Hayatınıza Minimalizmi 6 Adımda Uygulamak

Minimalizim, az olanın daha verimli olduğu inanışıyla ortaya çıkmıştır. Burada anlatılacak şeyleri uygulayarak daha fazla odaklanabilir ve enerjik olabilirsiniz. Temelinde, fazla olan şeylerden arınma mantığı bulunmaktadır.

Adım 1 : Çalışma Masanı Düzenle

Öncelikle, masanızda kullanmadığınız her şeyi uzaklaştırın. Araştırmalar gösteriyor ki, masadaki gereksiz şeyler dikkat dağınıklığını ve stresi arttırmaktadır. Masanızda kullandığınız şeyleri ise, genel olarak belirli bir düzen içinde tutmalısınız. Böylece istediğiniz şeyleri kolayca bulabilirsiniz. 

Adım 2 : Teknolojik Araçlarınızı Düzenleyin
Teknoloji, hayatımızın büyük bir kısmını kapsıyor. Bu sebeple, bilgisayarınızın masaüstü, telefon ve tablet ekranınızın karışık, dağınık bir durumda olması, yarattığı etki bakımından, dağınık çalışma masanızdan bir farkı kalmamaktadır. Bilgiye hızlı erişim bakımından bilgisayarınızın masaüstünde alt klasör kullanımı uygulanmalıdır. 3 aydır kullanmadığınız programlar var ise muhtemelen bir daha kullanılmayacaktır, bunları elektronik cihazınızdan kaldırmanız hem işinizi kolaylaştırır hem cihaz performansı biraz arttırır. Eğer ileri ki zamanda kullanacağınız dosyalar var ise, bulut depolamada saklamanız çok daha verimli olmaktadır. 

Adım 3 : Seç, Otomatikleştir, Öncelik Belirle

Bir çalışma için liste oluşturdunuz diyelim, ne kadarı gereklidir bunu düşünmelisiniz ve bu listeden çıkarabileceğiniz şeyler var ise öncelikle onlardan kurtulun.
Ardından otomatik yapılabilecek işlere odaklanın mesela hazır form ve şablonlar, bazı klavye kısayolları gibi. Bunlarla işinize hız katıp, kaliteden ödün vermeden çalışmanızı devam ettirirsiniz.
Öncelik belirleme aşamasında, herşey listelendikten sonra öncelik sırası belirleyip hangisini ne zaman yapmalı ve ne kadar önemlidir, bunlara karar vermelisiniz. Örneğin 2 gün için yapılması gerekenleri kesin olarak belirleyip, bunlara odaklanın ve başka şeylerle ilgilenmemeye dikkat edin.


Adım 4 : “Hayır” De
Hayır demek size ciddi seviyelerde zaman kazandırabilir. Yardımsever olmak güzel bir davranış, ancak yeterli zamanınız yok, böyle durumlarda “önümüzdeki haftaya kadar müsait değilim” demeniz sizi sıkıntılı durumlardan kurtaracaktır.

Adım 5 : Kısa Molalar İyidir

Mola vermeden çalışmak, sizi ruhsal ve fiziksek olarak kesinlikle yıpratıyor. Araştırmaya göre 52 dk çalışmadan sonra 17 dk mola verilmesi gerektiği belirtiliyor. Bazı çalışmalar ise 75-90 dk sonra mola verilmesini tavsiye etmektedir. Siz, kendinize uygun olanı deneyip bulmalısınız.

Adım 6 : E-Postalar Arasında Boğulmayın 

E-postaları sürekli kontrol etmek aşırı dikkat dağıtmaktadır. Bu sebeple size uygun günün belirli birkaç zamanında kontrol ediniz.

Kısaca, minimalizim hayatınızı kolaylaştırmayı, iş veriminizi arttırmayı amaçlıyor. Sade ve düzenli hayat yaşamak isterseniz yukarıdaki adımların uygulanması size fayda sağlayacaktır. Yukarıdaki adımlar içinde, size daha uygun olduğunu düşündüğünüz küçük değişiklikler yapabilirsiniz.

Kategoriler: Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/