Mutlu Olmak İçin Yapmamanız Gereken 7 Davranış

Hatice Dirgen

Hatice Dirgen

Editör @ceotudent

Hepimiz bir şekilde mutlu olmak, yaşadığımız hayatın keyfini doyasıya çıkarmak istiyoruz. Fakat bu bazen hiç de o kadar kolay olmuyor. Sahi ne yapmak lazım mutlu olmak için?

1) Kıskançlık ve imrenmek

Siz başarının size gelmesini oturmuş beklerken, çevrenizdeki insanların başarısını izlemek hiç de kolay olmasa gerek. İmrenirsiniz. Aynı başarıyı yakalamak, yakınınızdaki kişinin çalıştığı işte çalışmak istersiniz hatta kıskanırsınız. Fakat bu duyguların hiçbiri sizi başarıya götürmez. Bunlar yerine kendinize şu soruyu sorun: Neden ben değil de onlar? Bu soruya vereceğiniz cevap sizi başarıya götüren esas şey olacaktır. 

2) Gerektiğinden fazla çalışmak

Başarılı olmak için herkesin söylediği tek bir cümle vardır: “Çok çalış!” Yanlış! Elbette hayallerinize ulaşmak için bir kenarda oturup bekleyemezsiniz. Belli oranda bir çaba göstermeniz gereklidir fakat daha fazlası değil. Daha fazlasını gösterdiğiniz zaman zihniniz ve bedeniniz yorgunluğun kısır döngüsüne girer ve bu da stresi beraberinde getirir.

3) Hayal kurmaktan korkmak

Acaba bu iş için yeterince iyi misiniz? Aslında bu değişken bir durumdur. Siz başarılı olmak için gereken tüm koşulları göğüslemeye hazır mısınız? Önce bu soruyu cevaplayın. Eğer cevabınız evet ise o zaman yeterince iyisiniz demektir. Hayal kurmaktan korkmayın!

4) Ertelemek

Bir işe başlamak her zaman en zor adım olmuştur. Çoğu zaman bizi ertelemeye iten şey kendimizi başlamaya bir türlü hazır hissedemiyor oluşumuz olsa da gerçek şu ki aslında kimse tam olarak hazır olduğunda bir işe atılmaz. Ertelemeyin, risk alın ve başlayın!

5) Geçmişi fazla düşünmek

Çoğumuz geçmişteki hatalarımız aklımıza geldiğinde sanki öyle bir şey hiç yaşanmamış gibi davranmak isteriz, hatırlamaktan kaçarız. Sanki yarınlarımız her zaman çok güzel olacakmış, tüm hedeflerimize eksiksiz ulaşacakmışız gibi düşünmek isteriz ama maalesef hayatta işler öyle yürümüyor. Herkes hata yapar, önemli olan hatalardan ders çıkarabilmek.

6) Geleceği fazla düşünmek

Gelecek kaygısı nedir hepimiz fazlasıyla biliyoruz değil mi? Elbette ki ileride nasıl bir hayatınız olacağını kafanızda planlıyor, hayaller kuruyorsunuzdur. Hatta hedeflerinize ulaşıp ulaşamayacağınız kafanızda hep bir soru işaretidir. Bütün bunları mutlaka düşüneceksiniz ama önemli olan fazla düşünmemek.

7) Mükemmeli İstemek

Mutlu olmak mükemmel olmakla eş anlamlı değildir. Bu düşünceyi acilen kafanızdan silmeniz gerekiyor. Mükemmel olduğunuzda mutlu olabileceğinizin garantisini veriyor musunuz? 
Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/