Türk Tedx Konuşmaları Top 5 

TEDx “payIaşmaya değer fikirler”in dile getirildiği yerel bir programdır. TEDx ismindeki “x” bağımsız organize edilen TED etkinlikleri anlamına gelmektedir.                              Tedx etkinlikleri sadece yeni fikirlerin anlatıldığı, ilham ve bilginin özgür kılındığı ortamlar değil ilham veren videoların paylaşılması ile de ünlüdür.

1) Sen Değiş, Dünyan Değişsin | Hale Caneroğlu | TEDxHisarSchool

İlk sırada 2004 yılında, Avrupa Yakası dizisinde Yaprak İzmirli karakterini canlandırmasıyla ünlenen Hale Caneroğlunun “Sen Değiş Dünyan Değişsin” başlıklı Tedx konuşması var.

“Kişisel gelişim ve dönüşümü sadece kendi hayatınızı iyileştirmek için yaptığınızı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz! Aslında tüm insanlığı ve dünyayı kurtarıyorsunuz!” diyen Hale Caneroğlu TEDx konuşmasında 3 mesaj veriyor;
1- Hepimizin, içi kayıtlarla dolu bir kara kutusu var 
2- Önce mutluluk, sonra başarı 
3- İnsan olmayı hatırlama zamanı! 

2)Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok? | Emin Çapa | TEDxIstanbul

Emin Çapa, 1984’te başladığı İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik bölümünde okudu, lisansüstü eğitimlerinin ikisini de AB üzerine yaptı. Editör olarak başladığı CNN TÜRK hayatında, önce Ekonomi İstihbarat Şefi, ardından Ekonomi Haber Müdürü, son olarak da Ekonomi Müdürü oldu. Halen CNN TÜRK Ekonomi Müdürü olan Çapa, evli ve Strasbourg Üniversitesi’nde hukuk ve AB eğitimi alan bir oğlu var. Amatör olarak bahçıvanlık ve arkadaşlarıyla olmak ve para almamak kaydıyla sanat tarihi-arkeoloji rehberliği yapıyor.
Emin Çapa, “Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?” başlıklı konuşmasında tarihin önde gelen bilim adamlarıyla çıktığı yolculuğa Türk eğitim sistemine yönelttiği eleştirilerle devam ediyor. Günümüzde yaşanan bilimsel patlamada ülkemizin rolünü iyi belirlemesi gerektiğini anlatırken ekliyor: Arşimet, suyun kaldırma kuvvetini hamamda bulduysa, binlerce yıldır milyonlarca Türk neden suyun kaldırma kuvvetini bulamadı?

3)Ben Bir Kadınım! | Feyza Altun | TEDxIstanbul

Feyza Altun, 1987 yılında Üsküdar’da doğdu. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Halen Altun Hukuk & Danışmanlık bürosunda avukatlık yapmaktadır. Tarafsız Çalışan Anneler Platformu ve Kadın Birliği platformunun kurucusudur. İngilizce, Fransızca ve Farsça bilmektedir. Kadının Fenni yazarın ilk kitabıdır.
Dünya Ekonomi Forumu 2016 raporuna göre kadın ve erkeğin iş hayatında eşit temsili için 117 sene gerekiyor. Erkekleri cinsellikleri üzerinden överken kadınları kendi cinselliklerinden o kadar utandırıyoruz. Dış dünya erkeklere ait olurken, kadınları evlerine kapanmaya zorluyoruz. İş dünyasına girmeyi başaran kadınlar yan rollerde yer alabilirken ana görevler hala erkeklerin tekelinde.

Aktivist Avukat Feyza Altun’un ise tüm bu manzaraya karşı cevabı net: “Ben bir kadınım. Eksik ya da yarım olduğumu düşünmüyorum. Beni bütünleyen şey bir koca, çocuk ya da evlilik değil. Ben kariyerimle, işimle, aşklarımla, hırslarımla, tutkularımla, ruhumla, görüntümle, cinselliğimle, istediklerimle ve istemediklerimle bir kadınım. Varım, tümüm ve var olacağım. Bana eksiksin, yarımsın, yapamazsın, edemezsin diyerek beni asla engelleyemezsiniz. Bizi bu şekilde kabul edin, kabul etmek zorundasınız. Kabul etmeyenler olursa da ettireceğiz, mücadele etmeye devam edeceğiz.”

4)Cennetin -2. Katı | İbrahim Selim | TEDxBahcesehirUniversity

İbrahim Selim TEDx Konuşması’nda dünyada son zamanlarda çokça yaygınlaşan veri(data) verme çılgınlığından eğlenceli bir şekilde bahşediyor. Ayrıca bazı çarpıcı verilerle de dinleyenleri düşündürüyor. 

1979 yılında Ankara’da doğan İbrahim Selim, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu. İbrahim Selim, mezun olduğu 2005 yılından bu yana her sene başta Dot İstanbul olmak üzere sahne hayatını tutarlı biçimde sürdürdü. Çeşitli adaylık ve ödlleri olan İbrahim Selim DOT İstanbul yapımı Bunu Ben de Yaparım oyunundaki performansıyla 2016 Afife Tiyatro Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nün de sahibi oldu. Aynı zamanda Güllerin Savaşı, Poyraz Karayel, Fatih, Şubat gibi dizilerde çeşitli roller üstlenen oyuncu; Rüya, Kusursuzlar, Canavarlar Sofrası, Sınav, Sis ve Gece gibi filmlerde de rol alan İbrahim Selim YouTube’da sergilediği gündemi ve mizahı bir araya getiren sunumu ile büyük beğeni topluyor.

5)Kalbe Üflenen Hayal | Metin Hara | TEDxIstanbul

İnsana Güven’in kurucusu ve Aşkın İstilası-Yol kitabının yazarı Metin Hara, momentumun 2 unsurdan oluştuğunu anlatıyor. Bütün kalbinle inandığın bir hayal, bütün gücünle yarattığın bir hareket…

1982 yılında İstanbul’da doğan Metin Hara, Üsküdar Amerikan Koleji’ni bitirdikten sonra Çapa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde eğitim hayatını tamamladı. Metin Hara, Çapa Devlet Hastanesi’nde 1 sene “Stajyer Fizyoterapist” olarak görev yaptı. Bugüne kadar tedavisine yardımcı olduğu yüzlerce insanın hayatını değiştiren ve bu bakış açısını, tekniklerini 30.000’den fazla insanla paylaşan Metin birçok basın-yayın kuruluşu aracılığıyla milyonlara seslendi. 
Bu dönemde hayali olan ve insanlığın aydınlanmasını hedefleyen Trust Human-İnsana Güven projesini başlattı. 2010 yılında kendisini yetiştiren hocalarının teklifiyle Çapa Devlet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde Doktora öğrencilerine Tamamlayıcı Tıp konulu dersler verdi. Mayıs 2014’te çıkarttığı Aşkın İstilası üçlemesinin ilk kitabı olan “Yol” ile okuyucularına ulaştı.

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/