Hayatınızı Nasıl Düzene Sokabilirsiniz: Düzenli İnsanların 10 Alışkanlığı

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Düzenli insanlar elbette doğuştan düzenli değillerdi. Bazı alışkanlıkları hayatlarına entegre etmek için kendilerini geliştirmek zorunda kaldılar. Bu da uzun vadede onların düzenli kalmasına yardımcı oldu. Hayatlarını düzenli tutmak için kullandıkları temel on alışkanlıkları ise şu şekilde:

1) Olmazsa Olmaz: Not Alın

Hepimizin her doğum gününü ya da bizim için özel olan günleri hatırlayan dostlarımız vardır. Bunu ezberleyerek daha sihir kullanarak yapmıyorlar(Facebook kullananlardan bahsetmiyorum).
İşleri hatırlamaya çalışmak organize olmanıza yardımcı olmaz. Bir şeyler yazmayı denemelisiniz. Bir kalem ve bir kâğıt, hatırlama şeklimizi değiştirir ve diğer bir çok yöntemden daha etkilidir. Günümüzde bir bilgisayar ya da akıllı telefon da aynı işlevi görecektir, ama benim tercihim güzel bir defter ve dolma kalemden yana.

Kafanızda önemli tarihler ve hatırlatıcılar bulundurmaya çalışarak hayatınızı daha da karmaşıklaştırmaktansa, her şeyi yazmayı deneyin. Alışveriş listesi, tatil hakkında fikirler, ev dekorasyonu için alınacaklar, toplantılar ve doğum günleri gibi önemli tarihler için listeler…

2) Zamanlama ve Son Tarihleri Belirleme

Organize ve düzenli yaşayan insanlar zaman kaybetmezler. Düzenledikleri şeyleri organize etmenin, üretken kalmanın en önemli adımlarından biri olduğunu bilirler. Günlük ve haftalık planlar yaparlar. Yapılacak işlerin son teslim tarihlerini ve hedeflerini belirlerler. En önemlisi de bu plana sadık kalmalarıdır.

3) ) Şu Hastalığı Hayatınızdan Çıkarın: Erteleme

Bir şeyi yapmak için bekledikçe o işi yapmanız daha da zorlaşacak. Eğer hayatınızın daha az stresli ve daha az yorucu olmasını istiyorsanız, mümkün olduğunca ertelemeyin. Bir işi bitirmek için ne kadar çok emek harcarsanız, sonradan yapacağınız o kadar az işiniz olacak.

4) Her Şey Yerli Yerinde Güzel

Eşyalarınızı yerlerinde tutmak ve bunu korumak, hayatınızın da düzenli olması demektir. Düzenli insanlar eşyalarını düzgün bir şekilde sıralayarak, etiketleyerek, kutulayarak saklarlar. Böylece ulaşmak istedikleri zaman vakit kaybetmezler. Saklama alanınızda yaratıcı olun. Unutmadan, sakın ama sakın depolama yerinizi adlandırırken “Gereksiz” diye bir bölüm oluşturmayın.

5) Düzenlemek Zaman Alır, Buna Zaman Harcayın

Her hafta kendinize bir şeyleri düzenlemek için vakit ayırın. Oldukça düzenli insanlar her hafta mutlaka kendilerine düzenli kalmak için vakit ayırırlar. Eşyalar ve yapılacak işler kendi kendine düzenli kalmaz, sürekli ve devamlı olarak düzenlenmelidir.

6) Yalnızca İhtiyacınız Olanı Saklayın

Daha fazla şey daha fazla dağınıklık demektir. Düzenli yaşayan insanlar sadece gerçekten ihtiyaç duydukları şeyleri saklarlar. Daha az eşyaya sahip olmak aynı zamanda elinizdeki şeyin kıymetini bilmenize ve ondan daha çok keyif almanıza neden olacaktır.
Eğer gerçekten elinizdeki her şey sizin için önemli ise, daha nadir kullandıklarınızı bir depolama ünitesinde saklayabilirsiniz.

7) Elinizdekilerden Nasıl Kurtulacağınızı Bilin

Elinizdeki gereksiz şeylerden kurtulmak için biraz çaba göstermelisiniz. Kullanmadığınız ama durumu gayet düzgün olan kıyafetleri, kitapları, dergileri bağışlamak buna örnek gösterilebilir. Diğer bir seçenek ise internetteki siteleri kullanarak elinizdeki fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

8) Takastan, İndirimlerden Uzak Durun

İhtiyacınız olmayan şeyleri kaldırdınız. Satılık başka bir şey gördüğünüzde takas etmeyi ya da indirimde olan ama ihtiyacınız olmayan ürünü almayı düşünüyor musunuz? Onun yerine gerçekten neye ihtiyacınızın olduğunu not alın ve sadece o ürünleri satın alın. Tuzağa düşmeyin, indirimdeki ürünler daha fazla satış ve daha fazla dağınıklık demektir.

9) Sorumluluklarınızı Önceliklendirin

Gerçekten düzenli bir hayat sorumluluklarla, toplantılarla ve yapılacak işlerin son teslim tarihleri ile tıka basa dolu değildir. Aslında stres yaratan şeyler organize edildiği için o gözümüzde büyüttüğümüz doluluk daha azdır.

10) Sıkı Çalışın

Biraz çaba gösterin. Hatta gereğinden de çok çaba sarf edin. Sorumluluklarınızı belirli bir zaman dilimine oturttuğunuzda ve ne yapmanız gerektiğini belirlediğinizde, ne kadar sürede yapabileceğinizi ve neleri yapamayacağınızı görüp daha farklı bir şekilde organize edebilirsiniz. Organize kalmak göründüğü gibi kolay bir iş değil. Daha çok çalışıp çaba gösterdikçe, düzenli bir hayatın içine girmeye başladığınız anda ne kadar kıymetli olduğunu anlayacaksınız.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/