30 Dakika Süren ve Oldukça Dinç Hissettiren Bir Yöntem: Kahve Uykusu

kendi dünyasında

kendi dünyasında

Dünyamda yer tutan gelişmeleri uzay boşluğuna bırakıyorum.

Kahveyi genelde uykuyu engellemesi ve uyanık tutmasıyla biliyoruz. Teorik olarak hala öyle fakat kahve ve uyku arasındaki ilişki üzerine araştırma yapan uzmanlar kafeinin şaşırtıcı bir özelliğini keşfetti. Dünya genelinde ‘Coffee Nap’ olarak bilinen ve ABD’de birçok kişi tarafından benimsenmeye başlanan ‘Kahve Uykusu’, şekerleme veya kestirme olarak adlandırdığımız gün içindeki kısa uykularımızın verimini büyük oranda arttırıyor.

Peki Kahve Uykusu nedir ve nasıl uygulanır?

Basitçi tanımlamak gerekirse; Kahve Uykusu şekerleme yapmadan hemen önce kahve içip uyumaktır. Hemen bir örnekle açıklayalım:
Bir süre uyanık kalmanız gerekiyor fakat dayanamayacağınız kadar uykunuz var. Tam bu noktada Kahve Uykusu size ilaç gibi geliyor. Uykuya geçmeden önce bir fincan kahve içiyoruz ve yalnızca 30 dakika uyuyoruz. Bunun sebebi kafeinin kana karışması ve zirve noktada etki göstermesi durumunun yaklaşık 30 dakika sürmesidir.
Sonuç olarak; uyumamanız gerektiği halde çok uykunuz varsa bir bardak kahvenizi için ve çok beklemeden uyku pozisyonuna geçiş yapın. 30 dakika sonra uyandığınızda vücüdunuzdaki kafein kana karışarak uyanıklık hissinizi pekiştirecek ve kendinizi çok dinlenmiş, çok dinç hissedeceksiniz. Bu kolay metodun işe yaradığı ise pek çok insan tarafından defalarca teyit edilmiştir.
Kahve Uykusu, özellikle sınav haftalarındaki öğrenciler, yoğun proje dönemindeki beyaz yakalılar ya da vardiyalı çalışanlar gibi geceleri uyanık kalması gereken bireyler için dört dörtlük bir çözüm olarak görülüyor. Ama ne olursa olsun hiçbir kısa uykunun verimli bir gece uykusunun yerini tutmayacağını unutmayın. Artı olarak; önemli ve zorunlu dönemlerin haricinde de bu yöntemi bir alışkanlık haline getirmemeye çalışın.
Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/