Ezberleme Teknikleri: Daha Hızlı ve Kolay Ezber İçin 12 Teknik

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Ezberleme teknikleri sayesinde öğrenmeniz gereken şeyleri daha hızlı öğrenebileceğinizi biliyor musunuz? Özellikle sınav döneminde en ihtiyacımız olan şey hızlı ezberleme ile vakitten tasarruf etmektir. “Bir şeyi ezberlemek için ne yapmalıyız?”, “Nasıl kolay ezber yapılır?”,”En iyi ezber nasıl yapılır”, “Hızlı ezber nasıl yapılır?” ve benzeri sorulara cevap arıyorsanız gelin birlikte cevaplarına bakalım:


Neden Unutuyoruz?

unutmak

Unutmak aslında bir savunma mekanizması olarak düşünülebilir. Aslında, beyniniz unutarak sizi gereksiz bilgi ile fazla yükleme yapmaktan korumaya çalışıyor. Her şeyi hatırladığınızı bir düşünsenize… Ne çekilmez bir hayat olurdu.
Yani, beyniniz, bir savunma mekanizması olarak öğrendiğiniz her şeyi kısa süreli hafızaya atıyor ve siz tekrar yapmadıkça bu bilgileri uzun süreli hafızaya aktarmayarak unutmanızı sağlıyor. Mükemmel ezberleme teknikleri ile bir şeyler ezberlemiş olsanız bile bu da zamanla unutuluyor.


Öğrendiklerinizi kolayca akılda tutabilmek için Hermann Ebbinghaus tarafından geliştirilmiş evrensel bir formül var:

Ebbinghaus Unutma Eğrisi öğrendikten sadece bir saat sonra, edindiğimiz bilgilerin yarısından fazlasını unuttuğumuzu, bir hafta sonrasında ise sadece %20’sini hatırladığımızı gösteriyor. Ebbinghaus’a göre, zorla ezberlemeye çalışmak etkili bir şey değil. Çünkü beyniniz, zorlayarak ezberlemeye çalıştığınız şeyleri hızlı bir şekilde kavrayamıyor ve aralarında güçlü çağrışımlar kuramıyor. Uzun süreli hafızaya atmak istediğiniz şeyler için belirli sürelerde tekrarlar yapmanız gerekiyor.
 
ezberleme teknikleri
Daha açık olmak gerekirse, ezber gerektiren bir sınav için bir gün öncesinden değil de birkaç gün öncesinden çalışmaya başlasak daha iyi olur. Daha verimli çalışabilmek için ise deneyebileceğimiz birçok yöntem var. Bunlara ezberleme teknikleri ya da ezberleme yöntemleri diyoruz. Sınav zamanı kullanabileceğiniz kolay ezberleme yöntemleri listesini sizler için hazırladık.

Hızlı Ezberleme Teknikleri

ezberleme teknikleri

“Kolay ezberleme teknikleri nelerdir”, “1 günde ezber nasıl yapılır?”, “Bir şeyi ezberlemek için ne yapmalıyız?” ve benzeri sorulara cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz. En kolay ezberleme yöntemi şudur şeklinde iddialı bir açıklama yapamayız. Lakin “Kolay ezber nasıl yapılır?” sorusuna cevap olarak uygulamanız gereken teknikleri sizin için sıralayabiliriz. Ne olursa olsun unutmamanız gereken bir şey var. Ezber yapma teknikleri işe yarar ancak emek ve çalışma gerektirir.


1) Ne öğrendiğinizi anlamaya çalışın.

En iyi ezberleme yöntemi ne öğrendiğinizi anlamaya çalışmaktır. Anladığınız şeyleri ezberlemek, beyninizin çağrışım bulmasını kolaylaştırıyor. Böylece, bu bilgiler dokuz kat daha hızlı bir şekilde uzun süreli hafızaya atılabiliyor.


2) Sizin için optimal olan çalışma zamanını öğrenin.

zaman

Ezberleme teknikleri arasında dikkat etmeniz gereken bir diğer şey size uygun zamanı belirlemektir. En iyi öğrenme zamanı, bölünmediğiniz ve enerjik olduğunuz zamandır. Kimileri sabah erkenden kimileri ise gece geç saatlerde ders çalışmayı daha verimli bulur. Siz de sizin için en verimli zamanı bulun ve o zamanlarda çalışın.


3) En gerekli bilgiyi öğrenin.

“Nasıl ezber yapılır?” sorusuna verilecek cevaplardan birisi de en gerekli bilgiyi öğrenmeye özen göstermeniz olacaktır. Önceliklerinizi doğru bir şekilde kurmalı ve ona göre çalışmalısınız. Unutmayın, en başta ve en sonda öğrenilen bilgiler daha fazla akılda kalıyor.


