Sosyalleşmenin İnsan Zihnine ve Bedenine 5 Bilimsel Faydası

Urbansurf.me

Urbansurf.me

Aktivite arkadaşın.

Bir Çingene atasözü der ki; “Evde oturan erken ölür.”

Çingenelerin bu sözünün bilim dünyasında da bir karşılığı var. Sosyal bir hayvan olarak zihnimizin ve bedenimizin sağlıklı olmak için sosyal yaşama ihtiyacı var. Sosyalleşmek pek çoğumuzun sandığından daha değerli.
Dinlenmek ve yalnız geçirilen zamanın ruha ve bedene katkıları sayısız olsa da, önemli olan dengeyi yakalamak. Çünkü sosyal bağlantıları canlı tutmak, aktif bir sosyal yaşam sürmek Çingenelerin de söylediği gibi ömrü uzatıyor. Uzatmakla kalmıyor, yaşadığımız ömrü sağlıklı ve mutlu geçirmemizi de sağlıyor.
Peki, diğer insanlarla zaman geçirmek sağlığımızı nasıl güçlendiriyor? Hazır olun, bilimsel kanıtlarla açıklıyoruz.

1) Sosyalleşmek özgüveni arttırıyor

Diğer insanlarla ilişki kurmak özgüvenimizi arttırıyor. Diğer insanlarla birlikte keyifli zaman geçirdiğimizde kendimizi de daha çok sevmeye başlıyoruz. Sosyalleşmenin özgüvenimizi arttırmasının bir diğer sebebi de, diğer insanların fikirlerimizi dinlemesi ve bize zaman ayırmasının kendimizi daha değerli hissetmemizi sağlaması.
Kulağa çok basit geliyor ama pek çok bilimsel araştırma, özgüvenimizin artması için diğer insanlarla iletişimde kalmamız gerektiği konusunda hemfikir!

2) Öğrenme yeteneğimiz gelişiyor

University of Chicago’da bir araştırmacı olan John Cacippo, yalnız insanların Puzzle ve zihin oyunları gibi öğrenmeye dayalı görevlerde daha düşük performans gösterdiğini söylüyor. Çünkü uzun süre yalnız kaldığımızda beynimizin yapısı değişiyor.

3) Tümör riskini azaltıyor

University of Chicago Medical Center’ın raporuna göre sosyal izolasyon tümör büyümesini hızlandırıyor ve fiziksel sağlığın bozulmasına yol açıyor. Sağlıklı olmayan bir sosyalleşme de benzer bir etkiye sahip. Sağlığımızı korumak için sağlıklı beslenmekle kalmayıp sağlıklı sosyalleşme imkanlarını da keşfetmemiz gerekiyor.

4) Bunama riski de azalıyor

Bilim insanları sosyal bağların zihin sağlığı için gerekli olduğunu söylüyor. Sosyalleştiğimiz zaman bunama ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma olasılığımız %26 azalıyor.

5) Hastalıklara karşı direnciniz artar

İnsanlardan ayrı düştüğümüz zaman modumuz düşer ve mutluluk seviyemiz azalır. Bu da sürekli hale gelirse stres veya depresyona dönüşebilir. Stres, bedensel sağlığımızı ciddi oranda tehdit eder. Araştırmalara göre, yalnız kaldığınız zaman vücut ısınız bile normal dengesinden sapabilir.

Urbansurf sizlerle aynı ilgi alanlarını, aynı hobileri, aynı tutkuları paylaşan insanları bir araya getirerek çeşitli aktivitelerde sosyalleşmenizi sağlayan mobil bir sosyal ağ. Uygulamayı Apple Store veya Google Play üzerinden indirebilirsiniz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/