Ünlü Fizikçi Richard Feynman’ın Ölen Eşinin Ardından Yazdığı Duygu Dolu Mektup

Gülderen Yaşar

Gülderen Yaşar

İTÜ İşletme Müh. | Editör @CEOtudent

Richard Feynman 20.yüzyılın en ilginç insanlarından biri. Kuantum elektrodinamiğine yaptığı katkılardan dolayı Nobel Ödülü almış bir fizikçi. Yazdığı pek çok kitabın yanında sevilen bir öğretmen. Resme ve müziğe oldukça ilgili. En büyük hobisi ise bongo çalmak. Dünyaya iz bırakmış çok yönlü ve başarılı bir bilim insanı.

Feynman’ın İlk Evliliği

Feynman lise aşkı Arline ile 1942’de evlendi. Arline’ye verem teşhisi konmuştu. 1945’te ise Arline hayatını kaybedene kadar süren 3 yıllık mutlu bir evlilikleri oldu.
Eşinin ölümünden bir buçuk yıl sonra Richard Feynman ona bir mektup yazdı. Bu mektup 1988’de kendi ölümünden sonra bulundu. İşte o mektup:

“Sevgilim, seni delicesine seviyorum.
Bunu duymayı ne kadar sevdiğini biliyorum ama bunu yazma sebebim sadece senin sevdiğini bilmem değil. Bunu yazıyorum çünkü bu satırları sana yazıyor olmak içimi ısıtıyor.
Sana en son yazdığımdan beri aradan ne kadar da çok zaman geçti. Neredeyse iki yıl… Beni affedeceğini biliyorum çünkü nasıl biri olduğumu biliyorsun: inatçı ve gerçekçi. Yazmamın bir anlamı olmayacağını düşündüm.
Ama biricik eşim yapmakta geciktiğim şey aslında doğru olandı. Zaten geçmişte bunu çok yapmıştım. Sana seni sevdiğimi söylemek istiyorum. Seni sevmek istiyorum ve her zaman da seveceğim.
Sen öldükten sonra seni sevmenin ne anlama geldiğini anlamakta zorlanıyorum ama hala sana rahat hissettirmek ve seninle ilgilenmek istiyorum. Senin de beni sevmeni ve benimle ilgilenmeni istiyorum.
Seninle konuşacağım sorunlarım olsun, seninle çözelim istiyorum. Ne yapmalıyız? Birlikte kıyafet yapmayı ya da çinceyi öğrenebiliriz. Şimdi bir şey yapamaz mıyım? Hayır, sensiz tamamen yalnızım ve sen sadece bir hayalden ibaretsin.
Hastayken benim ihtiyacım olduğunu düşündüğün ve vermek isteyip veremediğin şeyler yüzünden endişeliydin. Oysa endişe duymana gerek yoktu. Sana önceden de söylediğim gibi ortada gerçek bir ihtiyaç yoktu çünkü seni çok farklı şekilde ve çok fazla seviyordum. şimdi bu daha da gerçek, şimdi bana hiçbir şey veremezsin. Ben seni hala seviyorum ve başkasını sevmem için önümde bir engel olarak duruyorsun ama senin orada durmanı istiyorum. Sen ölü halinle bile hayattaki çoğu şeyden daha güzelsin.
Biliyorum, sen olsan aptalca davrandığıma beni ikna ederdin. Benim mutlu olmamı isterdin. Bir kız arkadaşımın bile olmadığına şaşıracağına bahse girerim. Bunu ne sen düzeltebilirsin ne de ben. Neden böyle olduğunu anlamıyorum. Yalnız kalmak istemiyorum. Çok güzel kızlarla da tanıştım ama bir iki buluşmadan sonra hepsi gözüme kül gibi gözüktü. Geriye kalan tek şey sendin ve gerçektin.
Sevgili eşim, seni çok seviyorum.
Eşimi seviyorum ve o ölü.
Rich.

Not: Bunu gönderemediğim için beni affet ama yeni adresini bilmiyorum.”


Feynman bu satırları eşinin okumasının imkansız olduğunu bildiği halde daha iyi hissetmek için yazmıştı çünkü eşi hala hatıralarında hayattaydı.
Feynman sonrasında yeni evlilikler yaptı ve boşandı. Bunların hepsi trajik ilk evliliğinin gölgesinde gerçekleşmişti.

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/