Hayata Dair Hissettiğiniz Huzursuzluğu Giderecek 3 Aktivite

Zeynep İrem Çobanoğlu

Zeynep İrem Çobanoğlu

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji

Huzursuzluk; adını tam koyamadığımız, rahatsız edici bir his. Bazen öyle yoğun olur ki elimiz kolumuz bağlanmış, çaresiz kalmış gibi hissederiz. Aşağıda yer alan öneriler, işte tam da böyle hissettiğiniz zamanlarda deneyebileceğiniz kolay ve uğraşsız aktivitelerdir.

1) Sahip Olduğunuz İçin Şanslı Hissettiğiniz Şeyleri Düşünmek

Mutsuzken ağladığınız zamanlarda üzüldüğünüz şeyi düşünmeyi bırakıp “en azından aileme, arkadaşlarıma, sağlığıma sahibim” diye düşünmek size zor, saçma ve gereksiz gelebilir, ancak bu düşünce şekli size olayların aslıda iyi veya kötü şeklinde özeliklere sahip olmadığını, onları sadece zihninizde böyle etiketlediğinizi hatırlatır.
2) Doğada Daha Çok, Ekran Başında Daha Az Zaman Geçirmek

Klasik, ancak yeterince üzerinde durulmayan bir öneridir, aynı zamanda zahmetli bir aktivite gibi görünür. Yeşil ve maviye ulaşmak ne kadar zorlaşmış olsa da, kafanızı dinlemek ve rutinden çıkmak istediğinizde başvurabileceğiniz en iyi yer doğadır.
Kocaman ağaçlar size kendi gücünüzü, sonsuz denizler içinizdeki benzersiz derinliği, yıldızlar ise hayatın ne kadar küçük bir parçası olduğunuzu hatırlatır.
3) Zihninizi Değiştirmek İçin Önce Davranışınızı Değiştirmek

“İyi düşün, iyi olsun”, düşüncesinin pozitif yaşam açısından doğruluk payı olsa da, insanın hoşnut olmadığı alışkanlıkları değiştiren hatta karakterine baştan yön veren şey davranışlardır.Olumsuzlukları kafasına fazla takan biriyseniz, bu alışkanlığı yine düşüncelerinizle kırmaya çalışmak işe yaramayacak, aksine stresinizi artıracaktır. Bunun yerine fiziksel olarak olumlu, pozitif bir davranışta bulunmayı tercih edebilirsiniz: insanlara yardım etmek, spor yapıp iyi beslenerek bedeninize iyi bakmak, sevdiklerinizle vakit geçirmek gibi.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

This post is also available in: English

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/