Hayatınızın Amacını Belirlemeden Önce Kendinize Sormanız Gereken 3 Soru

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Ne için yaşıyorsunuz?
Neden şu an olduğunuz yerdesiniz?
Nereye gidiyorsunuz?
Yaşadığınız hayat, yaşamak istediğiniz hayat mı?
Hayatımızın gidişatını yönlendirmek için bazı noktalarda, kendimizi sorgulamak, istediklerimizi net bir şekilde anlamamıza yardımcı olabilir. Ne istediğimizi iyi bilirsek, kararlarımızı daha kolay alır, hayatımızın istediğimiz şekilde ilerlemesini sağlayabiliriz.

“Hayattaki gerçek mutluluk budur: yüce olduğunu kabul ettiğiniz bir amaç için var olmak, doğanın bir gücü olmak.” BERNARD SHAW

İşte, dünyanın ileri gelen online kişisel gelişim şirketi Mindvalley’in sahibi Vishen Lakhiani, bu konuda size yardımcı olacak 3 önemli soru belirlemiş ve ben de bunları, birkaç yardımcı soruyla genişlettim ve derledim:

1) Hayatımda neleri deneyimlemek istiyorum?

Zaman ve para kısıtlamasını düşünmeden, ne yapmak isterdiniz? İnsanlarla ilişkilerinizi düşünün, kiminle, neyi deneyimlemek isterdiniz? İleride çocuklarınıza, torunlarınıza anlatacağınız nasıl anılarınız olmasını isterdiniz? Nasıl bir evde yaşamak, nasıl bir araba kullanmak isterdiniz? Kimlerle, hangi koşullarda çalışmak isterdiniz? Kiminle, nerede tatil yapmak isterdiniz?


2) Kendimi nasıl geliştirmek istiyorum?

Kişisel gelişiminiz için neler öğrenmek istiyorsunuz? Hangi becerilere sahip olmak istiyorsunuz? Gezmek, tanımak istediğiniz ülkeler için hangi dilleri öğrenmeniz gerekir?
Lider ruhlu musunuz? Özgür olmayı seviyor musunuz? Dünyayı algılayış biçiminiz nasıl? Karakterinize başka neler katabilirsiniz?
Belki bir sanat dalı veya spor dalıyla ilgileniyorsunuz, müzik, resim, golf, tenis… Hangisine vakit ayırmak sizi mutlu eder?
Neleri başarmak istiyorsunuz? Bunun için kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz?


3) Dünyaya nasıl katkıda bulunmak istiyorum?

Bu soru, mutlaka bir katkınız olmalı anlamına gelmiyor, ama herkes dünyada bir iz bırakmak ister. Dünyayla paylaşacağınız ufacık bir iyilik, bir yerlere güzellik getirecek ve asla unutulmayacaktır. Peki, siz dünyaya nasıl bir hediye vermek istersiniz?
Aileniz, arkadaşlarınız, zor durumda birinin hayatı için neler yapabilirsiniz? Sivil toplum örgütlerinde çalışmak, gönüllü çalışmalarda yer almak ister misiniz?
İş hayatında, çalıştığınız yere nasıl bir katkıda bulunabilirsiniz? Belki var olan bir şeyi yeni bir tasarımla daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz, yeni şeyler keşfedebilir, çalıştığınız alanda başarılı inovasyonlar geliştirebilirsiniz…
Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için neler yapabilirsiniz? Neleri değiştirebilirsiniz? Nasıl hatırlanmak istersiniz?


Şunu da eklemeliyim ki, bütün bunları, elbette sağlığınızı da göz önünde bulundurarak cevaplamalısınız.
Hayatınızla ilgili önemli kararlar alırken bu soruları cevaplandırmış olmanız, size büyük katkı sağlayacaktır çünkü ne istediğiniz konusunda daha net ve kararlı olacaksınız.
Burada, yazımı sizi bu konuda biraz daha düşündürecek bir sözle noktalamak istiyorum:

“En zor şey, karanlık bir odada bir kara kediyi bulmaktır, özellikle odada kedi yoksa.” Konfüçyüs

Vishen Lakhiani’nin bu konuyla ilgili videosunu da şuraya bırakıyorum 🙂

This post is also available in: English

Kategoriler: Motivasyon, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/