Editör - Bilgi Unv.
19 Temmuz 2019
Zamanınızı Daha İyi Kullanmak İçin 5 Maddede Günlük Plan Yapma Rehberi
"Hiçbir şey için zamanım yok", "Yapmam gereken bir ton iş var.", "Bunalmış durumdayım."
Eğer bu cümleler size bir yerden tanıdık geliyorsa, büyük ihtimalle zamanınızı planlama konusunda sıkıntı yaşıyorsunuzdur. Ancak üzülmeyin, bu süreç yalnızca sizin yaşadığınız bir durum değil. Özellikle 21.yüzyılın en büyük sorunlarından biri olarak gösterilen hiçbir şeye yetişememe ve gününüzü planlayamama halini küçük ipuçlarıyla daha düzenli bir biçime oturabilirsiniz.

1) İlk Aşama: Plan Taslağı

Yapacağınız şey ister proje olsun isterseniz de ev alışverişi, başlamadan önce planlama yapmak süreç içerisinde sizi rahatlatacaktır. Yapılası gerekenleri küçük maddeler halinde yazarsanız, hem programın akışı içinde size ipucu verecektir hem de hangi maddeye ne kadar süre ayırmanız gerektiğiyle ilgili yol gösterici olacaktır.


2) Yapmanız Gerekenleri Sadece Yazmayın, Gruplandırın

Gün içerisinde birden fazla yapmanız gereken iş olabilir. Bu gibi zamanlarda birbiriyle bağlantılı işleri gruplamanız, farklı aktiviteler arasında geçiş yaparken harcadığınız zamandan ve enerjiden tasarruf etmenizde yardımcı olacaktır.,


3) Günü 24 Saat Olarak Düşünmeyin, Saatlerinizi Bölün

Güne yeni başladığımızda yapılması gereken birçok iş var gibi hissederiz ve kimi zaman nereden başlayacağımızı bilemeyiz. Böyle durumlarda çalışacağınız süreyi küçük aralıklara bölmek ve o aralıklarda kendinizi oyalamadan yapacağınız işe odaklanamak gününüzün geri kalanında daha planlı hareket edebilmenize olanak sağlar.


4) Yenilenme İçin Belirli Aralıklar Seçin

Bir işle uğraşırken sürekli dikkat halinde olmak, farkında olmasak da vücudumuz için çok yorucu olabilmektedir. Hem enerji toplamak hem de sıradaki işe daha motive başlamak için, belirlediğiniz her 30 dakika ya da 45 dakikalık sürelerde vereceğiniz küçük molalar sıradaki iş için daha etkili çalışmanızı sağlayacaktır.


5) Sadece Yapılacaklara Odaklanmayın, Yapılmayacaklar Listeniz Hazır Olsun

Yapmak için 'Evet' dediğimiz işlerin yanı  sıra başka şeyler için de otomatik olarak aslında 'Hayır' demiş oluyoruz. Gerçekten neyi isteyip istemediğinize karar vererek verimliliği hedeflemenin en iyi yolu liste hazırlamaktır. Yapılacaklar listesinin yanında bir de yapılmayacaklar listesi hazırlayarak, istemediğiniz işlerle kendinizi meşgul etmekten kaçınmış olursunuz.

Aynı zamanda yapılmayacaklar listesi sayesinde hoşunuza gitmeyen ve zararlı olduğunu düşündüğünüz alışkanlıkları da limitleyebilirsiniz.
8

arrow_upward