Kişiye Dış Dünyadan İzole Şekilde Modern Bir Hapis Hayatı Yaşatan Hastalık: Hikikomori

Zeynep İrem Çobanoğlu

Zeynep İrem Çobanoğlu

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji

Hikikomori, özellikle Japon halkından neredeyse 1 milyon insanın yakındığı, kişinin yapması gereken görev ve sorumluluklarından kaçınmasına neden olan ve kişiye tamamen başkalarından izole, yapayalnız bir hayat yaşatan bir hastalık.
Japon kültüründe ve eski Japon edebi eserlerinde yalnızlığın oldukça asil bir özellik olarak sunulması, bu toplumda modern yalnızlık durumunu oluşturan etken olarak görülüyor.
Genelde erkeklerde görüldüğü zannedilen bu rahatsızlık aslında kadınlarda da erkeklerle eşit oranda görülüyor; ancak özellikle genç kadınların aile ve arkadaşlarından izole ve uzak şekilde yaşaması erkeklere göre daha normal kabul edildiği için bu oranın görmezden gelindiği belirtiliyor.
Bu hastalığın kökeninin ise kötü biten bir ilişki veya okulda dışlanma olabileceği düşünülüyor. Oransal olarak ise Hikikomori, ekonomik durumu iyi, gelir düzeyi yüksek olan çocuklarda ekonomik düzeyi düşük olan çocuklara göre daha sık görülüyor.
Bunun sebebi ise gelir düzeyi düşük olan çocukların çok daha erken yaştan para kazanmak ve toplumda yer edinmek için dış dünyaya açılması zorunluluğu.
Hikikomori’nin Vikipedi sayfasında buradan ulaşabilirsiniz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/