Kişisel Verimliliğinizi Artırmanın 4 Yolu

Yağmur Avvurur

Yağmur Avvurur

Founder @ceotudent

Hepimizin günlük faaliyetlerinin üzerine kurduğu kısa vadeli planları vardır. Kimimiz günlük iş planında yüksek bir çalışma temposunu hedeflerken, kimimiz ise belirli bir sürede belirlediği bir miktarda kilo vermeyi hedefler. Bu hedeflerin istenilen düzeyde hayata geçirilmesi ve uzun ya da kısa vadeli başarıların elde edilebilmesi için bireysel anlamda yapabileceğimiz en iyi şeylerden biri de verimli olmaktır.


1) Planlı yaşayın.

ver1

Her işinizi planlayın. Özgür karakterli olduğunu ya da spontane yaşadığını düşünen biri olabilirsiniz. Ama başarıyı hedefleyen biriyseniz -bugün olmazsa yarın- mutlaka ve mutlaka planlı yaşama geçiş yapmak zorundasınız. Planlı yaşam özgürlüklerinizi kısıtlamaz, yalnızca daha kaliteli yaşamanızı sağlar. Haftalık ya da günlük planlar size kendinize karşı olan sorumluluklarınızı önemsediğinizi hissettirir ve huzurlu olmanızı sağlar. Fazla plansız yaşayan biri tüm hayatını anlık mutluluklarına bağlı yaşayan biridir.


2) Zamanınızı doğru yönetin.

ver3

Hızlı yaşıyoruz. Sosyal çevremizdeki insanlarla teknoloji sayesinde anlık olarak mesajlaşabiliyor, hızlı gelişen planlar yapabiliyoruz. O yüzden zamanımızı iyi kontrol edebiliyor olmalıyız. Hedeflediğimiz başarılar doğrultusunda zaman ayırmamız gereken şeylere günlük plan akışımızda öncelik göstermeliyiz. Size boşa zaman harcadığınızı hissettiren şeylerden kaçının ve gün sonunda zamanı nasıl kullandığınıza dair kendi kendinize kişisel bir değerlendirme yapın.


3) Yaşam kalitenizi artırın.

ver4

Sağlıklı beslenin. Kahvaltı yapın. İmkanlar el verdiğince spor yapın, kısa mesafeler için toplu taşıma kullanmak yerine yürümeyi tercih edin. Gün içerisinde aşırıya kaçmadan makul miktarda kahve tüketin. Çalışma ortamınız düzenli olsun. Çalışma masanızda ya da çalışma odanızın duvarlarında size ilham veren biblolara, afişlere, aksesuarlara yer verin. Çünkü hayalleriniz içinizdeki mükemmeliyetçilik duygusuyla paraleldir. Çevrenizdeki her şey ne kadar istediğiniz gibi olursa veriminiz de o kadar artacaktır. Tüm bunlar hedefinize daha iyi odaklanmanızı sağlayan şeylerdir.


4) Motivasyona ihtiyacınız var.

ver2

Rekabet öncelikle kişinin kendi içinde başlamalıdır. Hedeflediğiniz başarı yolunda kendinize küçük hedefler koyun.Bunu mutlaka çevrenizdeki insanlardan yıllardır duymuşsunuzdur. Bu çok doğru bir yargıdır. Küçük hedeflerin oluşturduğu bir başarı dizini sizi büyük başarıya ulaştırır. Her küçük başarı özgüveninizi tazeler ve sizi motive eder. Bunun dışında mutlaka kendinize dinlenme ve tazelenme payı da ayırın. Kendinizi ödüllendirmeyi iyi bilen biri olun.

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Motivasyon, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/