Karalama Yaparken Çizdiğiniz Şekiller Karakteriniz Hakkında Neler Söylüyor?

Dicle Temiz

Dicle Temiz

Editör - Bilgi Unv.

Ders dinlerken, toplantıda ya da telefonla konuşurken önümüzdeki kâğıda bir şeyler karaladığımız zamanlar sık sık olur. Bizim karalama diye nitelendirdiğimiz şekiller aslında sadece anlamsız sembollerden ibaret değil, çünkü herkes kendi kişiliğine göre bir şeyler çiziyor ve psikologlar karşısındakinin kişiliğini analiz etmek için bu çizimlerden yararlanıyor.
Önceden karaladığınız küçük notlara ve defterlere bakarak kendinizi daha iyi tanımlayabilir ve iç dünyanız hakkında daha fazla fikir edinebilirsiniz. Şekillerin temsil ettikleri anlamlar, matematik formülü kadar kesin olmamakla beraber yapılan araştırmalar bazı sembolleri açıklamaya çalışmıştır.

Geometrik Şekiller

Karışık Desenler: Bazı konular hakkında takıntıları olan bireyleri simgelerken aynı zamanda bu kişiler duygularını belli etmeyi de pek sevmezler.
Küp: Gerçekçi düşünmeye yatkın bu kişiler, yaptıkları işi sağlam temeller üzerine kurmayı severler ve içinde bulundukları durumda kontrolü sağlayan kişi olmayı tercih ederler.
Kare: Hayata karşı ciddi yaklaşan bu kişiler için hayattaki güvence çok önemlidir ve olaylara kararlılıkla yaklaşırlar.
Daireler: Daire korumayı, bütünlüğü ve birliği niteler. Dairelerin yoğunlukta olduğu karalamalar genel olarak hayatta her şeyin yolunda gittiğini ifade ederken bu kişiler esprili bir hayat anlayışına da sahiptirler.
Üçgen: Karalama yaparken üçgeni tercih edenler için karar vermek çok zor bir süreçtir. Ancak verdiği karar onun için çok önemlidir geri adım atmazlar. Öğrenmeye ve araştırmaya olan ilgiyi de temsil eden bu şekil aynı zamanda güçlü bir iradeyi de temsil eder.

Çizgiler

Oklar: Düz çizilmiş ok hedefi ifade ederken dalgalı çizilen oklar ise hayattaki arzularımızı temsil eder.
Paralel Çizgiler: Soğukkanlı ve düşündükleri hakkında hemen harekete geçmeyi başarabilen bu kişiler hayattaki isteklerinin de farkındadır.
Zikzaklar: Yuvarlar çizilen zikzaklar daha çok duygusal bir kişiliği, keskin çizilen zikzaklar ise sakin kalamayan ve daha sinirli bir yapıyı temsil eder.

Şekiller

Çöp Adam: Kişi, duygularını kontrol altında tutabilir ve dış dünyaya kendisiyle ilgili çok yansıtmada bulunmaz.
Portre: Komik denebilecek değişik tarzda çizilen portreler dikkat çekilme isteğini anlatırken daha karışık çizgiler kullanılarak çizilen suratlar ise güvensizlik sembolü olabilmektedir.
Evler: Düz çizgilerle çizilen evler güvenlik ihtiyacını niteler ancak ev eğer yamuk çizgilerle çizilmişse bu hane içindeki mutsuzluğa ve huzursuz ortama örnek oluşturur.
Çiçek: Kâğıda çizilen çiçek kişinin sosyal olduğunu ortaya koyarken eğri saplı bir çiçek ise kişinin endişe ettiğinin göstergesi olabilir.
Yıldız: İdealist kişilerin kâğıtlarını dolduran bu sembol merakı ve farklı konular hakkında öğrenme isteğine de atıfta bulunur.
Kalp: Bu kişiler genellikle duygularıyla hareket etmeye meyillidir. Hislerinin sesi bu kişiler için yol gösterici olabilmektedir.
Kuş: Macerayı ve büyük hayaller peşinde koşmayı seven bu kişilerin hayal güçleri de son derece kuvvetlidir.

İsim Yazmak

Kimi zaman da kendimizi isim yazarken bulabiliriz. Eğer değişik şekillerde kendi ismimizi yazıyorsak dikkat çekmekten hoşlandığımız ve ilgiyi sevdiğimiz anlamına gelebilir. Başkasının ismini yazmamız ise o kişiyi düşündüğümüzü ifade eder ancak sadece o adı sevdiğimiz için de başka bir ismi yazarken kendimizi bulabiliriz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Psikoloji, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/