Kesinlikle Yaşadığınız Ancak Adını Bilmediğiniz Duygusal Bir Durum: Ennui

Ennui
Ennui (on-we olarak telaffuz edilir) Fransızcadan İngilizce’ye geçmiş bir kelimedir ve kelimenin tam anlamıyla İngilizce “can sıkıntısı” anlamına gelir. Çeviri oldukça basit olsa da, ona verilen anlam çok daha karmaşık. Sıkılmaktan çok daha derin bir duyguyu anlatıyor. Adını bilmeseniz bile muhtemelen daha önce hissetmişsinizdir.
Ennui kelimesi, Romalıların nefret ettikleri şeyleri tanımlamak için kullandıkları Latince bir ibare ve sıkıntıyı dile getirmek için Fransızca bir kelimeden yavaşça gelişti. 17. yüzyılda bugün bildiğimiz karmaşık kelime olarak son halini aldı.Peki, Ennui gerçekte ne anlama geliyor?
Fransızca kelimenin “can sıkıntısı” şeklindeki çevirisi çok yanlış değildir, ancak Ennui’nin tam anlamını da aktarmaz. Bu, İngilizce olarak kullanıldığında genellikle açıklaması zor olan bir duyguyu tanımlamak için ona daha derin bir anlam verilir. Can sıkıntısını tarif eder, ancak geçici bir “yapacak hiçbir şey yok” çeşidi değildir. Bunu bir bütün olarak yaşamla ilgili bir can sıkıntısı hissini, bir tatminsizlik hissini açıklamak için kullanılır.

Nasıl hissettirir?

Ennuiden muzdaripseniz, muhtemelen hayatınızla bağlantınız kesilmiş ve hoşnutsuz hissediyorsunuzdur. Kariyeriniz, ilişkiniz, okulunuz veya arkadaşlarınız olsun, bu duygusal durumla karşı karşıyaysanız, büyük olasılıkla hiçbir şeyin size herhangi bir zevk veya tatmin duygusu getirmediğini hissedersiniz. Ennui, herhangi bir şey yapma motivasyonunu toplayamama anlamında depresyonla benzerliklere sahiptir, çünkü hiçbir şey iyi hissettirmez. Ne yazık ki, çoğu zaman ilgisizlikle ve ayrıcalıklı bir yaşam tarzıyla ilişkilendirilir.
Bir malikanede en güzel kıyafetlerini giyen, pencereden dışarıya bakıp büyük, güzel topraklarına bakan ve inanılmaz derecede mutsuz hisseden bir insan hayal edin. Bu, “ennui” kelimesinin başlangıçta tanımlamak için kullanıldıdığı stereotiptir. Her şeye sahip olan ama hayatlarındaki derinlik eksikliğinden etkilenmeyen bir kişi.

Can sıkıntısı ve Ennui arasındaki fark nedir?

Yağmurlu bir öğleden sonra kendinizi sıkılmış bulduğunuzda, size biraz daha eğlence ve neşe getirecek bir şey için can atma eğilimindesiniz ve çoğu zaman, ne yapacağınızı tercih edebilecek durumdasınızdır. Öte yandan ennuiyi çözmek zordur çünkü bu korkunun içinde sıkışıp kaldığınızda genellikle neyin ruh halinizi iyileştireceğinden emin olmazsınız. Hayatınıza tamamen ilgisiz olmanın neden olduğu bir yorgunluk ve can sıkıntısı hissidir. Çünkü hayatınızın kökünde tatmin olmaktan yoksunsunuzdur. Kendinizi daha kahvaltı yapmadan önce hayal kırıklığı içinde iç çekerken bulursanız, muhtemelen ennui etkilerinden muzdaripsinizdir.Ennui ile nasıl başa çıkılır?