4) Sadece en iyi materyalleri seçin.

Eski tarihli kitapları ve eski öğrenme tekniklerini kullanmayın. Sürekli değişen ve gelişen bir dünyanın içerisindeyiz ve eski kitapların yayınlanmasından sonra çok şey değişmiş olabilir. Şuan yanlış olabilecek bir şeyle zamanınızı boşa harcamayın.


5) Öğrenmeniz gerekenleri birine anlatın.

anlatmak

Ezberlemenin kolay yolu olarak başka birilerini kullanmanız gösterilebilir. Birlikte çalışmak herkes için ideal bir yöntem değildir. Yalnız çalışmayı sevenlerdenseniz, öğrenmeniz gerekenleri yüksek sesle okuyup aynada kendinize anlatarak daha akılda kalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer başkalarıyla çalışmakta sorun yaşamıyorsanız karşınızdakine anlatarak karşılıklı fayda elde edebilirsiniz.


6) Öğrendiklerinizi belirli mekanlarla bağdaştırın.

Ezberleme teknikleri arasında en rahat uygulanabilecek teknik mekanla bağdaştırmak olabilir. Başka bir deyişle, kendi zihin sarayınızı oluşturun. Örneğin, odanızda çalışıyorsanız öğrendiğiniz bir şeyi odanızda bulunan bir eşya ile bağdaştırıp birkaç kez tekrarlayın. Sonrasında, odanın hafızanızda nasıl göründüğünü hatırlayın.


7) Karşıt şeyleri öğrenin.

Ezber teknikleri arasında işinizi kolaylaştıracak diğer teknik karşıtlıkları kullanmaktır. Bir şeyi zıttı ile beraber öğrenerek hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Örneğin, yabancı bir dil öğrenirken gelmek/gitmek, gece/gündüz şeklinde ikili öğrenmeye çalışın.


8) Bağlantılı kelimeler kullanın.

bağlantılı kelimeler

En hızlı ezberleme yöntemi olarak bağlantılı kelimeler kullanımı gösterilebilir. “Nail Words” olarak geçen bu tekniğin ana noktası farklı şeyler arasında bağlantı kurarak çalışmak. Böylece birini hatırladığınızda bağlantı kurduğunuz diğer tüm bilgileri hatırlayabileceksiniz.


9) Yeni öğrendikleriniz ile önceden bildikleriniz arasında bağlantı kurun.

Ezberleme teklikleri listemizin bir diğer maddesi eski ve yeni arasındaki bağlantıdır. Yeni öğrendiklerinizi anlamanızı kolaylaştırır. Böylece bilgilerin akılda kalıcılığı artar.


10) Hikayeler uydurun.

Bir çok şeyi belirli bir sırayla öğrenmeniz gerekiyorsa, bir hikaye oluşturun ve öğrenmeniz gerekenleri hikayeye doğru sırayla serpiştirin. Dikkat etmeniz gereken nokta, serpiştirdiğiniz bilgilerin hikayenin akışında birbiri ile bağlantılı olmasını sağlamak. Bu en iyi ezberleme taktiği olarak bilinir.


11) Kayıt cihazı kullanın.

ezbeleme teknikleri

Özellikle duyarak öğrenen biri iseniz bu teknik sizin için ezber yapmanın kolay yolu. Öğrenmekte olduğunuz bilgiyi ses kayıt cihazı ile kaydedin. Sonrasında birkaç kez daha dinleyin.


12) Görselleştirin.

“Ezber nasıl geliştirilir?” diye soruyorsanız görselleştirmek sizin için cevap olabilir. Bir şeyi öğrenirken vücut dilinizi kullanın böylece kas hafızanızı da harekete geçirebilirsiniz.

Bir şeyi ezberlemek için kaç kere okumak gerekir?

okumak

Bu sorunun elbette net bir yanıtı yok. Çünkü bu durum ezberlenecek şeyin uzunluğuna, zorluğuna, kişinin yaşına, hafıza gücüne ve daha birçok şeye bağlıdır. Fakat uzmanlar ezberleme noktasında tekrarın önemli olduğunu vurguluyor. Tam bu noktada mega sondaj olarak adlandırılan bir yöntem var. Bu tekniğe göre ezberlemek istediğiniz şeyi 30 kez hatırlamanız gerekiyor. Yani mesela biriyle yeni tanıştıysanız adını ezberlemek için 30 kez tekrarlayabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek ilgili içerikler:

https://ceotudent.com/hafizanizi-gelistirmenin-en-kolay-ve-etkili-yolu

https://ceotudent.com/loci-metoduyla-5-adimda-hafiza-sampiyonu-olabilirsiniz

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/