merak eder ve mümkün olduğunca çok şey öğrenmek için sürekli soru sorarlar. Bir girişimciyle birlikte olmak demek sizi sürekli öğrenme halinde tutacak biriyle birlikte olmak demektir.  Yani sürekli bir bilgi arayışı içinde olacaksınız.


5) Tembel insanlarla vakit geçirmekten hoşlanmazlar.

Motivasyonlarını korumak adına genellikle kendileriyle eşdeğer insanlarla takılırlar. Diğer girişimcilerle fikir alışverişi yapmaktan hoşlanırlar. Özellikle de kendilerini akıllıca çalışmaya zorlayan kişilerle takılmaktan keyif alırlar, tembellerle değil.


6)  On parmaklarında on marifet vardır.

Öğrenmekten asla vazgeçmediklerini söylemiştik. Bunun sonucu olarak da neredeyse her işi yapabilirler. Farklı yetenekleri olan birkaç insanın birleşimi gibidirler.


7) Başarmak için yaşarlar.

Girişimciler belirli hedefler için çalışırlar. Ulaştıkları her hedef bir sonraki hedefleri için yüksek bir motivasyon kaynağıdır. Her adımda ona vereceğiniz destek paha biçilmezdir.


8) Birden bire yeni bir fikirle gelebilirler.

Belirli çalışma saatlerinin olmaması yani sürekli değişen sorumluluklar sayesinde partnerinizle sıkıcı vakit geçirmeniz imkansız gibidir. Akıllarına gelen bir fikrin peşinden giderler ve siz de bu sürüşe eşlik edersiniz.


9) Girişimcilikle ilgili çok şey öğrenirsiniz.

Partnerinizin anlattığı hikayeler, zaferler, yenilgiler size düşündüğünüzden çok daha fazla şey öğretecektir. Yakın zamanda bir iş kurmayı düşünmeseniz bile partnerinizden öğrendiğiniz deneyimler sizi fahri girişimci yapabilir.


10) Sürprizlerde çok iyilerdir.

Her şey kendiliğinden gelişir. Girişimciler doğaları gereği  “sıradaki büyük şeye” önem verirler.  Bu sebeple de sürprizleri çiçek ve çikolatanın çok ötesinde olur. Ayrıca zamanlamaları da kusursuzdur.


11) İnsanlara ne yaptıklarını açıklamak zordur.

Soranlara basitçe girişimci olduğunu söyleyebilirsiniz ama muhtemelen detay soracaklardır.  Yani  partnerinizin işinin ismi, ne yaptığı, kendisinin neden böyle bir işe başladığı gibi konularla devam etmeniz gerekecek.


12) “Sosyal Ağ (The Social Network)” gibi filmler, “Silikon Vadisi (Silicon Valley)” gibi şovlar izleyeceksiniz.

“Jobs” gibi biyografilerdeki ya da “Umudun Peşinde” gibi dramlardaki karakterler, onlara daha yükseği hedefleyip daha çok çalışmaları için ilham verir.


13) Duyguları sık sık değişkenlik gösterir.

Girişimciler başarı ile cesaretlenirken programdaki tek bir aksaklık bile onları hayal kırıklığına uğratabilir. Birçok insan değişken duygulara sahip olsa da girişimcilerde bu değişkenlik daha keskin ve anlık olabilir.


14) Kendilerini çok fazla işle uğraşmaması konusunda uyarmanız gerekebilir.

On parmağında on marifet durumu ve olabildiğince çok şey başarma arzuları dolayısıyla davet edildikleri her projeye katılmaya çalışırlar. Bu kendini geliştirmek için harika bir yol olsa da insanı tüketir. Bu yüzden arada onu durdurmanız ve kendi için vakit ayırmasına ikna etmeniz gerekebilir.


15) Mutfakta iyi, affedici, eğlenceli ve kendilerini çok sıkmayacak birilerine ihtiyaçları vardır.

Değişken takvimleri ve hayalleri bir çok insandan daha karmaşık olmalarına neden olur. Bir girişimcinin ideal partneri ona destek olan,  çok sıkmayan, geç saatlere kadar çalıştığında affedici olabilen ve boş zamanlarında eğlenebilecekleri biridir. Böyle birisi için dünyaları verebilirler. Ayrıca sürekli işlerinden bahsederler ve dinlemekten sıkılmayacak birisini ararlar.


Kısacası çoğu insan bir girişimciyle birlikte olmanın zor olduğunu düşünür ve bundan kaçınır. Eğer girişimci bir sevgiliniz varsa bilin ki onun için çok özelsiniz. Gösterdiğiniz ilgi ve sevgi onun için düşündüğünüzden çok daha kıymetlidir.

Kaynak

 

Kategoriler: Girişimcilik, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/