Başkent’in Yeni Gözdesi: Millet Kütüphanesi

0

 Advanced issue found

 

0

 Advanced issue found

 

0

 Advanced issue found

 

0

 Advanced issue found

 

0

 Advanced issue found

 

0

 Advanced issue found

 

0

 Advanced issue found

 

ب
Başkent Ankara da, geçtiğimiz günler de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içerisinde yer alan ‘Millet Kütüphanesi’ nin açılışı yapıldı. Açıkçası Başkentliler için geç kalınmış bir yapı olsa da şu an ki hali bu olumsuz tolere ediyor. Hem mimari anlamda da hem de donanım anlamında Kütüphane olduçka güzel hizmet verdiğini söyleyebiliriz.
Kütüphane dış mimarisinde bulunan sütunlar ve diğer estetik yapısıyla ilgi çekmesinin yan sıra iç dekorasyonu ile de gayet hoş bir görüntü sergiliyor. Giriş katında sizi mini bir antik tiyatroyu andıran ortak salon karşılıyor. İlerlediğinizde kitapların olduğu bölüme geliyorsunuz. Bu bölüm içerisinde çalışma salonlarını da barındırıyor. Ortak salon hariç bu bölüm her katta kendini tekrarlıyor. Yine her katta kafeteryalar bulunuyor. Buradan kahve, çay ve üç çeşit kek  misafirlere ikram ediliyor.
Kütüphanede, kitap ödünç alımı söz konusu değil. Her kitabın kendi kütüphanesinde oldukça büyük çalışma alanları mevcut. Bunun yanı sıra yine giriş katında, binanın orta kısmı olacak şekilde bir bölüm tasarlanmış. Burada merkezde bir dünya küresi ve etrafında onu saran çalışma masaları mevcut. Yine bu kısmın tavanında da:

“O kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir” ayetleri eklenmiş.
Kütüphanenin giriş çıkışları hakkında bilgi verecek olursak eğer kimlik kartlarınızı yenilettiyseniz, otomatik turnike girişlerinden direk girebiliyorsunuz. Eğer eski kimlik kartlarını kullanmaya devam ediyorsanız girişte yer alan masadan sizin için 24 saat geçerli bir kare kod kayıtlı bilet veriliyor. Onu kullanarak giriş yapabilirsiniz. Yani giriş yapmak için E- devlet kaydı oluşturmak zorunda değilsiniz.

İnternet konusunda ise E-devlet kaydı bu nokta da şart. Sisteme girdiğiniz de “Cumhurbaşkanlığı Kütüphane Kayıt” başlığından 1 dakikadan az bir sürede kaydı oluşturabilirsiniz. Sonrasında sistem, size özel wi-fi şifrenizi mail ve sms olarak iletiyor. Kullanıcı adınız T.C numaranız olacak şekilde şifre ile wi-fi ye rahatlıkla bağlanabiliyorsunuz. 
Ulaşım noktasında ise EGO‘yu tercih edenler için KORU metrosunda MTA durağında indikten sonra MTA’nın ana binasını karşınıza alacak şekilde istasyondan çıktığınız gibi önünüze durak çıkıyor.167 nolu otobüse bindikten sonra “Cumhurbaşkanlığı” durağında iniyorsunuz. Yürüyüşleri sevenler  içinse ANKARAY’dan “Bahçelievler” durağında indikten sonra 25-30 dk yürüyerek yine ulaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak TOBB Üniversitesine giden 339 nolu hatta ve Kızılay’dan da dolmuşlara binerek Kütüphaneye ulaşım sağlayabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/