Bahanelerinizi Bir Kenara Bırakarak Aslında Yılda 200 Kitap Okuyabilirsiniz

En son ne zaman kitap okudunuz hatırlıyor musunuz? Eminim çoğumuz bu soruyu cevaplamakta zorlanıyoruz çünkü en son ne zaman kitap okuduğumuzu hatırlamıyoruz. Bunun içinde hepimizin çok sağlam bahaneleri olduğuna eminim. Öğrenci olan arkadaşlarımız derslerden, sınavlardan, sosyal hayattan dem vuracak. İş hayatına atılmış arkadaşlarımız ise iş hayatının yoğunluğundan, yorgunluklarından bahsedecek. Halbuki yaşantımızı daha güzel bir hale getirmek konusunda kitaplar pek çok şeyden daha fazla yardımcı olur bizlere.

Amerikalı iş adamı Warren Buffett başarıya giden yol hakkında; “Her gün beş yüz sayfa kitap okumaya çalışın. Bilgi bu şekilde gelişmeye başlar. Zamanla birikir, tıpkı bileşik faiz gibi. Bunu herkes yapabilir, ama eminim ki birçok insan yapmayacaktır.” demiştir.

Kişinin gerçekleştirdiği nitelikli okuma eylemi insanın kendisini ve hayatı anlaması konusunda oldukça faydalıdır.
Her gün 500 sayfa kitap okumak, yılda 200 kitap bitirmek hepimiz için imkansız görünüyor biliyorum. Ama yapacağımız ufak bir matematiksel hesapla aslında hiçte imkansız bir durum olmadığını görmek mümkün.
Sosyal medyayla ve televizyonla harcadığımız zamana baktığımızda ortaya hiç de küçümsenmeyecek bir sonuç çıkıyor.
Bir insan dakikada ortalama iki yüz ile dört yüz kelime okuyabiliyor. Ortalama kalınlıktaki bir kitapta olan kelime sayısı ise elli bini buluyor.
İki yüz kitaptaki toplam kelime sayısını hesapladığımızda on milyon gibi bir rakam çıkıyor ortaya. Ortaya çıkan bu rakamla bir saat hesabı yaparsak aslında 200 kitabı okumak için sadece 417 saate ihtiyacımız var.
Bir insanın sosyal medyada geçirdiği ortalama zaman 608 saat. Televizyon izlerken geçirdiği ortalama zaman ise 642 saat. Yani aslında yılda iki yüz kitap okumak için oldukça fazla zamana sahibiz tabi bahanelerimizden kurtulabilirsek. Bu gerçeğin yüzümüze çarpmasından her ne kadar hoşlanmasak bile kendimizi kandırdığımız gerçeğiyle yüzleşmiş olduk. Bence hazır bu gerçekle yüzleşmişken telefonlarımızı bir kenara bırakıp, televizyonumuzu kapatıp elimize bir kitap alıp okumaya başlayalım derim. Nede olsa Dünya okudukça güzelleşiyor.
Kategoriler: Motivasyon, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/