İçinde En Fazla Psikopat Bulunduran 10 Meslek

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

Psikopatları her zaman fark edemeyebilirsiniz. Çoğu insanın kafasındaki psikopat algısı elinde bir bıçakla sağa sola gezen bir insan olmasına karşın, aslında dış görünüş olarak normal bir insandan farksız olabilirler. Akıl Hastalıkları Teşhis ve İstatistik El Kitabı’na göre psikopatlar yüksek egolu, manipülatif olarak tanımlanır fakat bir psikopatı teşhis edebilmek bu kadar basit değildir. Kendileri; cesaretli, acımasız aynı zamanda da karizmatik olduklarından genellikle lider olarak konumlanabilirler. Empati kurulması zorunlu olan mesleklerde pek başarılı değillerdir. (terapistlik, hasta bakıcılık)
Yazar ve psikolog Kevin Dutton psikopatlar konusunda uzmanlaşmış bir bilim insanı olarak psikopatların en çok bulunduğu 10 mesleği sıralamış. Ona göre, psikopatlar genellikle onlara farklılık katan bazı özellikleri dışında normal insanlar olarak yaşarlar.
Kevin Dutton’a göre popülerlik sırasına göre psikopatların seçtiği 10 mesleğe  bir göz atalım:

10) Memur

Dutton’un yaptığı araştırmalara göre, memurluk psikopatların en çok tercih ettiği 10. meslektir. 2014 ‘te İngiltere hükümetinden yetkililer psikopatları özellikle “düzen insanı” olarak tanımladırlar, çünkü psikopatlar kriz yönetiminde normal bir insana göre çok daha başarılılardır ve başkalarına ne duygu beslerler ne de ahlaki kodlara sahiptirler. Rasyonel olma eğilimleri duygusal olma eğilimlerine göre çok daha baskındır.

9) Aşçı

Psikopatların genellikle başkalarına zarar verme konusunda çok büyük bir istekleri yoktur, bu yüzden şeflerin mesai saatlerinde yakıcı ve kesici aletlere erişimlerinin olması konusunda endişelenmeye pek gerek yok. Psikopatlar, diğer insanları düşüren ve rahatsız eden kargaşa içinde gelişir ve kendini rahat hisseder, bu da acelenin bol olduğu bir mutfakta çalışmalarının nedeni olarak görülebilir.

8) Din Adamı

Ünlü FBI ajanı Joe Navarro yazmış olduğu bir blog yazısında psikopatların kariyerlerinde ruhbanlığı neden seçtiğini anlatmış. En belirgin sebepler arasında dini tarikatların ve oluşumların diğer insanları sömürmek için yollar sunduğunu, aynı zamanda dini oluşumlar içerisinde eylemlerini kabul ettirebilme olasılığının bulunduğunun altını çiziyor.

7) Polis Memuru

Psikopatların en farklı özelliklerinden biri, baskı altından performanslarının artmasıdır. Polis memurları işleri gereği her zaman baskı altında ve tehlikeyle iç içe oldukları için polislik onların için çok kolay olabiliyor.

6) Gazeteci

Dutton, psikopatların özelliklerinden bazılarını, çekicilik, mükemmele yakın konsantrasyon ve merhametsizlik olarak listelemektedir. Bunlar, özellikle dar zamana sahipken ve kaynaklardan direkt cevap almanız gerektiğinde, gazetecilik için avantajlıdır.

5) Cerrah

İngiltere Kraliyet Cerrah Koleji dergisinde yayımlanan bir araştırma, cerrahların gerçekten psikopat olma olasılığının olup olmadığı konusunda bir cevap aradı. Sonuçlar, hastanelerde çalışanların genel kişi sayısından psikopat kişilik olma konusunda daha yüksek puan aldıklarını gösterdi. Araştırmacıların tartışmalarında verdikleri olası nedenler: “stres bağışıklığı doktorların öncelikli kişilik özelliğidir” ve cerrahların her gün hızlı ve isabetli karar vermeleri gerekmektedir.

4) Satış Temsilcisi

Satış departmanında çalışan bir psikopat, muhtemelen korkusuz  bir şekilde kendini tanıtmak, başkalarının temaslarını çalmak, en çok parayı kazanmak için acımasız bir istek ve takım oyuncusu olmama gibi özellikler gösterir. Rekabet onu daha dinç tutacağı için bu durumdan büyük bir keyif alır.

3) Popüler Kişiler

Psikopatların bazıları, insanların çok fazla ilgi  odağı gerektiren bir işte tartışmasız yararlı olan narsisizm sergilerler. Bu kişiler için bu kariyer tercihinin revaçta olmasının sebebi bir televizyon çalışanı veya internet kişiliği olmanın da baskı karşısında sakin olmayı gerektirmesi tahmin ediliyor.

2) Avukat

ME Thomas tarafından yazılan ‘Sosyapat’ın İtirafları’ sosyopat kişiliğin kişiye avukatlık mesleğindeki başarısını getirdiği anlatılmaktadır. Psikopatların yüksek özgüvene sahip olması, sakin kalabilmesi ve hilekarlığı gibi faktörlerin onları iyi bir avukat yapacağı psikologlar tarafından da doğrulanıyor.

1) CEO

Psikopatlar yalnızca kargaşaya karşı dirençli değillerdir. Aynı zamanda bazı durumlarda her şeye karşı tahribat ve yıkım meydana getirebilirler. Çünkü etraflarındaki herkes zorlanırken, o bir şekilde iyi görünecektir. Psikopatların bazıları kariyer basamaklarında en üste çıkabilmek adına böyle manipülasyonlar yapabilir.
Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/