Motive hissetmemek ve hayattan kopmak, korkunç ve rahatsız edici bir deneyim olabilir. Geleceğiniz için endişelenmenize neden olur. Sizi memnun etmek için yeterli para, sevgi ve güvenlikle kağıt üzerinde mükemmel bir yaşam sürüyor olabilirsiniz. Ancak bazen bu tam olarak doğru değildir.
Ennui hissiyle boğuşurken bencil veya nankör olduğunuzu hissetmeniz normaldir. Ama yanlış bir şey yapmadığınızı garanti etmeme izin verin. Hepimizin umutları ve hayalleri var. Gerçekleşmezlerse, hayat bazen onları kovalamak için çok talepkar olduğundan, kendimizi umutsuz hissedebiliriz. Sanki hiçbir şey enerjimize değmeyecekmiş gibi.
Kendinizi daha fazlası için özlem duyuyor, mevcut yaşamınızdan sıkılmış ve tatmin olmamış hissediyorsanız, ennui sizi ele geçiriyor demektir. Risk ne olursa olsun, diğer seçeneklerinizi keşfetmeyi kendinize borçlusunuz.
1) Kendinize hayalini kurduğunuz her şeyin bir listesini yaparak başlayın.
Bazıları tamamen tuhaf olabilir ve gerçekçi olmayabilir ama sorun değil. Her zaman hedeflenecek bir şey olduğunu hatırlatmak için onları yine de orada tutun. Listenizin geri kalanı için, küçük ulaşılabilir adımlara bölün. Bu, sonunda sizi hedeflerinize ve size herhangi bir ennui hissettirmeyen bir hayata götürecektir.
Bir gün uyanıp kendinize “Artık mutlu değilim” demenizde sorun yok. Ama, ofisinizin etrafında karmakarışık olmak, her pazartesi günü küçük bir değişiklikle yaşamak ve her pazartesi korkmak yaşamak için bir yol değildir ve sadece daha fazla ennui doğurur.2) Bir hobi bulun.
Yaşadığınız yer veya yaptığınız iş gibi hayatınızda çok fazla derin değişiklik yapamazsanız, ne olursa olsun küçük değişikliklerle sevincinizi bulun. Sizi mutlu eden hiçbir şeyi zorla uzaklaştırmayın. Günlük yaşamın dünyevi karanlığında, bunlar sizin memnun ve tatmin olmuş hissetmenizi sağlayan parlaklık olabilir. Hobiler ve aktiviteler, hayatın sunduğu şeylere bağlı kalmanızı ve ilginizi canlı tutmanızı sağlar. Dahası, rahatlamak ve gevşemek geçirdiğiniz bolca zaman kontrolü elinizde hissetmenize yardımcı olacaktır. Dünyanın sizin için çok hızlı döndüğünü düşünüyorsanız, muhtemelen daha fazla ennui hissetmeye başlayacaksınız. Çevrenizde olup bitenlere ayak uydurmadığınızı veya dahil edilmediğinizi hissedebilirsiniz.

3) Minnet duyduğunuz şeyleri sayın.
Ennuide muzdarip olmak, sanki hiçbir şeyin yolunda gitmediğini ve hayatınızdaki hiçbir şeyin iyi olmadığını hissetmenize neden olabilir. Her durumda, ne kadar karanlık olursa olsun, her zaman biraz ışık olduğuna inanıyorum. Ennuiyi uzak tutan şey budur. Her zaman azıcık minnettarsanız ve elde ettiğiniz küçük zaferlerden memnunsanız, o zaman ennui veya tatminsizlik hissetmek imkansızdır. En kötü pijamalarınızı giyerken minik evinizin penceresinden dışarı bakacak ve yanınızdaki kalabalık, gürültülü sokağa bakacaksınız. Geri kalan deneyimlerinizde ne kadar memnun değilseniz bile bir şeye sahip olduğunuz için bir mutluluk duygusu hissedeceksiniz çünkü bir şeye sahipsiniz ve sizi ayakta tutan keyfi buldunuz.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/